intarziere ciclu, need help

30-05-2009
deeabobo
Nu este medic/terapeut
deeabobo
buna seara. am luat pana acum yasmine pentru reglarea ciclului, si la sfatul medicului luna aceasta am facut o pauza. am avut numai contacte protejate, maxim 2 neprotejate dar de care sunt sigura ca nu am de ce sa imi fac griji. problema cu care ma confrunt este ca mi-a intarziat ciclul 7 zile si astazi a venit. dupa 3-4 zile de intarziere am facut un test si mi-a iesit negativ. acum daca a venit asa tarziu (de obicei venea a3a zi dupa ce opream administrarea pilulelor) este posibil sa fi ramas insarcinata ? daca a venit mai merge sa fac un test de sarcina, ca am inteles ca trebuie facut la 7 zile de intarziere ? daca am ramas, ce trebuie sa fac ??
va multumesc mult !
4 comentarii
0
30-05-2009, ora 23:49
deeabobo
Nu este medic/terapeut
deeabobo
am uitat sa mentionez ca am luat si 2 pastile de duphaston acum 5 zile in speranta ca ar trebui sa vina.
0
31-05-2009, ora 16:53
dear
Nu este medic/terapeut
dear
buna
teste de sarcina poti sa faci cite vrei.cele care se fac la 7 zile dupa contactul sexual( nu dupa intirzierea menstruatiei) sunt cele in urma unei analize de singe, iar testele de sarcina cu proba de urina, sunt concludente dupa 14 zile de la contact.atunci urina detecteaza un hormon care este secretat numai daca esti insarcinata.
daca tu spui ca aveai cicluri neregulate este posibil sa iti fi intirziat din cauza intreruperii pastilelor.ca sa fi mai sigura mai fa un test de preferat cu prima urina.bafta!
0
11-12-2009, ora 17:44
Suzzzy27
Nu este medic/terapeut
Suzzzy27
O problema asemanatoare am si eu.Am luat Mercilon la recomandarea medicului si ultimele 3 luni am facut pauza...acum 3 saptamani am avut o raceala destul de grea si a trebuit sa iau anti-inflamatoare datorita durerilor de spate si ovare.Acum mi-a intarziat ciclul 5 zile si am dureri de ovare ca si data trecuta.Contactul sexual a fost protejat de fiecare data...Care poate fi problema?
0
17-03-2010, ora 15:53
zsoka1977
Nu este medic/terapeut
zsoka1977
Buna,
Am o intarziere de ciclu de 2 luni si 1 saptamana.Am luat pentru o luna anticonceptionale microgynon, mi-a venit ciclu dupa aceea nimic de 2 luni si o saptamana.
Am facut un test de sarcina, care a iesit negativ.Care poate fi cauza?
Multumesc frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: