insuficienta renala si sarcina

14-11-2009
irina13
Nu este medic/terapeut
irina13
buna ziua,
As dori sa stiu daca la o creatinina de 1.8 pot nste un copil sanatos fara complicatii.Am insuficienta renala stadiul 2, glomeronefrita si anemie secundara diagnostic dat in urma unei punctii.
Mentionez ca am avut o sarcina pierduta la 7 luni deoarece medicul nu si-a dat seama ca eu am probleme cu rinichii desi eu am mentionat ca analizele mi se par suspecte.
Am urmat tratament cu prednison, imuran si monopril dar de 2 ani de zile boala a stagnat eu acum fiind doar pe regim fara sare si omega 3.
Ce sanse sunt sa dau nastere unui copil?Noi suntem si in faza de adoptie dar nu sunt nici aici sanse si ma gandescserios sa incerc sa avem propriul copil.
Va multumesc!
2 comentarii
0
17-11-2009, ora 16:52
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
Depinde ce fel de glomerulonefrita aveti, dar in general sarcina ar putea sa va reactiveze boala, sa suferiti un nou puseu care va necesita din nou tratament imunosupresor, ceea ce ar putea afecta fatul iar dvs v-ar agrava insuficienta renala. Asa cum sunteti acum sunteti in remisiune, iar sarcina va poate desfiinta aceasta remisiune. Plus ca ati putea pierde din nou sarcina asa cum s-a mai intimplat. Oricum, decizia va apartine in intregime, medicul dvs nefrolog va poate doar avertiza asupra riscurilor pe care vi le asumati. Evident este posibil ca totul sa mearga bine si sa aveti copilul sanatos pe care vi-l doriti, eventual cu pretul unei creatinine de 3-4 mg/dl in loc de 1, 8 mg/dl. Nu se stie si nu garanteaza nimeni nimic.
Multa sanatate
0
17-11-2009, ora 19:03
irina13
Nu este medic/terapeut
irina13
Multumesc pentru raspuns.
Din pacate mergem inainte cu adoptia ca nu mai vreau sa trec iar prin tratamente cumplite.Am avut de tras cu Prednisonul, am facut toate reactiile adverse.
Oricum sunteti a treia persoana care imi spune cam la fel si nu vreau sa dau nasere unui copilas cu probleme si nici eu sa ma pun in pericol din nou.
Adoptia este un act divin si pana la urma vrem sa fim parinti indiferent daca e biologic sau adoptat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.