insuficienta renala cronica! URGENT! | Forumul Medical ROmedic

insuficienta renala cronica! URGENT!

05-01-2011
l@vinia
Nu este medic/terapeut
l@vinia
am 20 de ani si acum un an am fost diagnosticata la bucuresti la spitalul de nefrologie Carol Davilla cu insuficienta renala cronica stadiu 3B, si pielonefrita, iar la echograf mi s-a depistat dublicitate la rinichiu drept, ca malformatie din nastere.as vrea sa aflu daca este posibil si cat de repede se poate ajunge la dializa.mi s-a mai recomandat controale periodice dar de cam 1 an nu le-am mai facut deoarece mi-e frica de raspunsul medicilor...as vrea si eu un raspuns concret!!!!
6 comentarii
0
07-01-2011, ora 12:07
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
Eu iti recomand sa te duci cat mai urgent sa iti faci analizele, eu am ajuns la dializa dupa numai trei ani de cand am fost diagnosticata cu IRC. Am facut trei ani dializa, am fost si in coma, dar am reusit sa fac transplant, asta datorita mamei mele, care a riscat f mult pt a-mi dona rinichi.Iti recomand sa mergi la institutul de transplant renal, sa vezi care e solutia cea mai buna pt tine. Sa stii ca nu e deloc placut pe dializa, de aceea cred ca ar trebui sa mergi sa vezi daca este cineva din familie compatibil cu tine(compatibilitatea fiind in general mai mare in familie), pt a face un transplant de rinichi. Iti doresc multa sanatate!
0
08-01-2011, ora 12:09
l@vinia
Nu este medic/terapeut
l@vinia
buna!!!draga mea eu mai am o problema, am ambii rinichi afectati deci nu cred k m-as risca la un transplant am auzit cazuri care dupa un transplant de un singur rinichi au decedat acesta nefiind compatibil cu celalalt rinichi, deci probabilitatea ca eu sa primesc 2 rinichi si sa functioneze e scazuta o sa ma duc acum in februarie la un echograf 4d sa se vada mult mai clar un control si o serie de analize pt k nu ma simt bn deloc...eu am 1 an si 3 4 luni de cand am fst diagnosticata cu IRC si sincer iti spun k mi-e teama sa merg mai departe pt k nu stiu ce imi va fii dat sa mai aud, asta ma sperie si tot din cauza asta am evitat de multe ori un control sau un echograf...ms fff mult pt sfaturi!!!sa ai parte de ff multa sanatate ca asta e tot ce conteaza.te pup.ai grija de tine!!
0
08-01-2011, ora 16:01
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
Buna! Eu nu mai am niciunul din rinichii mei, am doar rinichiul transplantat, deci organismul poate functiona f bine cu un singur rinichi. Eu am facut nefrectomie bilaterala(mi-au fost scosi ambii rinichi) din cauza ca aveam stenoza de artera renala si transplant la Cluj. Poate ca si in cazul tau solutia e sa iti scoti ambii rinichi si sa primesti un rinichi de la un donator compatibil. La mine unul dintre rinichi nu a functionat, iar celalalt era bolnav, deci cred ca si tu ai sanse f mari sa mearga totul bine! Trebuie sa fii optimista, si sa faci tot posibilul sa faci transplant, sunt convinsa ca ai pe cineva compatibil in familie! Sincera sa fiu, toti cei pe care ii cunosc eu au transplant cu un singur rinichi, si sunt bine. Compatibilitatea trebuie sa fie intre donator si receptor, rinichiul pe care il primesti preia toata functia renala, este vorba de faptul ca organismul tau poate respinge organul primit, de aceea se fac teste de compatibilitate si se iau medicamente, pt ca organismul sa nu respinga rinichiul. Nu trebuie sa iti fie frica, trebuie sa ai curaj si sa mergi mai departe. Sunt persoane care au transplant de peste 20 de ani, si nu au probleme, deci...merita sa vezi care este solutia optima in cazul tau! Si eu iti doresc sa ai parte de ff multa sanatate si sa alegi ceea ce este mai bine pentru tine. Ai grija de tine! Te pup!
0
20-01-2011, ora 22:35
l@vinia
Nu este medic/terapeut
l@vinia
ti-am citit msgul de mai acum cateva zile dar aveam niste treaba si n-am avut timp sa-ti raspund mai repede...ms pt sfaturi sper in primul rand sa nu ajung prea curand la dializa si in al 2-lea rand si daca va fii cazul de vreun transplant ceva sa reusesc.nu stiu daca ti-am zis dar m-am nascut si cu o malformatie la rinichiul drept ce consta in dublicitate a rinichiului adik am 2 rinichi in dreapta bn celalat nu e complet dezvoltat.presupun k n-ar avea nici o treaba asta cu transplantul...ms oricum
te pup...mai vb...mai ast sfaturi!!!
0
21-01-2011, ora 09:08
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
nu are nicio legatura, sper sa imi mai scri si mie, sa imi zici cum mai esti. te pup!
0
24-01-2011, ora 23:33
l@vinia
Nu este medic/terapeut
l@vinia
dap.ok pai ne mai auzim pe aici pe site.n-am ajuns inca la control de cand tot zic ca ma duc aman mereu.cand o sa am noutati o sa te anunt.te pup.mai astept vesti de la u.ciao.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un hormon gastrointestinal arată rezultate promițătoare în tratamentul insuficienÈ›ei cardiace È™i renale
  • Descoperire importantă în tratamentul principalei cauze de insuficiență renală la copii
  •