insuficienta mitrala usoara

13-03-2010
sharingod
Nu este medic/terapeut
sharingod
buna ziua. am 23 de ani (fumator) am fost diagnosticat cu insuficienta mitrala usoara. Boala nu imi produce nici un fel de probleme inafara de palpitatii usoare(un zvacnit usor in piept). Acestea apar periodic aparent fara motiv. Am urmat un tratament cu aspacardin 2 saptamani si mi-a fost bine o perioada dar acum au revenit. Palpitatiile au aparut acum 7 luni cand am suferit o depresie cauzata de o perioada de recuperare prelungita dupa o steatoza hepatica. Cam in aceeasi perioada am devenit si usor ipohondru (imi verific des pulsul, daca am o indigestie sau ceva usor ma deprim imediat si ma cuprind ganduri negre legate de moarte). As dori sfaturi cum sa scap de nenorocitele astea de palpitatii. Repet ele nu sunt insotite de nici un alt simptom (dureri, probleme de respiratie etc.) Multumesc si imi cer scuze daca ma considerati nebun...
2 comentarii
0
13-03-2010, ora 18:48
sharingod
Nu este medic/terapeut
sharingod
Am uitat sa mentionez analize generale la zi sunt perfecte (colesterol trigliceride transaminaze tgp tgo vsh etc.) tensiunea a fost mereu buna de fiecare data cand mi-a fost masurata. Si ar mai fi niste simptome care nu cred ca au vreo legatura dar am sa le spun oricum: uneori am senzatia pe care o ai cand stai cu fata in jos si iti vine sangele in cap fara sa fac asta evident. si simt aerul cand respir pe gat... ca si cum m-ar gadila... e greu sa explic e o senzatie ciudata.
0
13-03-2010, ora 18:53
sharingod
Nu este medic/terapeut
sharingod
imi cer scuze ca revin din nou dar fac asta ca sa evit viitoare intrebari: am 4 ekguri la activ si o ecocardiografie care spun ca sunt sanatos mai putin insuficienta mitrala. nu stiu ce sa mai fac si ipohondria nu ma ajuta deloc :(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.