insuficienta mitrala ?

23-06-2009
pako
Nu este medic/terapeut
pako
buna ziua.Am o nelamurire foarte importanta in ceea ce priveste o boala diagnostizata la mine de un medic cardiolog si apoi infirmat de altul. Aproape de fiecare data in perioada de sesiune si stres si schimbarile de vreme am avut extrasistole...care mi au trecut imediat dupa ce m am linistit si am trecut de sesiune.Acum in primavara s a ntamplat la fel, tot in perioada de stres, am avut niste extrasistole destul de deranjante.M am hotarat sa apelez la acelasi cardiolog la care inainte cu doi ani tot din aceste motive am apelat, si spre deosebire de diagnosticul de acum de doi ani, cand mi a spus ca nu e nimic la inima si e doar pe baza de stres, acum mi a spus ca am insuuficienta mitrala de gradul 1, prin pvm, regurgitare minora, ( in urma eco Dopller ului - in ambele date ).M am speriat putin pentru ca fac sport de performanta si mi s a recomandat s o las mai moale cu sportul.M am hotarat sa mai cer o opinie avand in vedere faptul ca acum doi ani acest pvm nu s a vazut, desi mi s a spus ca e din nastere.Acelasi test cu eco doppler mi s -a facut la institutul inimii CJ, unde doamna doctor mi a spus si mi a scris in foaia de diagnostic, cum ca nu am nici un fel de regurgitare si nici prolaps, valvele nu sunt ingrosate deloc si nu exista nici regurgitare.Nu mi a mai recomandat nici profilaxia endocarditei pentru ca a zis ca nu am prolaps. Sunt nehotarat, si nu stiu ce sa fac sa mai consult un alt treilea cardiolog, se putea ca primul cardiolog sa fi gresit in diagnostic ? sau acest lucru este exclus ? Va multumesc anticipat pentru un eventual raspuns, este foarte important sa stiu pentru ca dupa cum v a m mai spus sunt sportiv de performanta si ar trebui sa stiu dc pot continua sau nu.si nu stiu ce sa mai fac
1 comentarii
0
24-06-2009, ora 18:03
Ioana_s22
Nu este medic/terapeut
Ioana_s22
buna ziua as dori sa stiu ce diuretice se pot administra in tratamentul valvulopatiilor va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.