insuficienta mitrala

15-04-2007
rares
Nu este medic/terapeut
rares
salut! Ma numesc Rares si am 17 ani. De curand am fost diagnosticat cu insuficienta mitrala de grad 1/2. Am facut testul de efort si mi-a iesit OK. insa asi vrea sa stiu cat de mult efort pot sa fac si daka efortul poate agrava aceasta boala. Mersi anticipat
11 comentarii
0
15-04-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
In principiu insuficienta mitrala usoara contraindica numai sportul de performanta, dar depinde daca exista si simptome (palpitatii, lipsa de aer, etc.), situatie in care toleranta la efort este mai redusa.
0
16-04-2007, ora 00:00
rares
Nu este medic/terapeut
rares
exista remediu la aceasta boala pt ca doctorul nu mi-a dat tratament si cum poate fi mentinuta sub control, cum avanseaza daca avanseaza?
in principiu este o boala grava ?
0
19-04-2007, ora 00:00
rares
Nu este medic/terapeut
rares
nu mai raspunde nimeni?
0
23-04-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Insuficienta mitrala nu se trateaza cu medicamente decat daca apar complicatii (aritmii, insuficienta cardiaca), ceea ce nu se intampla in formele usoare.
Se supravegheaza in timp prin echografie doppler cardiaca pentru a se vedea daca gradul regurgitarii (adica volumul de sange ce se intoarce in atriul stang din ventriculul stang) este mare. Numai in aceste conditii, si in situatia in care cavitatile inimii tind sa se mareasca de volum se indica operatia, care presupune inlocuirea valvei mitrale cu una artificiala (metalica) sau biologica (porcina).
Intr-o insuficienta mitrala cu grad mic nu se intervine, iar persoana respectiva duce o viata normala, dar trebuie sa mearga periodic la control la medicul cardiolog.
0
21-07-2009, ora 16:07
crinapantalon
Nu este medic/terapeut
crinapantalon
As vrea sa va intreb daca in urma unei fibrilatii atriale se mai poate reveni la normal.mai ales ca in urma echocardiografiei transesofagiene s-au gasit trombi.Pacienta a urmat tratament cu Sintrom o luna de zile.Ce se poate intampla ? Va multumesc mult de tot pentru informatii.
0
13-01-2010, ora 21:00
Amanda
Nu este medic/terapeut
Amanda
Am fost diagnosticata cu insuficienta mitrala de grad 1 si cu prolaps de valva mitrala anterioara acum 2 ani, mi s-a recomandat tratament cu CONCOR de 2, 5mg. la inceput iar in prezent iau in concentratie de 5mg.Tratamentul il iau dimineata ma simt binisor dar dupa-amiaza e foarte greu sunt parca lipsita de toate puterile, as vrea sa stiu daca pot sa adaug ceva la tratament, ceva pentru o stare de bine daca se poate spune asa.Cind sunt obosita am palpitatii severe care ma impiedica sa respir, stari de sufocare si tensiunea o cam ia razna,.imi puteti da vreun sfat/?
0
21-01-2010, ora 23:40
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Luati si Magnerot 3 cp pe zi, are rol antiaritmic si tonic.
0
20-02-2011, ora 22:34
mirela1966
Nu este medic/terapeut
mirela1966
Am fost diagnosticata cu insuficienta mitrala gradul I / II si Aritmie ext.supraventriculara. Singurul simptom pe care-l am este (cand ma mai supar) o durere deasura inimii (suportabila). Mi s-a recomandat Aspacardin 1 dimineata si 1 seara si Concor 2.5mg, 1 dimineata. Am colesterolul 285. Ce trebuie sa mai iau pentru colesterol si cat de grava este boala?
0
02-03-2011, ora 12:37
Alina Dora
Nu este medic/terapeut
Alina Dora
Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca in Romania se face reconstituire de valva, diagnosticul este insuficienta mitrala de gradul II
Daca se face va rog sa imi spuneti unde?

multumesc
0
28-03-2011, ora 21:16
pop lenuta
Nu este medic/terapeut
pop lenuta
am fost dagnosticata cu insuficenta mitrala gradul1/2 fac tratament cu metroprol, isodinit de 20, enap de 10 am 5ani cu acest tratament am cordul marit poate sa-mi faca rau isodinitul?
0
29-03-2011, ora 08:38
pop lenuta
Nu este medic/terapeut
pop lenuta
rog sa-mi raspunda cineva stiu ca isodinitul este un vaso dilatator poate fi rau pentru ventricolul sting marit]
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: