insuficienta mitrala

03-03-2008
lyna
Nu este medic/terapeut
lyna
Acestea au fost rezultatele mamei mele in urma unei ecografii, dar nu prea sunt lamurita in acest sens, deoarece nu i s-a spus clar ce are voie de acum inainte si ce nu sa faca, sa manance, etc, pt ca banuiesc ca trebuie si o anumita dieta, pe langa vitaminele prescrise( Cal Mg Vit d), este ceva grav, ar trebui sa ne facem griji, se poate trata definitiv( i s-a specificat ca s-a nascut cu aceasta boala) doar cu aceste vitamine?Intrarea la menopauza(inca nu dar are 48 ani) ar putea sa agraveze boala?Se poate face infarct din pricina acestei boli?deoarece are intepaturi frecvente in zona inimii..
Va rog mult cine poate sa-mi dea si mie un raspuns cat mai clar si la obiect!
De ce anume ar trebui sa tinem cont si ce sfaturi ne dati...Va multumesc anticipat
alina
2 comentarii
0
09-03-2008, ora 00:00
alpinist
Nu este medic/terapeut
alpinist
De curand am fost diagnosticata cu insuficienta mitrala prin prolaps de VMP si insuficienta aortica gr. II. Am 38, ani sunt o persoana activa, doar ca de vreo 2 ani obosesc foarte usor, respir greu, trebiue sa fac un efort mare uneori pentru a -mi ajunge suficient aer in plamani.
Va rog sa-mi spune-ti cat de mult se pot comlica lucruril in acest caz si daca in timp se ajunge la interventie chirurgicala. Multumesc
0
01-04-2008, ora 00:00
Dr. Buzatu Ileana Mihaela
Cardiologie, Bucuresti
Dr. Buzatu Ileana Mihaela
Primul comentariu-nu reiese clar din comentariul dumneavoastra diadnosticul ecografic al mamei dumneavoastra.Cu mare probabilitate este vorba de un prolaps de valva mitrala cu insuficienta mitrala.Tratamentul nu este specific, este simptomatic, cu repetarea ecografiei cardiace o data la 6 luni.De asemenea trebuie avut in vedere profilaxia endocarditei infectioase inaintea unei interventii chirurgicale sangerande.In ceea ce priveste menopauza, prin ea insasi nu poate agrava aceasta boala dar reprezinta un factor de risc pentru boala coronariana ischemica.Trebuie facute analize biochimice inclusiv profil lipidic, EKG, test de efort pentru a avea un raspuns la "intepaturile precordiale pe care le acuza mama dumneavoastra.

Comentariu 2-In primul rand trebuie verificata etiologia insuficientei aortice.Sunteti o persoana simptomatica, iar decizia pentru interventia chirurgicala se ia coreland datele clinice cu rezultatul ecografic(diametrul telediastolic al VS)si FE a VS.De asemenea aveti indicatie pentru ecografie transesofagiana.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: