insuficienta aortica gradul 2

07-02-2007
maus1991
Nu este medic/terapeut
maus1991
As dorii sa stiu dak se poate trata aceasta boala fara a fi nevoie de interventzie chirurgicala.sau dak nu se poate face cumva sa nu raman cu cicatrici?
14 comentarii
0
07-02-2007, ora 00:00
Dr. Bogdan-Ionut Dobrovat
Radiologie si Imagistica medicala, Iasi
Dr. Bogdan-Ionut Dobrovat
Salut.
Decizia de a intervenii chirurgical tine de mai mai multi factori cum ar fi gradul de afectare al valvei aortice, prezenta simptomatologiei caracteristice si precum si de gradul de afectare al ventriculului stang care trebuie sa se adapteze la un volum mai mare decat normal.
In general operatia poate fi amanata daca pacientul ramane asimptomatic si functia ventricolului stang ramane normala, de aceea aceasta afectiune trebuie urmarita periodic ( pt ca e posibil ca pacientul sa ramana fara simptome dar sa apara o disfunctie a ventriculului stang cu afectarea parametrilor de lucru ai acestuia - fractie de ejectie, volume, diametru - caz in care chirurgia este recomandata chiar si in lipsa simptomatologiei)
La fel si cu medicatia, daca nu exista simptome si insuficienta este mica sau moderata nu este necesar tratament medicamentos specific. Totusi tinand cont ca endocardita infectioasa este o complicatie relativ frecventa a valvulopatiilor(afectiuni ale valvelor) e bine de facut profilaxie cu antibiotic inainte de interventii in sfera dentara sau alte interventii chirurgicale

Ca o concluzie, daca insuficienta ramane mica si nu progreseaza si nu apar nici simptomele caracteristice --slabiciune, dispnee (dificultati la respirare), palpitatii, aritmii, angina pectorala--, nu este nevoie de tratamente medicamentoase specifice si nici de interventie chirurgicala.

Multa sanatate
0
15-05-2007, ora 00:00
akhasha
Nu este medic/terapeut
akhasha
trebuie sa fiti atenta ca pot interveni rupturi in caz de efort si acestea nu se stie unde se duc daca ajung la cap faceti un atac cerebral frumos. si eu aveam insuficienta aortica gradul doi iar medicul spunea ca nu are ce sa imi faca nici macar nu mi/a spus ca trebuie sa ma operez am aflat singura am nascut in 1993 si se pare ca am facut un atac cerebral mai usor, dar care a lasat niste sechele ce se vad si astazi, desi nu am aflat decat in 2005 cand am nascut al doilea baiat si am intrat in coma insistati pe tratament
daca se schimba doar valva aortica am inteles ca la cluj se poate opera si laparoscopic, deci fara cicatrice
oricum, chiar daca arat ca dupa razboi, acum ma simt foarte bine si chiar lucrez
curaj si nu amanati pana devine prea riscant si organele celelalte sunt deja praf
0
20-08-2007, ora 00:00
tina1324
Nu este medic/terapeut
tina1324
Pentru akhasha

Te rog sa ma ajuti daca poti cu cateva detalii legate de operatie si viata dupa protezarea aortica
Sotul meu trebuie sa se opereze luna viitoare -insufiicienta aortica gr3-4(bicuspidie-malformatie congenitala )
As doori sa stiu cat de repede se poate recupera dupa operatie si daca viata lui va fi normala dupa aceasta.Referitor la anticoagulante...cum e?
Daca ma poti ajuta cu sfaturi..multumesc
-
0
27-08-2007, ora 00:00
akhasha
Nu este medic/terapeut
akhasha
buna
v/am trimis un e/mail cu mai multe amanunte
referitor la anticoagulante acestea trebuie luate zilnic, cam la aceeasi ora si trebuie sa isi faca analiza sangelui periodic de regula, cam o data pe luna
nu este o tragedie eu, de exemplu, le iau la ora 19, cand incep stirile
nu plec niciodata de acasa fara medicamente la mine nu de alta, dar cu profesia mea nu se stie niciodata la ce ora ajung acasa sau pe unde ma opresc
asa ca am o folie de anticoagulant la mine permanent mai dificil este cand schimb posetele
eu mai iau si aspenter, adica aspirina si iata sunt 2 ani de camd iau zilni cate 2 si nu am nimic la stomac
vineri au fost 2 ani de la operatie si ma simt bine
oricum, am intrecut si asteptarile medicilor
sa nu va ganditi ca daca ati auzit ca cineva ar fi facut complicatii si sutul dumneavoastra trebuie sa faca ganditi pozitiv si il veti ajuta si pe el astfel
la revedere si numai bine
0
01-02-2009, ora 13:50
liliana cotuna
Nu este medic/terapeut
liliana cotuna
buna! cred ca insuficienta aortica de care sufar sa agravat deoarece nu ma simpt bine si momentul cand trebuie sa fac operatia se apropie.sunt foarte speriata.as dorii cat mai multe info. despre aceasta interventie. multumesc.
0
05-02-2009, ora 16:23
akhasha
Nu este medic/terapeut
akhasha
Buna ziua!
Nu trebuie s[ va speriati atat de tare. rata de succes este extraordinar de mare. succes inseamna ca daca operatia se face la timp puteti avea o viata aproape ca inainte de operatie. ceea ce este foarte important este ca muschiul inimii trebuie sa nu fie degradat, adica operatia sa nu fi fost amanata la nesfarsit. si conteaza foarte foarte mult starea de spirit pe care o aveti.
eu sunt operata din 24 august 2005 si pe langa operatia de inlocuire a valvei am a fost nevoie sa mi se inlature si un abces de 1, 5 cm in diametru.
acum sunt bine, am dat din nou admitere la doctorat si am reusit chiar sa obtin o bursa din fonduri europene.
deci, viata merge inainte.
tot ce trebuie este sa eviti situatiile conflictuale care genereaza cresterea tensiunii si sa iti iei medicamentele la timp. eu am inceput cam de un an jumate sa iau coenzima Q10 si ma simt extraordinar de bine.
cand am fost ultima data la control medicului nu i-a venit sa creada ca acea EKG este a mea. a spus ca arata ca a unui om care nu a avut niciodata probleme cu inima.
nu te speria si nu amana la nesfarsit daca medicul iti recomanda operatia. daca muschiul inimii este deformat sau prea obosit nu mai face fata si atunci te vei simti rau.
ca sa iti mai dau un argument, in vara aceasta am fost la mare si nu am avut niciun fel de problema caci am avut masina cu clima.
dar nu am suferit de cald mai mult decat alte persoane, sanatoase.
fii optimista. mai bine faci haz de necaz. de exemplu, eu rad cu fiul meu cel mare si spun ca sunt un inceput de robocop.
daca mai ai nevoie de amanunte, te rog sa imi spui.
la revedere si multa sanatate!
0
11-02-2009, ora 16:10
liliana cotuna
Nu este medic/terapeut
liliana cotuna
Pt.akhasha
BUNA!
Sfaturile si incurajarile dv ma ajuta foarte mult.
As dori sa stiu cat mai multe unde va-ti operat la ce spital cati ani aveati la acel moment.
Eu am 38 ani si in vara aceasta trebuie sa imi dau un examen de licenta iar medicul mi-a spus ca trebuie
sa ma pregatesc pt.interventie dupa examen.
Inima nu sa modificat sunt aceleasi valori ca in urma cu 2 ani ventricolul stang 50mm doar ca boala adevenit simtomatica simt pulsatii in artera gatului am palpitatii iar dupa ce mananc ma sufoc.
Sunt foarte speriata la fel si sotul meu am 2 fete cea mare 15 ani doar ea e mai curajoaja dar cea mica 5 ani nu sti prea multe.Cel mai mult ma gandesc ca nu o sa ma angajeze nimeni cand o sa afle diagnosticul dupa operatie pt ca as dori sa lucrez in farmacie deja am primit o oferta dar nimeni nu stie de boala in afara de familie si prieteni, cum sa-le spun?
Locuiesc intr-un mic oras din jud. Iasi si in Iasi exista un centru de cardiologie unde am si eu un medic care ma vede la 6 luni dar de operat as dori la Tg. Mures.Astept raspuns, multumesc din suflet sunteti o luptatoare aas vrea si eu sa imprumut din curajul dv. Dumnezeu sa ne ajute!
0
05-08-2012, ora 05:27
MarcAntonius
Nu este medic/terapeut
MarcAntonius
Buna ziua, ma numesc Alexandru, am 27de ani, practic jiujitsu brazilian(3 antrenamente saptamanal) + fitness alte 4-5 antrenamente, fac sport de la varsta de 12 ani cand am inceput cu fotbal pana la vro 18-19 ani, dupa care am facut vre-o 3 ani pauza, si mam apucat de fitness(culturism). La varsta de 14-15 ani dupa niste intepaturi la inima am fost la doctor (Spitalul Militar de urgenta Carol Davila Bucuresti) unde seful de sectie mi-a spus ca am o problema la inima, dar pot continua sa fac sport fara nici o problema. In urma cu un an jumate am fost la un control medical total(Spitalul Ministerului de Justitie din Bucuresti), am fost diactnosticat cu insuficienta aortica de gr 2. Problema mea sincera, e ca nu pot depasi 69-70kg, momentan nici 65kg, am 63-64kg. Pana acu o luna jumate nu eram mai deloc vascularizat, si fac sport destul de intens, si nu cresc, dupa 4-5 ani de sala eu aratam putin atletic iar prieteni de ai mei, aratau f bine : ). In urma cu o luna mi-am schimbat dieta, am trecut pe una compusa din carne + low grasimi + low/0 carbs (+ shakuri de whey proteine). Dieta e compusa din cel putin doua feluri de carne pe zi fie peste, piept pui, vita, muschi porc, branza, lapte, albusiri de ou(cu 1 galbenus maxim), rosi castraveti, fructe, masline ciuperci (exclusiv fara paine). Rezultatul este foarte buna, chiar daca am aceleas kg ca inainte, sunt mult mai definit, vascularizat si un volum mai mare muscular, adica arat si eu ca un sportiv. Intrebarea mea este daca acesta dieta (care se poate numi si keto) imi poate afecta problema mea medicala. Nam probleme cu efortul, fumez maxim un pachet saptamanal, beau rar. Singura problema e ca la o perioada de cateva luni am momente foarte scurte cand ma inteapa inima. Am un puls la normal, in jur de 65 batai pe minut., respir bine, tinand cont ca am si un chist in sinusul drept si pe nas nu pot respira mereu bine, defapt mai niciodata. Doctori miau aflat problema in urma unui ekg, care era perfect ok, doar mici neregularitati ale impulsurilor, cred ca timpul dintre ele. Va multumesc.
0
05-08-2012, ora 19:47
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
Te-a diagnosticat cu insuficienta aortica?? e cam nasol si fumezi si bei pai ori faci sport ori te lasi.apropo iei pliculete ptr intarire tonifiere??Acuma problema este ca trebuie sa renunti la "vicii" iar de alimentatie nu iti face probleme ca proteina o iei din oua peste lapte carne de vita muschiulet de porc etc insa nu face abuz si nu grasimi mai ales porc sau peste.Insuficienta aortica inseamna ca valvele dumitale aortice nu se inchid complet cand sangele trece din ventriculul stang in aorta si mai departe in aorta toracica etc.nu mai face efort foarte mult deci nu te suprasolicita fara grasimi apoi si mergi la un cardiolog ptr un nou ECHO-CORD.Bafta multa!!
0
06-08-2012, ora 13:37
MarcAntonius
Nu este medic/terapeut
MarcAntonius
Salve, mersi pt raspuns. Cum am spus mai sus beau si fumez foarte rar, stiu ca inseamna insuficienta aortica. : ) Grasimea din peste imi face rau?
0
06-08-2012, ora 13:53
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
grasimea de scrumbie de exemplu nu prea e buna, adica sa mananci scrumbie de 2 ori pe saptamana.alt peste nu face rau.Nu mi-ai spus daca iei pliculete de la magazine ce te ajuta sa iti cresti masa musculara.
0
06-08-2012, ora 14:01
MarcAntonius
Nu este medic/terapeut
MarcAntonius
Nu folosesc creatina sau alte suplimente pt tonus, pompare etc. Folosesc doar complex de proteine format din proteine(aproximativ 90%), 5% carbohidrati, restu vitamine si glutamina. ( fara creatina si alte substante pt tonus).
0
06-08-2012, ora 14:09
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
Tin sa iti compatimesc ficatul...offf saracutul...mai ia tu in continuare si cine stie ce se va intampla...da-i acolo proteine carbohidrati glutamina la greu.
0
06-08-2012, ora 14:18
MarcAntonius
Nu este medic/terapeut
MarcAntonius
Nu ai de ce sami compatimesti ficatul, daca esti doctor sti prea bine ca se regenereaza, in plus proteine iau maxim de 6-8 saptamani, neluand nimic toata viata mea. Dumnezeu nu mi-a dat un fizic sportiv, pana sa incep aceasta dieta, faceam sala de ani de zile si sincer zici ca ma duceam de 1-2 luni, dupa aceasta dieta pot spune ca fac si eu sport : )))
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: