insuficienta aortica

10-02-2011
virginia h
Nu este medic/terapeut
virginia h
Fiul meu are 19 ani si este clasa a XII-a, acum patru ani intamplator am aflat ca are probleme cu inima. In urma unui examen ecocardiografic concluziile au fost: - insuficienta aortica medie-bicuspidie aortica;
- insuficienta mitrala minima;
- functie sistolica si diastolica ventriculara stanga normala;
- cavitati cardiace de dimensiuni normale.
Nu ni s-a dat nici un tratament, singura recomandare primita a fost fara sport de performanta. Fiul meu ca orice copil facuse sport, 2 ani carate si un an fotbal (portar), este adevarat ca obosea mai repede decat alti copii, dar avand si polipi si deviatie de sept, oboseala s-a pus pe seama acestora si mai ales ca isi revenea foarte repede si nu avea alte probleme. In prezent face sport fara exagerari, la fel fara probleme.
Intrebarea mea este daca poate dupa terminarea liceului sa mearga la Universitatea de Marina Civila si la ce sectii: punte, mecanici sau electricieni.
Asi dori daca se poate parerea unui doctor cardiolog.
Multumesc anticipat!
7 comentarii
0
11-02-2011, ora 11:19
Dr. Alex T.
Nu este medic/terapeut
Dr. Alex T.
Buna ziua. Riscul pe termen lung in insuficienta aortica este afectarea morfologica si functionala a inimii, in special a ventriculului stang. Deocamdata inima este morfologic normala. Puteti incerca o a doua parere cardiologica deoarece in IAo medie de obicei se administraeaza medicamente menite sa incetineasca evolutia bolii. Insuficienta mitrala minima nu necesita tratament medical, decat masuri igieno dietetice(consum mic de sare, fara alcool, tutun. fumat sau cafea). Parerea mea personala este ca ar trebui sa renunte de tot la sport. Poate sa faca plimbari. Functia cardiaca trebuie monitorizata periodic prin ecografii, iar daca apar semne de degradare a inimii se poate opta pentru tratamentul chirurgical(inlocuirea valvei). Progresele facut in acest domeniu sunt mari si din ce in ce mai multe persoane apeleaza la interventia chirurgicala. Rezultatele sunt de obicei bune. Multa sanatate!
0
11-02-2011, ora 17:41
virginia h
Nu este medic/terapeut
virginia h
Multumesc pentru raspuns, ce am omis este ca la el boala este congenitala, voi incerca sa facem un drum pana la Bucuresti, sa-l vada si alt medic.
0
11-02-2011, ora 20:07
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Medicina interna, Galati
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Va recomand, cu toata increderea, Clinica de boli cardiovasculare a armatei, din cadrul Sp.Clinic Militar Central Bucuresti.Sint cardiologi excelenti, cu experienta, mai ales la tinerii militari cu boli congenitale.Am facut rezidentiatul acolo si cred foarte mult in flerul lor!
0
11-02-2011, ora 23:32
nelut
Nu este medic/terapeut
nelut
buna seara, am 43 de ani sex masculin.in urma unei monitorizari de o saptamana cu un tensiometru digital, dimineata si seara valorile medii ar fi: TA 12 / 7, 13 / 8 si pulsul intre; 44-49. ma ingrijoreaza pulsul, zic eu mic, precizez ca simt o vajaiala ca o pulsatie la nivelul capului, urechilor, dimineata la trezire si seara inainte de culcare. ce parere aveti va rog ? orientativ, exercitiu pe bicicleta medicinala ritm sustinut(45km/h) timp de 1 ora, lac de sudoare imediat luat tensiunea ; 13/ 8 si puls 108.
0
13-02-2011, ora 16:40
virginia h
Nu este medic/terapeut
virginia h
raspuns pentru d-na dr. Anda Marcu - multumesc D-nei doctor pentru relatii, asa cum am mai spus vom incerca sa ajungem, fiind cls. aXII-a suntem cam aglomerati, dar in vara promit ca vom ajunge.

raspuns pentru Nelut - cred ca d-nei doctor ati vrut sa va adresati, eu nu stiu ce sa va spun pentru ca nu ma pricep
0
14-02-2011, ora 19:11
nelut
Nu este medic/terapeut
nelut
buna, scuze asa este pentru dna doctor.
0
14-02-2011, ora 19:15
nelut
Nu este medic/terapeut
nelut
buna seara, am 43 de ani sex masculin.in urma unei monitorizari de o saptamana cu un tensiometru digital, dimineata si seara valorile medii ar fi: TA 12 / 7, 13 / 8 si pulsul intre; 44-49. ma ingrijoreaza pulsul, zic eu mic, precizez ca simt o vajaiala ca o pulsatie la nivelul capului, urechilor, dimineata la trezire si seara inainte de culcare. ce parere aveti va rog ? orientativ, exercitiu pe bicicleta medicinala ritm sustinut(45km/h) timp de 1 ora, lac de sudoare imediat luat tensiunea ; 13/ 8 si puls 108.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: