instilatii pentru cistita | Forumul Medical ROmedic

instilatii pentru cistita

22-03-2013
botosita
Nu este medic/terapeut
botosita
a facut cineva instilatii? are vreu efect? a mai recidivat cistita?
8 comentarii
0
22-03-2013, ora 11:19
botosita
Nu este medic/terapeut
botosita
eu am facut cu nitrat de argin si dexametazona ( o zi una o zi alta ) timp de 10 zile, vreau sa precizez ca e dureroasa prima doza de nitrat iar cand ajungi la antiinflamator e raiul pe pamant :) nu te mai ustura asa tare. dupa cateva zile te obisnuiesti si devie rutina :) ideea e ca mie mi-a recidivat dupa instilatii la 5 -6 sapt. cistita ! In urma tratam. cand recidiveza cistita, durerea nu e asa de intensa durata usturimilor e de 2 -3 zile si nu sunt asa de crunte ( precizez ca ma ajuta si apa filtrata ) ca sa nu-mi dea lacrimi de durere :)
0
18-08-2013, ora 23:36
sofy80
Nu este medic/terapeut
sofy80
si eu am facut instilatii de 2 luni jumate, pt cistita bacteriana. mai simt dureri de vezica, jena, disconfort, Dr zice ca e nevoie de 3-7 luni pana se reface complet mucoasa vezicala care a fost distrusa de solutiii. de nitrat de argint. Bobosita tu cum te ai simtit dupa ?
0
30-09-2013, ora 15:17
botosita
Nu este medic/terapeut
botosita
super ma simt!!!!
'doamne iti multumesc!!!!' nu am mai facut cistita din martie yyyuuuhuuuuuu si nu ma mai chinuie problema asta !!!
un secret: nu am mai incercat sa ma gandesc la boala asta ! am facut tot ce am vrut - baie rece ; baie in vana cu apa fierbinte ( favorizeaza inmultirea bacteriilor ) am facut sex- (am uitat sa fac pisu ) si etc.. si uite cu ajutorul instilatiilor - propolis- biosept forte nu am mai avut probleme!!!!
Ba mai mult am mancat iaurt cu probiotice si am luat prebiotice sa-mi refac flora bact din stomac si uite sunt sanatoasa!!!!!
Sper ca si voi ce cititi acest mesaj sa fiti fericite si sanatoase ca mine !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0
16-11-2013, ora 18:52
sofy80
Nu este medic/terapeut
sofy80
Bobosita, spune mi te rog unde ti ai facut instilatiile, daca ti ai facut inainte cistoscopie si daca te a anesteziat total sau nu si daca ti a luat proba sa determine care a fost cauza cistitelor tale. Eu mi am facut in Cluj instilatiile. Au trecut 6 luni si ma arde vezica si uretra, nu s bine deloc. Urocultura mi ok, nu am infectie, dar din cauza solutiilor vezica mea e arsa si ma doare. Ma duc luni la doctor din nou sa vad ce mi zice. Am fost la el dupa o luna, i am zis ca nu s bine si mi a zis ca refacerea dureaza intre 3-7 luni dar eu dupa 6 luni nu vad o imbunatatire. Cred ca mi a facut instilatii doar cu solutii care au ars nu si cu ceva care sa calmeze, sa refaca. Ma bucur ca esti bine ! Dar nu inteleg de ce eu nu sunt la fel. Te pup. Sanatate ! Astept rasp tau.
0
10-12-2013, ora 08:40
botosita
Nu este medic/terapeut
botosita
wow sunt socata !!! eu nu am avut asa ceva.. adika am simtiti o jena dar o perioada scurta de timp. mi-am facut instilatiile la clinica de urologie de pe clinicilor cu un medic rezident ( bodo ) -tot respectul!!!
Nici nu mai stiu ce e aia cistita din aprilie, nu am mai facut nu am mai avut nici o senzatie de usturime, arsura... doamne multam!!!! asa de fericita sunt, nu-mi vine sa cred!!!!!
Eu dupa ce am luat zinnat in aprilie ( daca tin bine minte) am facut reactie adversa- la cat de multe antibiotice am luat deja nu mai aveau efect si faceam febra mare cu ture la toaleta si dezhidratare si am intrerupt tratam. dupa 4 zile ( ceea ce nu e corect ) si m-am dus plangand la farmacie naturista, mi-am luat biosept forte tincturi, propolis, si picaturi de coliandru si zi de zi timp de 14 zile am facut o cura asa naturista cu doze maxime. Am mancat muuuuulteeee iaurturi sa-mi refac flora bacteriana si eubiotic ( probiotice si prebiotice ) si asa eu cred ca de la tratam. asta mi-au trecut!!! Cand l-am sunat pe medicul rezident nu a avut asa incredere in naturiste a fost putin sceptic iar acuma in oct cand l-am sunat sa-i zic cum ma simt a ramas impresionat si ne-am bucurta amandoi de rezultATE. Acuma nu stiu sa fi fost de la tratam. asta ori de la insilatii, oricum m-au ajutat toate cele mai sus mentionate !
iti stau la dispozitie cu alte detalii daca mai vrei
Sanatateeeeeeeeeeeeee!!!!
0
16-12-2013, ora 14:37
botosita
Nu este medic/terapeut
botosita
uriprev?????? ai incercat ?????
0
27-12-2013, ora 22:24
sofy80
Nu este medic/terapeut
sofy80
eu una nu am habar inca ce am, am fost la dr si mi a zis sa ma duc la inca o cistoscopie si la biopsie de data asta cu anestezie totala, e clar ca mor de frica, nu pt durere ci sa nu mai imi faca ceva si sa se mai inrautateasca lucrurile. inainte de instilatii tie ti a facut cistoscopie, biopsie, ceva ?
0
11-09-2020, ora 08:41
Hair
Nu este medic/terapeut
Hair
Incercati pentru usturimi sa beti apa cu bicarbonat. Trebuie alcalinizata urina, sa se poata vindeca mucoasa vezicii. Eu am facut instilatii cu Cystistat si am ramas cu o usturime, un disconfort. De doua zile beau apa cu bicarbonat de sodiu, si ma simt mai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dacă ai cistită îți poÈ›i infecta partenerul sexual?
  • Tratarea cistitei - medicamente, remedii, sfaturi utile
  • Cistita în timpul sarcinii
  •