instabilitatea genunchiului

17-03-2010
Daniela Antohi
Nu este medic/terapeut
Daniela Antohi
Buna ziua,
tatal meu are varsta de 83 de ani si este diagnosticat cu spondiloza cervicodorsolombara, gonartroza bilaterala, insuficienta cardiaca clasa lll NYHA, boala renala cronica stadiul 3 si arteriopatie abliteranta membre inferioare stadiul ll B. Am ajuns la aceste diagnostice in urma investigarii la cardiologie, neurologie si reumatologie. Tot ce este legat de cardiologie si boala renala este sub control, insa acuza dureri mari de picioare (laba piciorului amorteste si are instabilitate, se raceste si incepe sa-l doara ; in genunchi in laterale prezinta dureri; prezinta si edeme ). Dupa toate tratamentele de fizioterepie si gimnastica medicala are momente in care genunchiul drept cedeaza si tatal meu cade. De asemenea la gimnastica, nu poate ridica piciorul drept din pozitia culcat pe spate. Poate indoi genunchiul in orice pozitie, dar cand trebuie sa ridice piciorul din genunchi, nu mai poate. Cand genunchiul cedeaza, tatal meu nu acuza durere, se inmoaie genunchiul si cade. Din aceasta cauza ii este frica sa mai mearga. Exista un remediu la aceast simptom ? Cum se poate trata ?
Daniela A.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.