insomnie cronica!

03-09-2010
pusica
Nu este medic/terapeut
pusica
Sufar de 2-3 ani de insomnie crunta.Am urmat tratamente cu :coaxil, fevarin, remeron, doxepin, combinate cu anxiolitice si somnifere, gen calmepam stilnox, xanax, depakine, nitrazepam, etc, fara niciun rezultat pozitiv.In acest moment urmez tratament cu valdoxan si rivotril, si un somnifer, dar nimic.Fac crize de atac de panica, am extrasistole foarte suparatore si crize grave de fibrilatie atriala, datorita oboselii acumulate..Va rog dati-mi un sfat ca nu mai pot, nu mai ies din casa, nu mai am chef de nimic!!!!!!.Mentionez ca am53 de ani
29 comentarii
0
03-09-2010, ora 20:11
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Incercati sa mergeti la un control la d-na doctor Hudita de la Policlinica Dorobanti.

Dumneaei a pus-o pe picioare pe o prietena care se confrunta cu aceleasi simptome ca ale dumneavoastra.

Cu pace,

Clara
0
03-09-2010, ora 21:52
pusica
Nu este medic/terapeut
pusica
M-am programat la spitalul Obreja din Berceni, am uitat sa spun ca sint din Ploiesti si nu prea cunosc in Bucuresti.Cum se ajunge la dna doctor Hudita?M-as duce mai ales ca mi-o recomandati
1
03-09-2010, ora 22:05
pusica
Nu este medic/terapeut
pusica
Dna doctor Hudita e medic psihiatru?Am cautat si inteleg ca este ginecolog?
0
03-09-2010, ora 22:19
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Pe Calea Dorobantilor se ajunge cu autobuz 330 de la Piata Presei Libere. Asta daca veniti cu microbuzul.
Altfel de la Gara de Nord, 133 pana la Romana si apoi 335 sau 331 pana unde aveti nevoie pe Dorbantilor.

Exista un dr psihiatru Hudita Cristina parca era deunazi director la Sf Stelian. Dar e posibil sa nu conteze daca e ginecolog, frizer sau psihiatru, daca nu luati omega 3, probiotice, aport proteic serios, desigur FARA paine.
1
04-09-2010, ora 12:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ pusica

Dr. Cristina Hudiţă, medic primar psihiatru, manager la Spitalul Sf. Stelian, doctor în ştiinţe medicale.

Adresa: Str. Simon Bolivar nr. 3, Sector 1, Bucuresti (vis-a-vis de Ambiance Caffe)

Tel: 021 230 80 83
Mobil: 0722 83 83 02

Cred ca acesta este cabinetul particular.

La Policlinica Dorobanti din Bucuresti (telefon: 021. 211.34.30, 021. 211.38.40; 021. 211.51.85; 021. 211.28.04) puteti merge cu trimitere de la medicul de familie. Consultatia e gratuita. Faceti programare.

P.S.: Sotul doamnei Hudita, domnul Decebal Hudita, este intradevar un excelent medic chirurg in domeniul obstetrica-ginecologie. A salvat-o pe mama de un fibrom uterin de marimea unui cap de copil. A stat 6 ore in operatie.
Germont, iar incepusi cu bazaconiile (vezi ca te trag de urechi). Pune domne mana si documenteaza-te !
Doamna Hudita este managerul Spitalului de Psihiatrie Sfantul Stelian dar nu mergeti acolo. Pentru ca acolo dumneaei nu ii trateaza decat pe cei de la sectia de toxicomanie. Este si un excelent manager. Spitalul Sfantul Stelian este considerat unul dintre cele mai bune spitale psihiatrice din Romania, poate cel mai bun.
0
04-09-2010, ora 13:29
pusica
Nu este medic/terapeut
pusica
Multumesc mult, m-am lamurit acum.De luni incerc sa ma programez..Am sa incerc si cu omega 3, dar probioticele ce rol au in depresie?
0
04-09-2010, ora 13:41
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Pentru putin. cautati pe Google, este vorba de un echilibru intre flora prietenoasa si candida de exemplu, aia intretinuta de amidonul din cereale. Cand putrezesc diverse chestii pe intestin te simti jalnic, creierul este "intoxicat".

Pana una alta, luati de bun ceea ce am zis si mai cititi ce am tradus pe blogul din profil, ce am scris si prin alte mesaje, deja am vorbit despre probiotice. Mai ales ce au raspuns altii, culmea ironiei...
0
08-09-2010, ora 09:58
pusica
Nu este medic/terapeut
pusica
Dupa cum am spus la inceput in acest moment iau valdoxan, un antidepresiv nou si calmepan, doresc sa intreb daca mai ia cineva valdoxan pentru ca eu am inceput sa ma simt rau de la el dupa nici o luna de zile, am extrasistole si tresariri ale muschilor corpului, ameteli si cel mai important nu dorm o secunda?
0
08-09-2010, ora 10:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ pusica

Stimata doamna,

In momentul in care aveti astfel de efecte secundare de la un medicament, trebuie sa va prezentati imediat la medic sa vi-l schimbe. In nici un caz nu mai continuati cu el.
0
08-09-2010, ora 10:56
pusica
Nu este medic/terapeut
pusica
Maine sper sa ajung la dna doctor Hudita, pe care mi-ati recomandat-o, dar parca presimt ca imi da alte antidepresive si m-am saturat!!!
0
08-09-2010, ora 12:45
firutza
Nu este medic/terapeut
firutza
@ pusica
Stimata doamna
Pentru insomnie va recomand acupuctura.Este costisitoare dar asta este. Daca sunteti din Bucuresti Cautati un medic chinez.sau cautati Centrul de acupuctura si homeopatie, daca nu a fost desfiintat, acolo e gratis.
0
08-09-2010, ora 13:19
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Cred ca o alternativa la Valdoxan ar fi melatonina, dar daca cu Stilnox nu s-a remediat nimic, teama mi-e ca n-o sa mearga.Eu cred ca ar trebui un tratament complex si bine condus.Dr.recomandat poate va poate ajuta, dupa cum se poate ca si la Obregia sa gasiti un medic foarte bun, eu l-as numi aici pe domnul profesor Radu Mihailescu.
0
08-09-2010, ora 14:21
pusica
Nu este medic/terapeut
pusica
Multumesc de sfat am sa tin cont si de acestea
0
09-09-2010, ora 19:01
pusica
Nu este medic/terapeut
pusica
Multumesc pentru sfaturile pe care le-am primit, mai ales clarei si pulberedestele.Am fost la dna doctor Hudita, mi-a justat putin tratamentul iar daca in cca 10 zile nu simt nimic mi-a propus internarea, este o draguta
Oare de ce ne-am imbolnavit, eu si voi iar altii sant sanatosi?Cu ce ma ajuta pe mine ca stiu ce-i ala un neuron, un antipsihotic, un anxiolitic si altele si tot bolnav sant, iar colega mea care bea coca cola, fumeaza de stinge, habar nu are ce rol are ficatul in organism sau ce-i ala un neuron, e sanatoasa tun?Sant convins cel putin in privinta mea ca eu am gresit foarte mult dar nici n-am dat de un medic sa ma ajute la momentul oportun sa depasesc aceasta nenorocire, dimpotriva, unii nu se gandesc decit la bani.Asta e, ne ducem crucea pana la capat.Chiar nu stie nimeni o alternativa naturista la aceasta problema?
0
17-12-2010, ora 16:51
speranta 71
Nu este medic/terapeut
speranta 71
Stie cineva cu ce sa inlocuiesc rivotrilul?Mentinez ca iau cate o pastila de 0.5mg seara de 6 ani si acum am ramas fara pastile si nu se da decat cu reteta
astept raspuns urgent!Va multumesc!
0
17-12-2010, ora 19:07
utilizator_88915
Nu este medic/terapeut
utilizator_88915
Dragii mei,

Nu stiu daca ati citit topicul Let me try dar eu nu mai iau medicamente de la data scrisa acolo.

Intai le-am redus treptat si apoi am renuntat la ele de tot pentru ca au avut efecte secundare.

Eu personal nu sfatuiesc pe nimeni sa ia medicamente decat in cazurile de maxima urgenta.

Incercati sa discutati cu persoanele cu care va face placere sa discutati. Incercati sa depistati cu exactitate momentul de cand ati inceput sa aveti simptomele x sau y, vedeti unde ati gresit si incercati sa indreptati greselile, sa va impacati cu cei cu care poate v-ati suparat sau care v-au jignit, spunandu-le si combatandu-i cu adevarul.

Parerea mea e ca nu trebuie sa "intoarcem si celalalt obraz" in sensul de a tacea si a inghitit toate lucrurile neplacute ca de aceea ne imbolnavim. Trebuie sa le combatem doar cu tact si diplomatie si sa invatam treptat, pas cu pas sa ne descurcam si sa ne aparam si singuri in viata.

Cu pace Ioana Dana alias Clara
0
17-12-2010, ora 22:12
daria popescu
Nu este medic/terapeut
daria popescu
Speranta 71:primadata cu Dumnezeu inainte si apoi medicatia, nu te poti opri cu Rivotrilul, esti contaminata cu axa X, daca nu iei urmatoarea zii cazi in depresie, te simti rau, nu poti dormi in mod general, de urgenta dupa reteta sau la Psihiatrie, altadata sa te aprovizionezi din timp.Dumnezeu este dragoste, este iubire nemarginita, El este taria noastra, dar noi suntem slabi ca suntem oameni cu pacate.
0
28-07-2011, ora 16:01
lminodora
Nu este medic/terapeut
lminodora
draga pussica, m-am confruntat cu aceleasi probleme ca si ale tale si in final am ajuns la valdoxan pt. ca nu mi se mai potrivea niciun antidpresiv dupa o luna vad ca functioneaza, l-am folosit ca si tine cu calmepam, dar n-a fost suficient. acum schema mea de trat. arata cam asa:valdoxan 2 pe zi, tranxene, 3 pe zi(pt. atacuri de panica)sanval, 1 seara, levo, 1 seara si depakine, 3 pe zi. e cam mult, e adevarat dar macar stiu ca rezolv cat de cat. poate incerci si tu.sper sa mai vorbim. multa sanatate
0
12-01-2012, ora 13:40
gabriel.damian
Nu este medic/terapeut
gabriel.damian
Am probleme mari cu somnul, dorm doar cateva ore pe saptamana, si ma trezesc la cel mai mic zgomot.
Am fost la medic, insa imi da "bomboane" si nu au niciun efect, sunt foarte slabe, asa ca incerc sa ma descurc
de unul singur.

Ideea e ca imi trebuie un somnifer foarte tare atat de tare incat chiar sa traga cineva de mine si sa nu ma trezesc
decat dupa cateva ore bune de somn, ca m-am saturat sa...nu mai dorm.

Am nevoie de ceva concret, nu 'sfaturi' de genul "cred ca...", "probabil...". As prefera sa fie ceva natural (dar
puternic binenteles; cred ca as accepta si ceva apropiat de droguri, de parca nu toate medic. ar fi droguri) daca exista,
daca nu...ce exista.
Imi poti spune si de cele care se dau pe baza de prescriptie, obtin eu "prescriptia" smile.gif.

Si sa nu-mi spui ca sa vb cu un medic pt ca deja am facut-o si degeaba.

Multumesc!
0
12-01-2012, ora 14:00
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Ati incercat Melatonina?pe linga faptul ca regleaza, , ceasul biologic, , este si un antioxidant, , terminal, , de mare eficacitate.Am avut mari rezultate cu Melatonina pura, am luat-o la apusul Soarelui nu cu jumatate de ora inainte de somn asa cum se spune.Incercati s-o procurati de la o sursa credibila si va doresc sa va fie de folos.

http://www.sanatateata.com/produse/melatonina.htm
0
07-02-2012, ora 21:18
ids
Nu este medic/terapeut
ids
Buna seara! Am suferit si eu de insomnie o vreme mai lunga si am cautat cu disperare o rezolvare a acestei situatii care, de multe ori, ma ducea pe culmile disperarii. Numai cine a trait insmonia stie cu adevarat ce inseamna si cum ii afecteaza viata in totalitate! Am incercat naturiste, exercitii de relaxare, ceai de tei sau alte plante calmante, multe alte leacuri gasite pe internet sau din spusele altora. Am apelat la medici! Am apelat la psiholog, in incercarea de a scapa cu orice pret de acest ghinion. Nu a reusit nimeni sa-mi rezolve problema. Am ajuns pana si la somnifere. Pana cand, intr-o noapte alba, dar de bun augur spun eu, m-am decis sa comand de pe internet (editura Trei) cartea practica a dr. psihiatru Gregg D. Jacobs - "Noapte buna, insomne!". Este un program nemedicamentos de 6 saptamani pe care vi-l recomand din tot sufletul!!! Cartea aceasta, prin metodele sale pe care le-am pus in practica, m-a ajutat enorm! Pe mine m-a costat in jur de 25 de lei fara taxe postale (acestea au mai costat vreo 18 lei). Dar a meritat toti banii! Este o carte care te ajuta sa te remodelezi, sa-ti schimbi modul de a gandi si sa-ti imbunatatesti considerabil somnul! Vi-o recomand cu toata caldura!
0
08-03-2013, ora 11:23
vali_dihor_nou
Nu este medic/terapeut
vali_dihor_nou
Si eu sufar de insomnie, depresie si anxietate. Acum iau zolpidem de 10 mg, cam de de 24 ianuarue 2013, cand am suferit un atac de panica, iar de atunci am luat cipralex, xanax, mi s-a recomandat si seroquel, dar nu l-am suportat - imi dadea palpitatii, iar a doua zi la munca, eram ca drogat.
As mai incerca cu acupunctura, dar ma mai gandesc, este periculoasa si dependenta de pastile.
Toate cele bune.
0
15-09-2014, ora 23:18
luci.a
Nu este medic/terapeut
luci.a
poate o sa radeti dar daca mancati seara urda, o sa aveti si somn...incercati!
lactoza din urda produce somn
0
16-09-2014, ora 19:49
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Daca se mananca cu multa ceapa da, e posibil sa dea somnolenta ! Sau se poate dormi cu oaia in pat si asta iarasi da un somn foarte bun ! Din cauza ca nu se pierde caldura corpului ! :)
0
17-09-2014, ora 00:40
luci.a
Nu este medic/terapeut
luci.a
daca ai dormit cu oaia in pat...no comment...probabil ca a tinut drept partener...a. inseamna ca tu esti din regnul cornutelor... ups!
0
17-09-2014, ora 20:02
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Doar cu blana de miel am incercat si merge intr-adevar ! Exista si o tehnica as putea spune, de a face baie rece de picioare (pana sub genunchi) sau o spalare rapida cu un prosop inmuiat in apa rece, pe tot corpul, dupa care te imbraci gros, cu sosete+ ciorapi de lana in picioare, pentru a stimula mai mult circulatia perferica nu pe cea cerebrala ! Daca se mai bea un ceai de tei, lavanda, conuri de hamei plus cateva picaturi de valeriana tinctura somnul este garantat !

Vad ca nu ti-ai papat branzica aseara sau iti place sa te uiti la wowbiz ! :)
0
08-11-2014, ora 01:35
luci.a
Nu este medic/terapeut
luci.a
ba chiar sa fie si o mai buna circulatie cerebrala... e f important.
...si da...prefer wowbiz in detrimentul emisiunilor politice... nu e nicio diferenta intre ele...ambele sunt vrajeala. vrajeala din politica nu o pot inghite... mai rau, creeaza insomnii...

si, ca sa nu ma abat de la "subiect", am incercat doua medicamente pt insomnii, pe langa urda ;) unul naturist si celalalt alopat.
-- Hypnox® DuoMAX(care are la baza Lactium®, hidrolizat de proteina lactica, a carei eficienta in combaterea stresului a fost demonstrata clinic)deci e vorba de proteina lactica ce se gaseste in urda... ;)
--stilnox...
le-am incercat pe amandoua, sunt excelente.

sanatate si "spor" la somn!
0
04-03-2016, ora 09:17
nicoaraalexandru
Nu este medic/terapeut
nicoaraalexandru
numarul de telefon pentru programari al doamnei doctor CRISTINA HUDITA de la centrul medical dorobanti nr.32A este 0722 585 751-cabinet
0
22-08-2019, ora 16:22
patru marin
Nu este medic/terapeut
patru marin
Pusica?.mai esti, , pe aci, pe colo, , ? ce ai rezolvat?.aceiasi situatie o am si eu.am 68 de ani...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul