insomnie

20-04-2011
maria68
Nu este medic/terapeut
maria68
buna ziua.am insomnii de 5 ani am folosit nenumarate tratamente am fost la pshiolog psihitru am luat tratament homeopat, ceaiuri din plante naturale si multe altele.pana anul trecut rezistam fara sa dorm dar de anul acesta e din ce in ce mai rau, nu mai stiu ce sa fac ca sa pot dormi.la ultimul medic psihiatru la care am fost mia zis ca sunt "UN CAZ DE DUS LA PARIS, SAU SA FAC ANESTEZIE GENERALA CA SA POT DORMI"va rog ajutatima.astept raspuns
15 comentarii
0
21-04-2011, ora 00:27
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Buna seara!

Cu picaturi de valeriana ati incercat?
0
21-04-2011, ora 10:29
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
V-as sugera sa luati Diazepam inainte de culcare, dar presupun ca ati incercat deja...
0
21-04-2011, ora 14:42
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Insomnia este un simptom, dumneavoastra aveti o boala, care este aceasta?E adevarat, in Romania nu exista o interpretare somnologica corespunzatoare si somnologii sunt putini.Pararea mea este ca numai o depresie poate tulbura asa de rau ritmul somn-veghe.As recomanda, cu sfiiciune, melatonina sau agomelatina(ultimul medicament e cam scump).Inainte de asta, cereti sfatul medicului Dumneavoastra.Cu stima!
0
21-04-2011, ora 14:46
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Medicamentul se numeste Valdoxane, nu este pe lista de compensate si gratuite, prin frija statului roman, desi este cel mai nou si as zice cel mai revolutionar antidepresiv, regland ritmurile circadiene si, bineinteles, are actiune intensa pe insomnie.Succes si mergeti mai intai la medic si propuneti-i aceasta solutie.Poate va merge!
0
25-04-2011, ora 18:20
maria68
Nu este medic/terapeut
maria68
multumesc pentru sfaturi.nu am luat niciodata melatonina, Valdoxane am luat doar 10 pastile dar nu au avut nici un efect.as vrea sa gasesc un doctor care sa ma trateze si care sa creada ca chiar nu dorm.astept raspuns
0
25-04-2011, ora 19:05
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Nici un antidepresiv nu-si poate efectul dupa 10 pastile, trebuie urmat un tratament corespunzator pe o perioada suficienta de timp, cu antidepresive, anxiolitice, poate si un neuroleptic potentator.Insomnia in sine se trateaza complex, ca facand parte dintr-o boala.Inca o data, de ce boala sfatuiti?
0
26-04-2011, ora 22:07
maria68
Nu este medic/terapeut
maria68
in urma unei depresii netratate la timp am ajuns sa am insomnii.am luat antidepresive timp de un an de la un medic psihiatru.depresia am tratato dar insomnia NU.apoi am mers la alt medic am urmat alt tratament fara nici un rezultat.eu nu mai am starea de somn pe care ar trebui sa o aiba orice om.la inceput mia fost foarte greu dar dupa un timp sa obisnuit fara somn, medicul de familie ma asigurat ca pot trai si fara somn dar in ultimele 4 luni ma simt tot mai obosita am racit de 3 ori anul acesta am migrene ma dor mainile picioarele iar daca rad ma doare dupa cap foarte tare.
0
27-04-2011, ora 08:58
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Daca suferiti de depresie, si ati avut si recaderi, tratamentul trebuie urmat mai mult timp.Ati luat doar 10 pastile de Valdoxane, foarte putin, de obicei se ia seara si se creste la 2 cpr in caz de nereusita.Un alt medicament eficient e mirtazapina(as recomanda Remeron Soltab, dar si Pharmataz), dar fara sa mai schimbati medicul si cu putina psihoterapie pentru ca ati inceput sa somatizati(se pare ca tot o tulburare de conversie, pe care am mai intalnit-o pe forum).Medicul de familie e chiar nestiutor in astfel de cazuri, fiecare cu expertiza sa.Asa ca incercati sa vi se prescrie ceva din ce v-am spus, neaparat prescris de medic, cereti parerea referitor la ele, si eu cred ca mai trebuie un adjuvant pentru depresie, ceva gen Seroquel, luat si acela seara.Mirtazapina si Seroquel-ul, plus un Neurol seara, sau alta benzodiazepina, cred ca va va scoate urgent din depresie si din insomnie(care e secundara depresiei):N-ar trebui sa recomand eu medicatie, dar cred ca am o oarecare experienta in tratarea insomniei proprii.Spuneti-i medicului despre simptomele somatice, acele dureri, si nu uitati ca stressul da tulburari nespecifice, adica pot apare diverse tulburari nelegate de afectiunea de baza, care este depresia.In fine, Seroquel este acceptat ca antidepresiv in patru tari ale lumii, nu stiu daca si Romania...
Ce luati acuma?
Sper ca v-am fost de ajutor cu sfaturile mele, care neaparat trebuie validate sau invalidate de un medic psihiatru!
0
27-04-2011, ora 19:55
maria68
Nu este medic/terapeut
maria68
daca am luat un an de zile tritco iar pentru somn alte 2 somnifere pe un timp scurt, de ce nu au avut nici un efect?doar la inceput o stare de somnolenta, acuma nu iau nimica am luat tratament din septembrie pana in decembrie, dar lam intrerupt fiindca medicul nu stia ce sa mai faca cu mine mia zis ca la ea toti pacienti raspund la tratament.
daca imi poate recomanda cineva un medic.daca iau antidepresive si somnifere nu ar trebui dupa o luna, doua sa pot dormi?la mine de ce nu a avut efect?sa fie de vina cauza din care am facut depresia?astept raspun.si multumesc pana in prezent pentru sfaturi.
0
27-04-2011, ora 20:03
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
VEDETI ASTA, PRIETENI ! CRED CA E CEVA SI POATE FI DE AJUTOR MACAR PARTIAL - DACA NU MAI MULT CHIAR !
http://www.alpha-stim.com/
http://www.alpha-stim.com/as100.html -

MULTA SANATATE !
0
28-04-2011, ora 12:33
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Ati luat putin tratament si doar trazodona(Tritico), poate ca nu era medicamentul potrivit.Daca depresia nu se amelioreaza degeaba luati somnifere.Si ce fel de somnifere ati luat?Schimbati medicul si urmati alt tratament, poate se va ameliora dispozitia depresiva si veti rezolva si cu somnul.Eu v-am spus ce era de spus, dar raspuns la ce v-am scris n-am primit, doar o oarecare dezamagire in fata medicatiei, care poate fi, prin intrerupere, cauza unei rezistente la medicamente.Sper sa va fie bine!
0
28-04-2011, ora 21:33
maria68
Nu este medic/terapeut
maria68
eu nu ma consider o persoana depresiva.doar de 3 luni ma tot inbolnavesc de diferite bolii si din cauza insomniei ma tratez mai greu.chir si medicul care mia prescris tritico mia spus ca nu sunt depresiva dar totusi sa iau un an de zile ca sa tratez insomnia, pentru somn am luat in fiecare luna cate un medicament diferit doar cate 10 zile dar nu le mai tin minte pe toate ca au fost foarte multe.din luna ianuarie nu am mai luat nimic.
0
28-04-2011, ora 22:21
maria68
Nu este medic/terapeut
maria68
miam adus aminte cate dintre somnifere:meprobamat, rivotril, alprazolam doar atat imi aduc aminte dar au fost foarte multe!
0
28-04-2011, ora 23:27
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Hristos a inviat va spun si eu ! Si..o parere personala pt cazul expus !

Daca medicamentele nu mai sunt eficiente in cazul de fata (desi imi vine greu sa cred ) parerea mea este ca aveti nevoie de o detoxifiere condusa de cineva competent, pt a sensibiliza organismul la cantitati mici de principii active, altfel medicina recomanda cantitati din ce in ce mai mari de medicamente sau combinatii ale lor in cel mai rau caz !
Este recomandata o dieta de tip mediteranean cu peste, curcan, leguminoase, cereale integrale fierte, fructe, multe salate si cruditati, uleiuri presate la rece ! Punctul principal si primordial este reglarea tranzitului intestinal printr-un aport ridicat de fibre, lichide si ceaiuri si miscare zilnica (mers, gimnastica ) ! Dupa ce organismul se mai debaraseaza de toxine si reziduuri in mod normal trebuie sa devina sensibil si la o cana de ceai de tei ! Combinatii de ceaiuri pt somn gasiti la un subiect deschis de Mr. Nick pe tema insomniei ! Puteti incerca inca de pe acum cu ele, chiar daca luati tratament medicamentos !

Referitor la aparatele de stimulare a undelor cerebrale avem si noi pe piata aparatul romanesc "Spiridus" de ceva ani ! Inventatorul sustine ca e eficient inclusiv in insomnii insa eu cred ca este mai mult pt oamenii sanatosi ! :)

Sanatate !
0
29-04-2011, ora 17:16
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Ati inteles cate ceva din mesajul meu, dar esenta era urmatoarea:
1.Un medic psihiatru bun, cu competenta poate si in psihoterapie, care sa trateze corect depresia si astfel sa puteti dormi.
2.Un antipsihotic potentator si, in cazul existentei unei anxietati, anxiolitice, care sa mai corecteze si alte disfunctionalitati.
Nu cred ca e ceva greu de inteles din asta.
Dumneavoastra ati luatceva benzodiazepine, care nu sunt somnifere, nici macar un soporific(somnifer), nu ati numit.Exista unele soporifice benzodiazepinice(Stilnox), altele non-benzodiazepinice(Imovane), dar asta trebuie urmat in cadrul unui plan terapeutic foarte bine pus la punct si aplicat(nu, gata, ajunge ca am luat 10 zile, nu apasam dverse butoane din care se revarsa somnul).
Eu unul nu recunosc insomnia ca boala, ci ca simptom al bolii.
Ar fi utila o polisomnografie, dar nu are cine s-o faca in Romania, dar un plan terapeutic reusit va duce la un somn odihnitor.Nu in ultimul rand, vreau sa va influentez cumva, si sa va spun ca nu sunteti un caz disperat, cu doar un caz in care pacientul nu colaboreaza cum trebuie cu medicul si cu psihologu.Imi pare rau ca trebuie sa va spun asta.Va doresc numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  • Calitatea redusă a somnului la copii, asociată cu insomnia mamei
  •