insomnie, stare anxioasa, agitata, transpiratie nocturna | Forumul Medical ROmedic

insomnie, stare anxioasa, agitata, transpiratie nocturna

15-10-2008
cristina_crys
Nu este medic/terapeut
cristina_crys
Am 23 de ani si am aceste simptome a doua oara anul acesta. Prima data cand s-a intamplat a fost acum 7 8 luni, fiind in sesiunea de examene, le-am pus pe seama stresului desi nu era o perioada atat de solicitanta incat sa-mi provoace insomnii ( cel mult 3, 4 ore de somn pe noapte), transpiratii doar nocturne indiferent de cat de gros/subtire dormeam imbracata, stare agitata, anxioasa sau dispozitie emotionala care varia repede intre extreme. Ocazionale dureri de cap insotesc aceste simptome. Tin sa mentionez ca sunt vegetariana de mai bine de 3 ani si ma simt excelent, nu am suferit si nu sufar de boli care sa necesite tratamente. Am avut doar banalele raceli, nici macar gripa, nu am probleme cu respiratia. Am un stil de viata echilibrat, nici excesiv de sedentar, dar nici cu foarte mult efort fizic si nu am motive atat de grave care sa imi provoace schimbari ale starii emotionale, psihice atat de des pe cat se intampla. Sunt foarte nedumerita. Prima oara cand am avut aceste simptome au durat aproximativ 2 saptamani, dar acum cand se repeta imi dau de banuit. Desi dorm atat de putin dupa ce ma chinui sa adorm cateva ore, nu ma simt obosita in timpul zilei. Nu am ameteli, stari care sa indice vreo anemie.
2 comentarii
0
19-10-2008, ora 13:06
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Cristina spuneam ca daca esti vegetariana poate esti mai receptiva la solutiile naturale ! Simptomele se datoreaza suprasolicitarii si nu prea trec de la sine, dimpotriva se agraveaza la cei mai multi ! Ca sa nu ajungi in situatia asta fa-ti acest amestec de ceaiuri : sanzaiene, lavanda, maghiran(psihostabilizant), busuioc, roinita, menta - 2-3 cani peste zi, iar seara un ceai indulcit cu miere din sanzaiene, lavanda si tei in care mai poti adauga putin hamei sau cateva picaturi de tinctura de valeriana pt a induce somnul un pic mai repede ! Continua cu dieta sanatoasa din care sa excluzi total sarea(adaugata) si toate alimentele sarate ! Incearca aceste sfaturi si vezi cum ai sa te simti ! Multa sanatate !
0
29-10-2008, ora 18:37
Cori100
Nu este medic/terapeut
Cori100
Poti sa iei si tablete de obligeana. Este antianxios si antidepresiv. Americanii si Vest europenii folosesc acest preparat de mult. Ai inceput sa suferi de o forma mai mult sau mai putin siciitoare de anxietate. Ai toate manifestarile ei. Probabil ca se agraveaza in preajma perioade menstruale sau la schimbarea presiunii atmosferice. Eu sufar de cca 2 ani de anxietate si ca si tine, am fost o persoana care nu fumeaza, nu pierde noptile, nu maninca grasimi, junk food, nu beau Cocoa Cola, sau altfel de bauturi din astea acidulate, am fost mereu atenta la stilul de viata, DAR AM AVUT UN STRES IMENS O PERIOADA INDELUNGATA DE TIMP. Nu rusesc sa scap de manifestarile anxioase. Sunt zile in care ma simt excelent, dar si zile in care am niste stari foarte urite. Incearca sa lupti cu straea ta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia este implicată în apariÈ›ia durerilor de spate
  • Care e cauza transpiraÈ›iilor nocturne?
  • Scapă de insomnie - 8 sfaturi eficiente
  • O aplicaÈ›ie pe telefon detectează anxietatea È™i tulburările dispoziÈ›ionale la adolescenÈ›i
  • Obiceiuri care afectează somnul
  • Insomnia
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  •