Insomnie!! Nu mai rezist!

11-06-2008
ema21
Nu este medic/terapeut
ema21
de 3-4 zile nu dorm!iar ieri nu am adormit nici macar un minut!am luat 3 extraverale, am baut lapte, ceai de tei, am incercat sa ma relaxez.nu am baut cafea, nu am mancat ciocolata, nu am fumat.oare de la stres??da, poate am fost si stresata, dar pana acum nu am avut probleme cu somnul.ce sa mai fac???sunt terminata fizic si psihic din cauza insomniei.spuneti-mi ceva, va rog!!
15 comentarii
0
11-06-2008, ora 00:00
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Pai nu sta asa. Mergi la medicul de familie sa iti dea ceva ce te va ajuta sa dormi.
Vei lua cateva zile, dupa care vei descreste dozele treptat si iti vei recastiga odihna.
Chiar nu merita sa te chinui asa, pai nu?
0
11-06-2008, ora 00:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Ceai de hamei + 20 pic tinctura de valeriana, dar inceaca sa ai si un somnifer la indemana ! 3 zile e foarte mult !
0
11-06-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Poti lua Bien Dormir cu melatonina, 2 capsule, cu 1 ora inainte de culcare.Numai bine
0
12-06-2008, ora 00:00
ema21
Nu este medic/terapeut
ema21
MERSI!am luat aseara distonocalm, am mai baut 2 ceaiuiri de tei.si am reusit sa dorm 5 sau 6 ore.sper sa adorm si in noaptea asta, daca nu cred ca ma duc sa imi dea doctorul somnifere.
0
12-06-2008, ora 00:00
ema21
Nu este medic/terapeut
ema21
nu mai suport neodihna.e groaznic!vreau sa dorm ca inainte cand dormeam vreo 8-10 ore, chiar si 11-12 cateodata.acum nu stiu ce e cu mine.poate o fi ceva trecator.
0
12-06-2008, ora 00:00
dora_dora490
Nu este medic/terapeut
dora_dora490
Pt ema21, si eu am trecut prin nopti de cosmar, cand nu puteam dormi si eram foarte agitata, parca tot mai agitata, stiu cum e ceva crunt. Multumesc lui D-zeu ca am avut incredere si am incercat un juice minunat care m-a ajutat enorm, si in ziua de azi il am in frigider, iar daca simt o stare de disconfort nu neaparat din cauza somnului, poate fi si o alta cauza, imediat i-au cativa ml si are efect. Sanatate
1
13-06-2008, ora 00:00
ema21
Nu este medic/terapeut
ema21
dora, asta doar daca il gasesc undeva la un magazin naturist nu?ca asa as fi sigura ca e bun si nu dauneaza in alt fel.de ce te feresti si nu spui pe site??toti cei care vb in acest forum da-mi si exemple.
0
13-06-2008, ora 00:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Probabil ca e vorba de sucul de fructe Noni sau ceva asemanator dar e f scump(cam 160 lei). Ema incearca gelul de aloe de la Remedia, e cel mai ieftin (50-60 lei) si are efect !
0
16-06-2008, ora 00:00
ema21
Nu este medic/terapeut
ema21
cred ca totul e pe fond de stres.2 zile nu am luat nimik si am adormit.doctora mea imi daduse xanax daca tot nu puteam adormi.dar nu l-am luat.aseara iar pe la 3...trebuie sa ma linistesc.sunt o persoana emotiva si imi fac griji din multe probleme.stresul.ne omoara.
0
04-07-2008, ora 00:00
jeanny
Nu este medic/terapeut
jeanny
Nu te lasa stresata mai ales seara. Incearca sa-ti rezolv toate cele pana cel tarziu 6-7 seara, ca sa ai timp sa te relaxezi sau sa faci lucruri care iti plac pana simti ca ti-e somn. Important e si sa te culci exact atunci cand ti-e somn si fara televizor. Iti doresc toate cele bune!
0
14-03-2009, ora 16:32
ancademian
Nu este medic/terapeut
ancademian
Pentru ema21.Va propun un tratament naturist, anume - o cura cu sucul Noni, care lucreaza cu melatonina si xerotonina si regelaza sonul di prima zi de consum. Acesta are efecte benefice si in lupta cu diverse boli. Printre afectiunile care pot fi tratate se numara si afectiunile neuro-psihice, cum ar fi leuconevraxita, accidentele vasculare cerebrale in faza recuperatorie, spasmofilia, insomnii, sindromul oboselii cronice, astenie, depresie, cefalee, migrene, nevralgii diverse (inclusiv cea de trigemen), Parkinson, Alzheimer, intoxicatia alcoolica sau cea cu droguri (foarte multe persoane au reusit sa renunte la fumat in urma consumului de suc Noni), tulburari polimorfe de comportament, nevroze diverse. Am convingerea ca, dupa doar cateva zile de consum, starea dvs. o sa se imbunatateasca simtitor, o sa va redobanditi energia, iar in scurt timp va veti putea bucura din nou de un somn odihnitor. Va doresc multa sanatate!
0
14-03-2009, ora 16:51
ancademian
Nu este medic/terapeut
ancademian
Melatonina ajuta la reglarea somnului
Melatonina ajuta la reglarea somnului

Melatonina este un hormon cerebral care regleaza ritmul dintre starea de veghe si somn. Lipsa melatoninei provoaca insomnii si tulburari ale dispozitiei generale a organismului.
Administrarea acestui hormon ajuta la inducerea somnului si la echilibrarea ritmului de viata. Secretia melatoninei depinde de intensitatea luminii. "Ritmul circadian lumina-intuneric este semnalizat de la nivelul retinei si se coreleaza cu cel generat de nucleul suprachiasmatic, numit si «ceasul creierului», semnalele fiind transmise la nivelul glandei pineale care sintetizeaza melatonina", explica dr. Corin Badiu, sef de lucrari si medic primar endocrinolog la Institutul "Parhon".
SINCRONIZARE. Nivelul melatoninei este scazut pe timpul zilei, cand corpul nostru este expus luminii naturale si este ridicat pe timpul noptii. Dr. Corin Badiu afirma ca: "Productia de melatonina apare noaptea, cu cresterea secretiei initiata la ora 21, iar valorile maxime apar intre orele 1 si 5, scazând la nivelele de zi in jurul orei 10". Administrarea de melatonina la om are efecte variate: in doze corespunzatoare, melatonina are proprietati hipnotice usoare, este sedativa si anticonvulsiva. Ea s-a folosit experimental la om atat pentru a induce somnul, cat si pentru a decala propriul ritm intern. UTILIZARE. Nivelele de melatonina scad cu vârsta. Persoanele in vârsta dorm mai putin decât cei tineri. "Perturbarea ritmului circadian ca urmare a zborurilor transatlantice duce la modificarea ritmurilor de pulsatie a nucleului suprachiasmatic si implicit a nivelului de melatonina", precizeaza dr. Badiu. Administrarea de melatonina se utilizeaza cand ritmurile biologice sunt perturbate: munca in schimburi la ore variabile, decalaj orar, insomnii la varstnici sau la orbi, tulburari afective sezoniere de tipul depresiei.
Steluta Indrei
Sursa : Jurnalul National
0
20-03-2009, ora 21:36
callina
Nu este medic/terapeut
callina
Incercati si varianta fara medicamente pt ca daca incepeti sa luati s-ar putea sa va fie greu sa va mai dezobisnuiti de ele! Mai intai de toate retineti ca: nu veti putea adormi daca nu va detasati de ganduri si probleme! Renuntati pana adormiti la orice gand sau problema care va apare in minte, oricum dimineata le veti putea relua, apoi oricum gandindu-va nu le rezolvati ci, mai degraba va stresati! Rugati-va in gand, spuneti o rugaciune scurta, incercati sa adormiti gandindu-va doar la cuvintele rostite(deci la rugaciune) si nu la altceva! Va asigur veti adormi! De ce nu cred in pastile eu ??? Pt ca am stat internata, am avut insomnii cumplite, nu dormeam cu saptamana, iar in spital mi-au administrat stilnox si altele la fel de tari dar, tot nu dormeam...!!! Directorul spitalului s-a ocupat personal de mine, multumesc pt asta, si vazand ca nimic nu prinde chiar el mi-a spus ce rugaciune sa spun! Repet, poate sa spuna cine ce o vrea, poate sa ma si contrazica ca nu ma supar, dar experienta mi-a dovedit ca bolile psihice, absolut toate, sunt demonice! Deci nu-l tratezi pe "scarbuta" cu pastile ci cu rugaciune, post si credinta! Doamne ajuta!
0
21-03-2009, ora 15:34
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
draga callina, eu ti-am raspuns si la alt subiect, daca pe tine te-a ajutat rugaciunea este perfect. Nu vreau sa te smintesc. Draga mea, bolile psihice sunt de la ceierier nu de la satana, nu te mai teme de el.
este bine sa te rogi dar sa nu mergi pana la extrema.
Multa sanatate!
1
08-04-2009, ora 14:15
Iulia Jitianu
Nu este medic/terapeut
Iulia Jitianu
Aş vrea să-mi spună cineva ce este bun pentru insomnie. Fratele meu în vârstă de 48 de ani suferă de insomnie. Aceasta a început prin ianuarie când orele de somn au început să scadă. De 10 zile nu a mai închis un ochi noaptea. L-am internat la psihiatrie la Slatina. Aici timp de nouă zile de tratament nu a reuşit mai mult de 2 ore de somn după care i s-a administrat Ttritico 2 capsule de 150 mg seara şi nu a mai putut să doarmă nici un minut. Apoi i s-a făcut injecţie cu plegomazin seara inducându-i vreo 3-4 ore de somn, continuând cu o pastilă de ttritico. Până în prezent i s-au făcut 6 injecţii cu plegomazin. Nu ştiu dacă este un tratament corespunzător, de aceea cer câteva lămuriri legate de insomnie. Medicul şi asistentele nu dau lămuriri asupra tratamentelor, spunând că i se administrează antidepresive. Fratele este deprimat pentru că nu poate dormi. De aceea solicit o formulă de tratament şi de terapie corespunzătoare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  • Calitatea redusă a somnului la copii, asociată cu insomnia mamei
  •