injectii sau...?

26-01-2008
crystal
Nu este medic/terapeut
crystal
Fetitei mele de 5 ani i-a prescris medicul ampicilina injectabila deoarece are viroza respiratorie si la debutul bolii a vomitat de 3 ori.I s-au prescris 10 flacoane a 500mg o data la 8 ore.La a 5-a injectie am ajuns sa tinem 4 oameni de ea sa i se poata face injectia si am renuntat la injectii si am inceput sa-i dau ampicilina suspensie 250 o data la 8 ore cate 10mg, cu toate ca medicul a fost impotriva spunand ca dansul si-a facut alegerea si este alegerea mea daca ii dau suspensia pe care o poate vomita si atunci nu rezolvam nimic.Mentionez ca i-am dat deja de 3 ori si nu i s-a intamplat nimic...nu a vomitat.Credeti ca gresesc si ar trebui sa continui tratamentul injectabil?Nu mai are nici temperatura.Ce ma sfatuiti sa fac?
2 comentarii
0
26-01-2008, ora 00:00
crystal
Nu este medic/terapeut
crystal
Mai adaug ca am incredere in acest medic, care m-a tratat si pe mine cand eram copil si este considerat f.bun, dar de data aceasta cred ca a fost influentat de faptul ca fetita mea a vomitat la debutul bolii dar dupa aceea nici nu a mai pomenit ca ar avea macar senzatia de voma.
0
27-01-2008, ora 00:00
ileana_cons
Nu este medic/terapeut
ileana_cons
As continua cu suspensia; i-a prescris injectabil pentru ca o varsa- daca nu o mai varsa nu vad care ar fi problema. Ar fi ideal sa gasiti un medic cu care sa si puteti colabora, adica sa tina cont si de aspecte precum cele psihologice, pentru copii conteaza foarte mult.
Multa sanatate,
Dr. Ileana Constantin
Medic rezident psihiatru
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.