Senzaţie de oprire a inimii. Senzaţie de amorţire a inimii. Senzaţie de amorţire a pieptului

26-04-2009
vladu1975
Nu este medic/terapeut
vladu1975
Salutare! In ultima perioada ma confrunt cu urmatoarele stari care deja m-au adus la disperare. Senzaţie de oprire a inimii. Senzaţie de amorţire a inimii. Senzaţie de amorţire a pieptului în partea stângă. Tremurături puternice însoţite de senzaţia de frig şi moleşeală în special în picioare. Uneori îmi simt bătăile inimii în urechi şi îmi simt urechile înfundate. Ameţeală care mă trage într-o parte în momentul în care am senzaţia de oprire a inimii. Uneori fierbinţeală în creştetul capului. Bătăi puternice sau aiurea ale inimii la cel mai mic efort. Furnicături şi amorţeală în picioare, faţă şi buza inferioară. Uneori simt că îmi arde faţa. Somnolenţă. Frisoane. Bătăi foarte aiurea de inimă. Bătăi puternice ale inimii la efort urmate foarte repede de senzaţia de oprire a inimii şi bătăi foarte slabe de inimă deşi ar trebui să bată mai tare în urma efortului. Uneori dureri surde la inimă, înspre capul pieptului sau deasupra inimii. Uneori dureri surde în piept, capul pieptului sau în toată partea stângă în piept. Uneori durerea radiază în spate la nivelul plămânilor. Aceste dureri mă deranjează la respirat. De multe ori simt un ghem sau o apăsare în stomac ca un fel de gheară care mă împiedică să respir normal. Greaţă. Uneori simt un nod în gât şi senzaţia de înghiţire în sec. De cele mai multe ori, odată cu senzaţia de oprire a inimii, resimt o răceală în dreptul inimii, alteori simt un gol la inimă. Uneori simt o presiune în interiorul pieptului, presiune care parcă vrea să iasă din corp prin gât. Uneori simt ca o bătaie aiurea a inimii resimţită ca un gol în stomac (asemănătoare stării de emoţie). Frică de oprire a inimii, panică! Sau bătăi foarte puternice şi rapide ale inimii, respiraţie accelerată şi scurtă, senzaţie de sufocare, transpiraţii, călduri, jenă la inimă, ghem sau apăsare în stomac, senzaţie de leşin, somnolenţă, frică de oprire a inimii, panică! Alteori simt o zbatere inexplicabilă a inimii, însoţită de o stare de agitaţie în corp, de greaţă venită direct din stomac, respiraţie accelerată şi sacadată, obosire la cel mai mic efort, senzaţie de sufocare. Uneori o simplă gură de bere îmi declanşează bătăile rapide de inimă, alteori acestea apar după ce mănânc. De multe ori nesiguranţă în mişcări. În general, toate aceste senzaţii sunt însoţite de panică, dorinţă de a fugi din locul în care mă aflu, disperare că nu mai scap de stările de rău şi dezamăgire, mare dezamăgire! Daca stie cineva ce ar putea fi.
6 comentarii
0
26-04-2009, ora 21:57
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
din faptul ca descrieti asa de nuantat simptomele, cu lux de amanunte mie mi se pare ca reiese ca aveti o problema si neurovegetativa, de panica pe fond nervos, in mintea dvs se exacerbeaza niste palpitatii care pot aparea, v-am spus, pe fond neurovegetativ.
Nu va mai speriati asa, dar mergeti si la un cardiolog care sa va linisteasca.
respiratia accelerata, teama ca vi s-ar opri inima, dorinta de a fugi din loc, toate acestea sunt simptome de slabiciune nervoasa.
Poate v-ati supus la un stres sau oboseala in ultimul timp.
Eu va doersc sanatate si mai mult curaj, Dumnezeu e mare, nu va va lasa sa patiti nimic.
Totul incepe si din mintea noastra, nu aveti idee ce mult conteaza sugestia.
Nu se zice la biserica"sus sa avem inimile" si lumea raspunde "avem catre Domnul"
Sper ca v-am facut sa zambiti cu asta.
numai bine!
0
02-08-2009, ora 15:49
mariusfm
Nu este medic/terapeut
mariusfm
vladu1975 am si eu aceleasi stari. ai reusit sa gasesti un remediu ? eu am fost la cardiolog, la inima nu am nimic, am facut si analize la sange care au iesit normale. nu prea stiu incotro sa ma indrept :( . sanatate
0
02-08-2009, ora 20:23
genesis
Nu este medic/terapeut
genesis
simptomele care le aveti voi nu ma ocolesc nici pe mine de cateva luni. e groaznic. :-( si eu am ajuns la cardiologie si nu numai o data, am facut 2 eco si vreo 7 EKG, in afara unei tahicardii " de halat alb" nu s-a gasit nimic. m-am bucurat dar nu am avut liniste decat foarte putin timp, starile au revenit si calvarul continua. am fost si la psihiatru mi-a prescris un tratament pe care o sa il incep zilele acestea, sa vad cu ce fel de rezultate...
0
02-10-2009, ora 03:30
alex0408
Nu este medic/terapeut
alex0408
Aceleasi senzatii le am si eu. La inceput simteam cu inima are niste batai mai puternice, am fost pe la cardiologi si n-a iesit nimic. Am facut si ekg si eco. Nimic. Pentru o perioada m-am linistit. Bineinteles au reaparut, aflasem ulterior ca se numesc extrasistole. Acum s-au modificat, in loc de batai mai accentuate simt ca inima se opreste din bataie cam 1 secunda, mi se intampla si de 7-8 ori pe minut in unele cazuri. Eu sunt mai panicos de fire, intru in panica repede, ma sperie orice bataie aiurea imediat. Am citit niste chestii cu "Atacul de panica"...

In cursul atacului de panica, frica sau disconfortul sunt insotite de cel putin patru dintre urmatoarele simptome, care apar de o maniera abrupta si ating intensitatea maxima in mai putin de 10 minute:
- batai puternice/neregulate/rapide ale inimii;
- senzatie de dificultate/incapacitate de a respira;
- senzatie de sufocare;
- durere sau disconfort toracic;
- transpiratii;
- tremuraturi/contractii localizate ale muschilor;
- greata/jena abdominala;
- ameteli/senzatie de instabilitate/senzatie de lesin/cap vid;
- senzatie de irealitate/modificarea perceptiei propriei persoane;
- frica de a-si pierde controlul/ a innebuni;
- frica de a muri;
- furnicaturi;
- frisoane sau valuri de caldura.


Mi-am dat seama ca multe simptome le am si eu din cele enumerate mai sus. Pentru cei care au consultat un psiholog/psihiatru, va rog sa-mi spuneti si mie daca merita consultatia, a avut vreun efect ? Metode de relaxare ce-mi recomandati ? Multumesc
0
02-10-2009, ora 09:34
genesis
Nu este medic/terapeut
genesis
salut. daca "opririle" astea sunt asa dese fa si un holter EKG si vezi ce iese. s-ar putea sa fie extrasistole, dar nu neaparat. fa si chestia asta si daca e totul ok mergi la un psihiatru sa iti dea niste calmante.sanatate
0
10-05-2010, ora 10:02
vica.nic
Nu este medic/terapeut
vica.nic
Buna, vladu1975, esti tare daca ai putut sa descrii cu lux de amanunte tot ceea ce simti. Si eu am aceleasi pronleme si vad ca multe persoane se confrunta cu simptomole acestea. Am fost si eu, de la inceputul acestui an de 2 ori spital pentru analize dar nu mi-a gasit nimic. Nu stiu cum dumnezeu se intampla asta. Ceea ce nu pot eu intelege este ca nu poate nimic explica ce ni se intampla nici macar pe forum. Traim intr-o lume a luptelor pentru supravietuire; care este mai puternic castiga
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de inimă
  • Palpitațiile
  • Transpirația nocturnă
  • MIT: Prin transpirație eliminăm toxinele din organism
  • Alegerea corectă a deodorantului
  • Efectele stresului asupra sănătății inimii sunt diferite la femei și bărbați
  • De ce transpirăm?
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • 5 obiceiuri pentru o inimă sănătoasă
  •