inima?

11-10-2010
camisca
Nu este medic/terapeut
camisca
buna seara. am dureri la( inima), durerea se caracterizeaza ca o apasare puternica, ca o strangere in jurul inimii.am facut electrocardiograma, ecografie a inimii, analize la sange, etc...nu am nimic.am fost la medicul de familie care zice ca am atacuri de panica, am cautat un piholog si fac psihoterapie.deobicei imi este rau seara inainte de culcare ma ia ametiala simt ca raman fara aer si inima imi bate puternic iar atunci fug imediat si iau aer la geam.asa am patit si sambata insa mult mai intens niciodata nu patisem asa.stateam pur si simplu la calculator cand deodata ma luat ca o stare de lesin si m-am ridicat am mers in balcon acolo a inceput bataii puternice aveam tensiunea 14 cu 6 eu deobicei o am mica 10 cu 6 sau 11cu 6.aveam si 112 batai.am zis ac vreau sa merg la urgenta.am plecat la urgente, acolo mi-a facut electrocardiograma mi-a zis ca e buna.mi-a bagat o perfuzie glucoza calciu nu mai stiu ce continea.m-am linistit atunci.eu cand fac crizele astea ma ia si tremuratul foarte puternic.de atunci de sambata cand am fost la urgente durerea in piept este tot timpul.simt in piept o piatra apoi ca si cum ma stange ceva acolo.cateodata mici intepaturi.din cauza asta nu pot sta linistita noaptea sa dorm si ma gandesc ca poate am ceva, plang si ma gandesc intruna.aaa.si astazi am fost aici la un cabinet sa imi mai fac iar analizele la sange ca nu le-am facut de un an aproximativ de cand ma simteam tot rau.si am explicat acolo ce simt si cum este si ma intrebat ca defapt eu ce vreau?si am raspuns ca doresc sa refac o parte din analize calciu fier etc.apoi ma intrebat si ce zice medicul de familie si am zic ca cica atacuri de panica la care raspunde: astea nu se vad la rezultatele analizelor.apoi iar ma intrebat daca am fost la psihiatru si am zis ca nu am fost la psiholog.a zis ca nu e tot aia si ca sa ma duc la psihiatrie sa vorbesc cu un medic sa ma interneze :O:O:O:O.ma suparat asa tare felul si tonul pe care mi-a vorbit...ca si cum io eram un nimic si ea totul si imi vorbea asa de sus s se uita pe sub ochelari la mine ca si cum tot ce ziceam nu avea nici o importanta.a mai patit cineva asa?e lispa da calciu sau ce este?va rog sa ma lamuriti.poate reusesc si io sa adorm noaptea fara sa ma mai gandesc atat la.inima mea.o seara placuta.
3 comentarii
0
11-10-2010, ora 22:56
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Camisca, daca as fi in locul tau, m-as adresa medicului de familie cu rugamintea de a-mi da o trimitere catre cardiolog.Cu trimiterea in mina as cauta un medic sufletist care sa ma asculte cu rabdare si sa ma consulte cu atentie poate...se va gindi sa-mi recomande instalarea unui holter pe 24 de ore.In acest fel se rezolva toate pb.Mult succes si sanatate!
0
15-10-2010, ora 19:56
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Camisca, si eu sunt de acord cu holterul, mama mea a avut aparatul timp de 24 de ore si a vazut cum ii fluctueaza tensiunea. Problema e ca trebuie gasit un aparat bun, sa nu aiba bateriile consumate - eventual la o clinica cunoscuta. Important este de ce iti creste tensiunea asa brusc, asa ca verifica si Timpul de Protrombina (Timpul Quik ) - asta neaparat, pentru ca sa stii daca nu cumva esti predispusa sa faci trombi, apoi VSH-ul, Fibrinogenul, Ureea, Sideremia ( fierul ), Colesterolul (colesterolul mare mai poate face asa ceva ca blocheaza ceva artere ). Astea trebuie facute neaparat, in afara de analizele obisnuite cu hemoloucograma etc.
Mai urmareste daca tensiunea creste la putin timp dupa ce mananci.
Nu te mai panica si...stai fara grija.chestia asta cu trimisul la psihiatru a cam devenit o practica in ultimul timp !!! Incompetenta crasa, ce sa-i faci !
Tu cauta un doctor bun care sa aiba rabdare sa gaseasca ce ai, asta cere timp, rabdare si bineanteles bani.
Daca faci analizele pe care ti-le-am recomandat eu, o sa mai triezi putin din posibilitati si mergi cu astea la cardiolog in caz ca nu-ti ies bine.
Bataile alea puternice erau cumva si neregulate ? Sau erau rapide -peste 110 batai / min ? Chiar daca nu dureza mult, , ar fi bine sa verifici daca nu cumva sunt fibrilatii - de asta ar trebui sa -ti pui Holter.
Eventual mai scrie ce ai facut penru mai multe sfaturi. Sanatate !
0
23-10-2010, ora 11:17
Giorgia1
Nu este medic/terapeut
Giorgia1
Camisca, eu am trecut prin asa ceva, sunt atacuri de panica. Eu sunt de parere sa mergi cat mai repede la psihiatru si la psicoterapeut. Iti spun insa, sa fii clara cu psihiatrul si sa nu/ti dea medicamente ce contin benzodiazepine, pt. ca, creeaza dependenza, sau sa le iei pe termen foarte scurt si cantitatea minima pt. ca te ajuta la inceput.Eu, dupa multi ani, am dat din fericire peste un medic bun, acum sunt in tratament cu paroxetina si nu mai am atacuri de panica. Paroxetina isi incepe efectul dupa circa 2 saptamani si se incepe cu un sfert de pastila pe zi, pt. ca organismul sa se obisnuiasca cu el, apoi treptat marita doza pana la o pastila pe zi. Eu am fost la psihoterapeut timp de 2 ani sa spunem ca le tineam oarecum in frau aceste atacuti, dar in final, mi/au reaparut, dupa ce prietenul meu a murit in accident, in final am ales numai tratamentul medicamentos. Daca vrei sa ma mai intrebi ceva, cu mare placere. Stiu ce inseamna atacurile de panica, sunt groaznice. Multa sanatate!!!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.