ingrijorare: novynette si ampicilina

21-10-2007
luminitabal
Nu este medic/terapeut
luminitabal
buna ziua, sunt noua pe acest forum si am si eu o nelamurire.iau novynette de 8 luni! Acum 2 saptamani am avut un contact sexual in cele 7 zile de pauza, la care partenerul nu a ejaculat inauntru, apoi mi-a venit ciclu!in a 7-a zi am luat antibiotic pt o masea(ampicilina)iar in a8-a zi mi-a venit ciclu. Exista posibilitatea sa fi ramas insarcinata?va multumesc, astept disperata raspunsul dumneavoastra!
35 comentarii 12 Înainte ›
0
21-10-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Nu, nu există risc sporit dacă aţi luat pilulele cum trebuie.
2. Problema adevărată este din ca cauză v-a venit "ciclul" în a 8-a zi. Poate că un consult la medicul dv. ar fi oportun.
0
22-10-2007, ora 00:00
luminitabal
Nu este medic/terapeut
luminitabal
m-am incurcat, m-am exprimat gresit o sa rectific:am avut contact sexual in cele 7 zile de pauza, apoi mi-a venit ciclu!Am luat ampicilina pentru masea, iar in a 8-a zi am inceput blister nou! de aceea vroiam sa stiu daca exista vreun risc de a ramane gravida?va multumesc
0
22-10-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ampicilina nu interferă cu pilulele.
Cele 7 zile de pauză reprezintă o perioadă sigură, ca de altfel toată durata adminsitrării contraceptivelor, cu observaţia că "sigur" înseamnă în jur de 98 %.
0
22-10-2007, ora 00:00
luminitabal
Nu este medic/terapeut
luminitabal
va multumesc din suflet.m-ati mai linistit.ma bucur ca am gasit acest forum
0
02-01-2008, ora 00:00
luminitabal
Nu este medic/terapeut
luminitabal
mi-am facut analize dupa care doctorul ginecolog mi-a prescris loette.am vazut ca blisterul are 28 de pastile roz si albe.sunt protejata suta la suta daca nu le mai iau pe cele de culoare alba ?am inceput blisterul in prima zi de ciclu.sunt protejata de la prima pilula sau mai trebuie protectie suplimentara?alcoolul in cantitati reduse poate diminua efectul pilulelor?va multumesc
0
02-01-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Sunteţi protejată de la prima pilulă, chiar dacă nu luaţi ultimele 7 pilule. Alcoolul in cantitaţi reduse nu interferă cu efectul contraceptiv al pilulelor.
Pe de altă parte, alcoolul băut zilnic şi pilulele luate zilnic sunt toxice asupra ficatului, efect secundar care se sumează. E ca şi când un miner într-o mină de cărbune ar fuma.
0
03-01-2008, ora 00:00
luminitabal
Nu este medic/terapeut
luminitabal
va multumesc mult pentru sfaturi.este singurul loc unde gasesc raspunsuri la intrebarile mele
0
15-04-2008, ora 00:00
luminitabal
Nu este medic/terapeut
luminitabal
am luat loette timp de 4 luni si m-am umplut de cosuri!doctorul ginecolog mi-a recomandat melleva..as vrea sa fac pauza dupa 5 luni de inghitit pastile, macar o luna si apoi sa incep cu melleva! inainte de pauza de o luna, as vrea sa stiu pana cand sunt protejata suta la suta?stiu ca dupa terminarea blisterului pot avea contact sexual neprotejat pana cand imi vine menstruatia! asa este?apoi urmeaza perioada de o luna in care trebuie protectie, pana incep pastilele noi! astept sfatul dumneavoastra... va multumesc
0
15-04-2008, ora 00:00
luminitabal
Nu este medic/terapeut
luminitabal
si inca o intrebare..melleva se iau tot in prima zi de ciclu?
asa cum am procedat si la celelalte pilule?
0
15-04-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Nu este clar de ce nu ati mai luat Novinette, daca le tolerati bine.
2. O pauza este binevenita, daca nu din alt motiv macar ca sa aveti contraproba la faptul ca exista legatura intre loette si cosuri.
3. Inceperea unui tratament anticonceptional (sau reinceperea dupa pauza) se poate face si din prima zi, dar e preferabil din ziua a 5-a
0
19-04-2008, ora 00:00
luminitabal
Nu este medic/terapeut
luminitabal
novinette nu mai iau fiindca imi venea ciclu intotdeauna peste blister ceea ce nu era normal.acum mi s-a recomandat melleva, fiindca dupa 4 luni de cand iau loette m-am umplut de cosuri.pot sa trec direct de la loette la melleva?fiindca loette erau 28 de pilule, iar melleva doar 21!Mai am 2 pilule inactive din blisterul loette si de luni 21 aprilie trebuia sa incep unul nou, dar incep cu melleva in locul lor! Este bine asa cum procedez sau mai am nevoie de protectie suplimentara?
Va multumesc
0
08-05-2008, ora 00:00
danafab
Nu este medic/terapeut
danafab
Draga domnule dr. Dragomir, v-as ruga sa nu mai sfatuiti oamenii in necunostinta de cauza. Nu de alta, dar deveniti periculos.
Pt. luminitabal: sunt medic, reprezentant medical al firmei care promoveaza melleva, asa ca daca medicul dumneavoastra nu v-a explicat cum se iau pilulele, va pot lamuri eu.
Melleva 35 : 21 de pilule, apoi 7 zile pauza, in acest interval de pauza va apare menstruatia. Mare atentie: la prima folie de Melleva, prima pilula se va lua IN PRIMA ZI DE MENSTRUATIE! Deci daca ati terminat folia cu alt anticonceptional, asteptati prima zi de menstruatie, cand veti lua prima pilula de Melleva. Ceea ce e bine de stiut e ca nici un anticonceptional nu este eficient 100% la prima folie, deci in prima luna de administrare e bine sa va protejati suplimentar. Numai bine!
0
21-05-2008, ora 00:00
luminitabal
Nu este medic/terapeut
luminitabal
va multumesc mult pt sfaturile dumneavoastra, si mai ales ca m-ati lamurit pana la urma.
0
02-02-2009, ora 22:02
alina_me
Nu este medic/terapeut
alina_me
mi'a prescrips medicul ceva ac(melleva 35) si mia zis ca pot sa incep sa le iau ori din prima zi a ciclului ori dinainte, in orice zi
si ma trimis si la planning si fetele mi'am zis la fel.mi'a dat melleva
pe prospect scria k trebuie luate din prima zi a ciclului:d eu am inceput de azi are ceva:-ss?
0
09-03-2009, ora 18:45
Coco18
Nu este medic/terapeut
Coco18
Buna. mi-a prescris medicu melleva 35 pt ca mi se ingrasa foarte tare parul ! e prima data cand i-au anticonceptionale. si sunt curioasa, daca am un contact sexual neprotejat dar dupa prima luna cand am luat melleva, aceste anticonceptionale ma protejeaza?! :-??
0
08-09-2009, ora 23:59
tugatita
Nu este medic/terapeut
tugatita
buna!daca se poate as avea si eu o intrebare.am avut un contact neprotejat exact in a 7a zi de pauza a anticonceptionalelor si s-a intamplat minunatiaexista un risc vreau sa specific ca in a 8a zi am inceput alta tableta de anticonceptionale dar le-am schimbat din longest pe microgynon..multumesc !!!
0
09-09-2009, ora 16:46
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu exista riscuri, toate anticonceptionalele ofera acelasi grad de protectie atat in cele 21 (sau 24) de zile in care se iau precum si in cele 7 (sau 4) zile de pauza.
Imprejurarea ca dupa pauza inlocuim un contraceptiv cu altul nu influenteaza aceasta regula.
0
30-10-2009, ora 21:11
tugatita
Nu este medic/terapeut
tugatita
buna seara!am o nelamurire...iau de ceva vreme anticonceptionale, prima luna am luat longest la recomandarea ginecologului si vazand ca mi-au aparut tot felul de, , monstri pe fata o adevarata inflamatie am zis sa schimb(fara recomandare) cu altele si am luat microgyonon.Intradevar s-a mai ameliorat situatia cat de cat dar totusi am o acnee pot spune moderata in unele zile si in altele mai agravata este un fel oscilanta...ce sa fac sa le mai schimb?va rog frumos sa imi raspundeti si va multumesc inca o data pentru raspunsul anterior.
0
30-10-2009, ora 22:13
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Puteti fie sa luati Diane 35, anticonceptionalul care se foloseste uneori pentru tratarea acneei, fie, preferabil, sa nu mai luati anticonceptionale, ci sa va bazati pe alte metode contraceptive.
0
30-10-2009, ora 22:21
tugatita
Nu este medic/terapeut
tugatita
Multumesc frumos ca sunteti foarte receptiv.daca se poate spune asa..:) la intrebarile de aici, cel putin eu va multumesc pentru raspunsurile date.Am uitat sa precizez k am o sensibilitate la ficat, cred eu.si dupa cate am inteles diane 35 sunt anticonceptionale foarte tari.si in privinta altor metode gen prezervativ nu prea mai este asa sigur..credeti-ma am folosit cele mai bune durex si tot s-au mai spart...rupt..etc
0
30-10-2009, ora 22:22
tugatita
Nu este medic/terapeut
tugatita
Va urez o seara placuta in continuare!
0
12-11-2009, ora 21:47
bubulina99
Nu este medic/terapeut
bubulina99
buna seara.am o mica dilema.pe 8.luna asta am avut un act sexual cu iubitul meu, nu si-a dat drumul in mine.dar sunt putin ingrijorata de faptul k mi-a venit sapt asta menstruatia, mai exact pe 11 si trebuia sa imi vine pe 15.oare e posibil sa fi ramas gravida??raspundetimi va rog mult...Multimesc
0
12-11-2009, ora 22:54
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este extrem de improbabila (ca sa nu spun imposibila) o sarcina, erati dupa ovulatie.
0
17-11-2009, ora 11:40
lady_20
Nu este medic/terapeut
lady_20
este adevarat ca melleva 35 este de fapt diane 35?
0
02-12-2009, ora 16:54
marinaghi
Nu este medic/terapeut
marinaghi
Buna ziua..Am fost diagnosticata cu ovare micropolichistice bilaterale.Mi-a fost dat drept tratament MELLEVA 35.As vrea sa stiu : le pot folosi si in scopul de a preveni o sarcina, chiar daca mi-au fost recomandate pentru tratarea ovarelor?
0
02-12-2009, ora 20:31
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@lady20: Da, intre Diane 35 si Melleva 35 este un raport ca intre original si copie.

@marinaghi: Da, Melleva 35 sunt anticonceptionale.
0
02-12-2009, ora 21:49
marinaghi
Nu este medic/terapeut
marinaghi
Deci chiar daca tratamentul mi-a fost dat pentru ovare, e benefic si in prevenirea unei sarcini, nu?
0
05-12-2009, ora 08:39
best21princess
Nu este medic/terapeut
best21princess
buna!iau anticonceptionale chloe de o luna, administrate de doctor pentru noduli la sani si chisturi.trebuie sa continui tratamentul pentru inca doua luni.dupa a patra pastila alba(inactiva) mi-au venit problemele.am continuat sa le iau pe cele albe.dupa care..am inceput o alta tableta.aseara am luat primul comprimat galben (activ), iar astazi am avut un act sexual neprotejat.este vreo problema.????astept un raspuns urgent...va multumesc!
0
22-01-2010, ora 01:47
laura rola
Nu este medic/terapeut
laura rola
buna ziua.este a treia luna decand i-au melleva 35 si sunt multumita de el pt cum au avut efect asupra menstruatiei mele:regulata, volum normal, dureri menstruale mai slabe.nu pot spune ca nu a functionat si asupra acneei, insa inca se mai formeaza pe fata mea, mai mult in perioada premenstruala.si ma dor, .a functionat si asupra pilozitatii excesive.dak ati putea sa-mi spuneti ce as putea sa fac cu aceasta acnee care ma termina pur si simplu.nu o mai suport, nu stiu ce sa mai fac.m-am saturat sa astept sa treaca.multumesc anticipat
0
01-02-2010, ora 18:38
filmarpet
Nu este medic/terapeut
filmarpet
Buna ziua!
Iau Diane-35 pentru tratarea acneei, imi puteti spune daca sunt si o metoda sigura de contraceptie?
Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns
35 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •