ingrijorare: am intrerupt anticonceptionalele; vreau un copil!

28-10-2008
fiore198
Nu este medic/terapeut
fiore198
buna ziua.

am o intrebare care ma macina de ceva vreme.
din luna iulie am oprit administrarea anticonceptionalelor ptr ca vreau un bebe. dar pana acum nu am ramas insarcinata.
oare nu mai pot avea copii (acum 1 an am facut o intrerupere de sarcina, dar la acea vreme medicul mia- spus ca este totul in regula)?
este normal sa raman mai greu tinand cont ca am luat 2 ani anticonceptionale?
9 comentarii
0
28-10-2008, ora 15:25
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
o să rămâi un pic mai greu însărcinată. ai răbdare.
0
28-10-2008, ora 16:12
fiore198
Nu este medic/terapeut
fiore198
dar de ce asa greu?
au trecut totusi 3 luni de cand nu mai iau anticonceptionale.
0
28-10-2008, ora 16:13
fiore198
Nu este medic/terapeut
fiore198
data trecuta cand am facut intreruperea de sarcina am ramas ffff repede...acum cand vreau sa raman si nu ma mai protejez nu mai raman
0
29-10-2008, ora 08:33
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Wow!Frana!Pai stai putin sa inteleg:tu imediat ce ai oprit anticonc.ai intentionat sa ramai gravida..??Mie ginecologul mi-a spus ca e foarte riscant daca raman in primele 3 luni dupa ce am renuntat la ele, sa am un bebe cu porobleme de sanatate naspa.A zis ca cel mai sigur pt un bebeb sanatos e sa ramai abia dupa 6 luni de cand nu mai iei anticonc.
0
29-10-2008, ora 10:04
fiore198
Nu este medic/terapeut
fiore198
eu am intrerupt pastilele din luna iulie si de atunci nu ne mai protejam in nici un fel.
am vorbit cu doctorul si mi-a spus ca nu sunt probleme daca raman insarcinata imediat, ca nu este nevoie sa fac nici o pauza.
si totusi nu am ramas inca. efectul anticonceptionalelor nu s-o fi eliminat inca din organism?
oi avea probleme de fertilitate?
sa fac un tratament naturist?
0
29-10-2008, ora 22:58
drmaher
Nu este medic/terapeut
drmaher
draga fiore198 anticonceptionale contin hormoni (progesteron, estrogen) si ovarele devin mai active dupa intrerupera anticonc, si poti ramane insarcinata sa nu iti faci griji trebuie intai sa faci monitorizarea ciclului menstrual daca e de 28 de zile, ovulatie se intampla in z 14, si tu trebuie sa ai contact sexual intre ziua 12-a si z a 16-a, incearca 2 luni succesiva, daca nu ramai insarcinata atunci se poate face tratament dar nu naturist
0
30-10-2008, ora 12:48
fiore198
Nu este medic/terapeut
fiore198
ciclului menstrual este de 28,. o sa-mi iau teste de ovulatie ca sa verific si daca ovulatia apare in ziua 14.
o sa urmez si indicatiile dvs. si revin cu vesti
0
07-11-2008, ora 12:03
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
fiore198, ai putintica rabdare!!eu am ramas insarcinata dupa vreo 4 ani de la intreruperea anticonceptionalelor!!si crede-ma ca in tot timpul asta am fost la medic si am urmat ca la carte instructiunile ca sa zic asa, dar tot degeaba.in concluzie:vei ramane insarcinata atunci ca o vrea Dumnezeu!!multa sanatate si rabdare
0
11-12-2008, ora 23:01
Monica_b
Nu este medic/terapeut
Monica_b
Eu am ramas dupa fix un an de la intreruperea aniconceptionalelor. Deci nu dispera ca poate dura. Ar fi bine tottusi sa vorbesti si cu doctorul sa-ti dea sa faci analize hormonale sa vezi dc este totul in regula dupa anticonceptionale. E posibil sa apara dereglari.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Menstruația peste sarcină
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  •