ingrasare dupa operatia la tiroida

26-06-2007
anania
Nu este medic/terapeut
anania
Hej tuturor si multumiri anticipate!Am 37 ani, 1, 67 si.72kg."Nu stiu altii cum sunt dar eu cand ma gandesc", ca acum trei ani aveam 57 kg...nu am o "impresie" tocmai buna despre mine.Fara sa ma scuz trebuie sa mentionez ca in decursul ultimilor trei ani am dat nastere la o fetita (dupa nastere am ramas cu 12kg din care cu putina ambitie am mai pierdut 4kg -deci de la 57kg la 65kg in doi ani) si am fost operata de tiroida(hipertiroidie).La o luna dupa operatie aveam 5kg plusssssss iar astazi dupa 7 luni de la eliminarea tiroidei si inlocuirea functiilor cu Levaxine am 73 kg.ma straduiesc sa beau peste 2litri apa /zi, dimineata sunt nevoita sa mananc cereale cu lapte pentru a da exemplu fetitei mele, iar celelalte doua mese am grija sa fie proportionate cat mai corect (carne, legume, salate, iaurturi si cat mai putine dulciuri).Credeti ca am spus destul ca voi cei care stiti mai bine sa ma sfatuiti ce mai pot face pentru a revenii la greutatea cu care am fost obisnuita mai mult de 15 ani?Inca odata multumiri.
2 comentarii
0
27-06-2007, ora 00:00
DanV
Nu este medic/terapeut
DanV
Cunosc o situatie foarte asemanatoare cu ta (virsta, ingrasare dupa sarcina - aproape 30 kg, dereglare functionare glanda tiroida - foarte grava la un momenrt dat). Medicamentele prescrise de doctorii de specialitate, inclusiv din Bucuresti nu au ajutat-o prea mult. Si a cheltuit, acum 12 ani, echivalentul unei Dacii noi.
A gasit leacul in Italia si in 6 luni slabise suficient sa arate bine si mai ales dereglarea tiroidei era deja amintire.
- Daca vrei te pot pune in legatura cu doamna in cauza.
0
10-01-2011, ora 09:35
ANGELA67
Nu este medic/terapeut
ANGELA67
Buna sunt angela si am 43 ani, si eu am fost operata acum 10 luni de tiroida dar in italia deoarece lucram acolo, dupa operatie mi-au dat tratament si m-am simtit bine doar ca m-am ingrasat vreo 5 kg si nu mai reusesc sa scap de ele dar acum ma confrunt cu altceva, acum o luna m-am intors in tara de tot sa zicem deoarece e mama mea singura iar clima de aici imi face rau pentru git, nu mai suport nici medicamentele ce mi le-au dat adica eutirox de 100, am sensatia mereu de un nod in git ca si cum as fii maincat ceva si mia ramas in git si nu numai, incet aceasta sensatie imi coboara in piept partea dreapta si simt o durere ca si cum as face infart e groaznica pentru ca nu ma pot nici odihni vreau sa precizez ca toate astea le simt cind iau medicamentul, daca o zi nu -l iau ma simt exccelent.daca m-ai este cineva cu acceste sintome va rog sa-mi spuneti.va doresc sanatate la toti.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alimentele care îngrașă cel mai tare (și de ce)
  • Vitaminele îngrașă?
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  • Persoanele care se îngrașă din nou, după ce au slăbit, pierd masă musculară și câștigă mai multă grăsime corporală
  •