inghitire corp strain

20-03-2008
marco polo
Nu este medic/terapeut
marco polo
am un copil de 5 ani si acum 5 zile a inghitit o moneda de 10 bani.am vb cu d-na doctor si spunea sa merg la ecografie.ok, am inteles.ce nu stiu este daca trebuie operatie sau iasa in mod natural?exista vreo alta solutie in afara de operatie?spalaturi stomacale?o sonda?multumesc anticipat!
25 comentarii
0
24-03-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Daca moneda s-a oprit in stomac se poate extrage cu ajutorul endoscopului. Daca nu se elimina spontan (trebuie verificate scaunele) sau daca apar semne de ocluzie (dureri abdominale, greturi, varsaturi, prirea tranzitului), atunci trebuie apelat la un serviciu de chirurgie.
0
24-03-2008, ora 00:00
rugina petronela
Nu este medic/terapeut
rugina petronela
Fetita mea a inghitit la 2 ani si jumatate 2 monede de 10 bani. Am fost cu ea la urgente, i-a facut radiografie si le-a depistat la nivelul duodenului. Dupa 4 zile le-am regasit in scaun lipite perfect una de cealalta si innegrite.
0
24-03-2008, ora 00:00
rugina petronela
Nu este medic/terapeut
rugina petronela
Acum am patit acelasi necaz cu cealalta fetita in varsta de 1 an. A inghitit o clamita de metal de aprox 2 cm. La radiografie s-a descoperit la intrarea in stomac. Doctorul mi-a spus sa ii supraveghez scaunele si sa ii dau sa manance mazare si fasole verde 2, 3 zile. Explicatia ? Acestea ii imbraca corpul strain intr-un strat protector si alunecos ajutandu-l sa iasa mai repede. Stiu ca stomacul digera si elimina alimentele dupa 3-5 ore iar intestinul subtire dupa 12-15 ore. Dar intrebarea mea este: poate suporta intestinul unui copil de 1 an aceasta trauma? Ce diametru are intestinul unui copil asa de mic? Poate trece o clama metalica plata de 2 cm lungime si 1 cm latime prin intestin fara sa il raneasca? Si daca a trecut cum imi dau seama daca s-au produs rani interne? Multumesc anticipat.
0
31-03-2008, ora 00:00
marco polo
Nu este medic/terapeut
marco polo
multumesc ptr raspunsuri.sunt 2 saptamani si inca nu a scos moneda.problema e ca nu are greturi, varsaturi sau stari febrile.am sa incerc metoda de mai sus cu fasolea si mazarea.multumesc inca odata ptr raspunsuri
0
11-04-2009, ora 18:29
danacarmen
Nu este medic/terapeut
danacarmen
am si eu aceeasi problema cu baietelul meu de 5 ani. Au trecut 7 zile de cand a inghitit 2 monede: de 10 si de 5 bani.Cum ati rezolvat problema?
0
05-02-2010, ora 16:43
ana maria8
Nu este medic/terapeut
ana maria8
Buna ziua,
am si eu o problema mai ciudata, de 3 sapt traiesc cu o senzatie de corp strain in gat.
Am facut radiografie torace, tranzit baritat, ekg, ecografie, si totul e ok.
E posibil ca un corp strain inghitit-respectiv un ac de cusut sa stea 3 sapt in organism?
Ce simptome ai atunci cind inghiti un ac?
0
06-02-2010, ora 13:54
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Teoretic. orice obiect metalic inghitit ar trebui sa poata fi vizualizat radiologic. Semnele de alarma sunt varsaturile cu sange sau scaunele cu sange, tusea insotita de senzatie de sufocare, dureri intense abdominale.
0
04-08-2010, ora 01:35
nicol_ghe
Nu este medic/terapeut
nicol_ghe
Buna seara!
Baietelul meu de 3 ani a inghitit o moneda de 50 bani. Am facut doua radiografii la interval de 6 zile. In prima s-a vazut moneda in stomac, iar in urmatoarea era deja in intestin. Asteptam acum sa iasa pe cale naturala. Banutul a fost inghitit pe 20 iulie.Sunt aproape 2 sapt.
Dr. mi-a recomandat sa ii dau multe alimente bogate in fibre, sa faca multa miscare si in principal multe sarituri. De cateva zile il duc sa sara pe o trambulina.Problema e ca mi-au spus daca nu il elimina in maxim o sapt. e posibil sa il opereze.
Am cateva intrebari ptr. dvs.:
Daca a ajuns in intestin si nu provoaca ocluzie, de ce sa fie operat si sa nu asteptam?
Scaunele daca sunt moi din cauza fibrelor din alimenatie, ajuta sau nu la eliminarea banului.
Cat timp mai pot amana operatia si cat poate sta moneda in intestin fara sa cauzeze?

Copilul se simte bine, are si 3 scaune pe zi.

Multumesc anticipat!
0
07-08-2010, ora 05:38
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Daca nu elimina moneda, e posibil ca aceasta sa se fi blocat intr-o ansa intestinala. Pe moment, nu a determinat ocluzie, insa e posibil ca in timp, in cazul unei constipatii, sau daca se formeaza un ghem de fibre imprejur poate determina ocluzie. Insa se poate mai intai face un CT abdominal pentru a identifica moneda, iar in unele situatii, operatia se poate face laparoscopic, fara taietura. O alta varianta, daca a ajuns in colon, ar fi extragerea prin colonoscopie.
0
07-08-2010, ora 20:26
nicol_ghe
Nu este medic/terapeut
nicol_ghe
Multumesc ptr. raspuns.Luni ma duc si ii fac alta radiografie si vedem cum stam.Am sperat ca va iesi zilele astea, dar se pare ca nu.Vedem luni ce suntem sfatuiti la spital.
Multumesc !
0
16-08-2010, ora 23:51
nicol_ghe
Nu este medic/terapeut
nicol_ghe
Am reusit sa eliminam moneda de 50 de bani dupa 3 saptamani de cosmar.Suntem tare fericiti si il supraveghem in continuare sa nu se mai intample asa ceva.Moneda nu a fost prima noastra problema. A inghitit mai multe obiecte, dar destul de mici sa le poata elimina repede. Si-a bagat si diferite obiecte in nas si chiar urechi.Am fost statuita de medici sa ii ocup timpul cat mai mult si sa ii dau multe activitati.Este un copil extraordinar de energic si cat de mult am incercat sa il supraveghem, tot gaseste el o prostiora de facut.

Mii de multumiri ptr. sfaturi doamnei dr. Ana -Maria Slanina.
0
11-02-2011, ora 13:31
yonelia
Nu este medic/terapeut
yonelia
Sunt foarte speriata deoarece cred ca baietelul meu care are 1an si 3luni a inghitit capacelul acela pe care se apasa sa iasa parfumul.Ce sa fac?
0
10-03-2011, ora 15:52
lorinczandreea
Nu este medic/terapeut
lorinczandreea
Buna! Fetita mea de 1 an si 2 luni a inghitit acum 13 zile o baterie mica rotunda de ceas. Am fost cu ea la dr. i-au fecut radiografii si bateria e in intestinul subtire. Au spus ca daca nu iese pe cale naturala s-ar pune problema unei operatii. Dar deocamdata mai asteptam. Cat sa mai astept??? Mi-e groaza de operatie!!
0
22-01-2012, ora 23:04
adi_moro
Nu este medic/terapeut
adi_moro
buna. baietelul meu de 1 an si 7 luni a inghitit zilele trecute 2 samburi de masline mari si nu mi s-a parut sa ii fi eliminat pana acum in scaun. va rog sfatuiti-ma cu ceva. ce ar trebui sa fac? va multumesc.
0
23-01-2012, ora 09:31
lorinczandreea
Nu este medic/terapeut
lorinczandreea
Buna. Samburii de masline se dizolva de la acidul gastric, deci daca se dizolva nu poti vedea daca se elimina sau nu. Si copii mei au inghitit samburi de masline, dar nu s-a intamplat nimic.
0
05-02-2012, ora 22:21
nicol_ghe
Nu este medic/terapeut
nicol_ghe
Samburii de maslina sunt digerati, nu e problema atata timp cat nu s-a inecat cu ei.
Capacelul de la parfum, cred ca a fost deja eliminat :) A trecut deja ceva timp de la postare.

Atentie maxima in schimb la baterii de orice gen. Sunt foarte periculase si pot provoca reactii destul de urate. Acidul din care sunt facute pot dauna. Am inteles ca pot provoca si hemoragii. Sper ca e bine micuta.:)
0
15-02-2012, ora 13:15
nicoleta_si_ari
Nu este medic/terapeut
nicoleta_si_ari
buna ziua.am si eu o astfel de problema, fetita mea de 2 ani a inghitit acum 7 zile o moneda de 5 centi italieni. imediat ce a inghitito am facut o radiografie si era in stomac, dupa 4 zile am repetat radiografia si era in intestinul gros.ce ma preocupa este faptul ca fetita are scaune normale in fiecare zi dar nici urma de moneda.va rog astept un raspuns nu stiu ce sa mai fac.mentionez ca doctorii mi-au spus sa mai asteptam alte 10 zile-va rog un raspuns, multumesc!
0
04-03-2012, ora 23:55
nicol_ghe
Nu este medic/terapeut
nicol_ghe
cred ca sunteti bine acum. Nu am vazut mesajul la timp.:) Cand se mai intampla( sper sa nu) totul e sa astepti sa fie eliminat pe cale naturala. La baietelul meu a durat 3 sapt. si ceva, moneda fiind destul de mare ptr. el.In perioada asta sa se alimenteze copilul cu multe fibre. Daca nu are scaun timp de 2-3 zile, exista risul ca moneda sa se fi blocat in intestin(ocluzie intestinala) si trebuie mers la doctor urgent.Asta in cele mai rele cazuri. In 90 % din cazuri, se elimina natural.Cel mai bine este sa fim atenti la obiectele mici din jurul copiilor nostrii si astfel dormim linistiti.:)
0
25-07-2013, ora 10:46
Ana Daniela 1969
Nu este medic/terapeut
Ana Daniela 1969
Buna ziua. Am inghitit in urma cu 1 saptamana o coroana dentara din zirconiu cimentata provizoriu. Am tot asteptat-o, am tot sperat, colateral, sa castig la loto, dar... nimic. Ce ma sfatuiti? Nu am niciun fel de stare de disconfort. Multumesc.
0
01-10-2013, ora 20:40
alina3005
Nu este medic/terapeut
alina3005
Bună seara!
Mama mea a înghiţit acum două săptămâni proteza inferioară, din acrilat. La ecografie nu s-a văzut, nefiind din metal. Luni este programată la tomograf. Sunt foarte îngrijorată, deoarece nu are scaun de atunci, doar cu laxative foarte puternice. Credeţi că se va vedea la tomograf? Ce se întâmplă dacă nu o să o vadă? Aş fi foarte recunoscătoare dacă mi-aţi răspunde cât mai repede. Vă mulţumesc!!!
0
13-12-2013, ora 02:51
ady8989
Nu este medic/terapeut
ady8989
buna seara si baiatul meu de 5 ani si jumate a inghitit o moneda de 10 bani mai sunt 3 zile si face 2 saptamini de cind il controlam la fiecare scaun si nu la eliminat inca.cu o saptamina innainte am mers la doctor am facut o radiografie si sa vazut era in intestin.Problema este caci acum 2 zile a acuzat dureri in zona burticii urmate cu tentativa de voma.Suntem ingrijorati putin daca ne puteti ajuta cu un sfat..multumesc anticipat!!!
0
26-02-2014, ora 10:56
karmem
Nu este medic/terapeut
karmem
buna ziua, baiatul meu de 4 ani a inghitit o moneda de 50 bani in urma cu 2 saptamani.La prima radiografie avem diagnosticul asa:corp strain de 2.5cm(moneda)proiectat lateral stang de corpul vertebrei L2, probabil in stomac. La a doua radiografie, dupa 12 zile, avem asa:imagine radioopaca intensa(posibil moneda metalica, localizata paraombilical stang, cel mai probabil la nivelul intestinului subtire.Nu sti ce sa inteleg, ce diametru are intestinul subtire?se poate elimina moneda?doctorii de aici(Bacau, Moinesti) au zis ca sa nu ne facem probleme ca iese), dar eu tot sunt ingrijorata.Ce sa inteleg din aceste diagnostice? care e taiectoria pana a o elimina daca ea este situata in intestinul subtire?Va rog sa ma ajutati ca sunt disperata.Baiatul nu are nici un simptom, chiar e mai energica decat inainte.
0
26-09-2015, ora 00:27
Mikydutza84
Nu este medic/terapeut
Mikydutza84
Buna seara!
Am un baietel de 1 an si jumatate si in seara asta a inghit o moneda de 50 de bani.Sunt disperata ca mi se pare destul de maricica pr un copil asa de mic! Oare o v.a putea elimina fara sa.i produca leziuni interiore?Va rog frumos sa imi raspundeti daca puteti!Ce trebuie sa fac, cum sa procedez sa.i fie bn?!
Astept rasp d.voastra!
O seara buna!
0
01-11-2015, ora 21:38
imprastiatul
Nu este medic/terapeut
imprastiatul
Salut am si eu o problema cu copilul meu in varsta de 23 de ani care a inghitit o verigheta de aur. As vrea sa stiu daca deja azi este o saptamana de la incident si inca nu a eliminat-o este vre-o problema sau inca sa mai astepte deoarece nu vrea sa mearga la doctor.Va multumesc astept un raspuns daca se poate.
0
01-12-2015, ora 22:43
Veaceslav 128945
Nu este medic/terapeut
Veaceslav 128945
Bună, din intimplare am inghitit un ac cu magalie (1cm), ce ar trebui sa fac? Care sunt simptomele? Vă multumesc!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mierea poate proteja împotriva efectului caustic al bateriilor înghițite
  •