informatii tija

17-03-2011
PaulRobert
Nu este medic/terapeut
PaulRobert
buna seara ! am suferit o fractura la cotul stang pe data de 3 octombrie, mi s-a pus tija, totul ok pe data de 16 martie am fost la domnul doctor pentru a vedea filmul facut recent. Doctorul mi-a spus ca operatia mi-o poate face cand vreau eu (chiar si saptamana viitoare).Nu ca nu mi-ar coveni dar vreau sa cer sfatul si altui medic nu vreau sa faca doctorul o treaba de mantuiala. Deci cat trebuie tinuta tija minim la un copil. (16 ani)
10 comentarii
0
19-03-2011, ora 00:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
La nivelul cotului exista sute de tipuri de fracturi. Ce fractura ati avut??? Ce tip de montaj de osteosinteza aveti??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
19-03-2011, ora 00:13
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ar fi interesant de stiut ce anume intelegeti Dvs sub denumirea de "tija" si ce tip de fractura a suferit fiul Dvs? in zona cotului sunt posibile foarte multe tipuri de fracturi si foarte multe metode de stabilizare, cu sau fara necesitatea indepartarii materialului de osteosinteza. fara informatii mai detailate nu se poate aprecia daca interventia planificata trebuie facuta, si daca da, care este momentul potrivit pentru acesta
0
19-03-2011, ora 09:14
PaulRobert
Nu este medic/terapeut
PaulRobert
fractura olecran stanga cu deplasare

operatia : reducere sangeranda si fixare cu hibanaj
va multumesc
0
19-03-2011, ora 13:12
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
deobicei acest tip de osteosinteza este indepartat dupa 3-6 luni pentru ca
1 fiind foarte superficial, deranjeaza pacientul
2 deseori impiedica extensia totala a cotului
deci, trebuie analizat radiografia si pacientul, mobilitatea cotului, daca are acuze in privinta osteosintezei, si daca medicul asa decide se poate indeparta hobanajul, insa eu nu am vazut niciodata nici pe Dvs nici radiografiile, asa ca trebuie sa aveti incredere in medicul care v-a vazut
0
19-03-2011, ora 14:59
PaulRobert
Nu este medic/terapeut
PaulRobert
va multumesc mult de tot
sa va dea Dumnezeu sanatate
0
19-06-2011, ora 15:39
dinca anda
Nu este medic/terapeut
dinca anda
buna ziua! imi cer scuze pt deranj. am si eu o intrebare, socrul meu a cazut si si- rupt piciorlu din sold, acum medicii ne spun ca trebuie sa ii puna tija si ca trebuie sa o cumparam noi. intrebarea mea este : de unde pot cumapra acea tija si cat costa?. va multumesc!
0
19-06-2011, ora 19:38
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
teoretic materialele de osteosinteza nu trebuie platite in romania pentru cei care au asigurare, practic, din pacate nu intotdeauna este asa.
nu aveti de unde sa cumparati tija respectiva, pe care nici nu stiti ce tija ar trebui sa fie, deobicei traumatologul ia legatura cu firma producatoare si Dvs platiti medicului suma necesara, despre care sper sa primiti factura.
eu insa in prima faza m-as interesa rapid la casa de asigurari, ei ce parere au despre aceasta metoda
0
08-07-2011, ora 13:12
dinca anda
Nu este medic/terapeut
dinca anda
va multumesc mult pentru raspuns. am cumparat tija, care a costata 820 de lei, mi-au dat si factura cu care am de gand sa merg la casa de asigurari... dv, ce ma sfatuiti? ce credeti? e posibil sa-mi recuperez banii? daca da, si stiti cumva vre-o lege, mi-o puteti spune si mie? va multumesc frumos
0
08-07-2011, ora 13:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Puteti incerca, dar sansele de succes sunt minime (ati cumparat-o ""din proprie initiativa"", iar functionarii de la CNAS se vor prevala de acest aspect).
Nu exista nici o lege clara in acest sens. In mod normal, ar trebui sa fie o lege care sa interzica achizitionarea acestor produse de catre pacienti, obligand astfel spitalele sa ceara fonduri si sa le primeasca.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-07-2011, ora 16:11
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
pot sa intreb ce tija ati cumparat? numai ca sa-mi dau seama care sunt preturile in romania
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cotul jucatorului de tenis - primul ajutor
  •