informatii despre suprainfectia cu virus D

06-08-2011
chris75
Nu este medic/terapeut
chris75
Sotul meu are hepatita cronica cu VHB iar in urma analizelor recente s-a descoperit o suprainfectie cu virus D.Rezultatul viremiei pt B este 141Ul/mL iar pt D a iesit 470.000.000 copii/mL, restul analizelor sunt :GOT/AST-39, GPT/ALT-75(limitele fiind intre(10-40), GGT-26.I s-a recomandat interferon, si-a depus dosarul pt tratement dar aprobarea poate dura pana la 8 luni.As vrea sa stiu cat de grava este situatia? Aceasta asteptare nu va face ca boala sa se agraveze si ce ar trebui sa facem pana la inceperea tratamentului cu interferon?VA MULTUMESC DIN SUFLET PT RASPUNSURI SI SFATURI
3 comentarii
0
07-08-2011, ora 07:50
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Hepatia cu virus delta HDV este foarte raspandita in Italia.Suprainfectia cu HDV peste o infectie preexistenta cu HBV are, frecvent, un efect agravant, boala evoluand fie spre o hepatita fulminanta, fie spre hepatita cronica activa [ cresc anticorpii antidelta de tip IgG ].Nu e voie de efort fizic prelungit ; regimul alimentar hepatoprotector este absolut necesar [ interzise alcoolul, grasimile, conservele, prajelile, dulciuri rafinate, smantana grasa etc - gasesti regimul pe net ] ; foarte utile sunt vitaminele [ in special B1, B2, B6, B12, C, E, K ], fosfolipidele [ Essentiale ], Sargenor, Silimarina, Aspatofort etc., ceaiurile hepatice zilnic. Deoarece sangele e contagios tot timpul atentie in casa, sa aiba prosop propriu, orice rana trebuie pansata repede, si lenjeria intima o spalati si dezinfectati separat de a celorlalti din familie.Daca se respecta in special regimul alimentar [ pentru iarna sa faci mult suc de rosii, compoturi, sa pui la congelator vinete, mazare, pastai, ardei copti etc.] va putea astepta fara probleme sa-i vina randul pentru interferon, boala nu se va agrava.
0
08-08-2011, ora 10:44
chris75
Nu este medic/terapeut
chris75
Va multumesc mult pentru sfaturi, doamna doctor Balcan, v-as mai intreba daca eu si fetita mea suntem vaccinati impotriva virusului B, suntem protejati si daca un tratament naturist este eficient ?Multumesc
0
10-08-2011, ora 15:28
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Da, sunteti protejate..persoanele imune fata de infectia cu HVB ca urmare a unei imunizari [ vaccinari ] nu sunt receptive la HDV..dar totusi sa tii cont de sfaturile mele. Aproape toate medicamentele indicate in hepatita sunt din plante..despre ele ti-am scris mai sus..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.