info va rog !

14-12-2013
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
am 54 de ani, 1.78m inaltime si 84 kg

in sfarsit dupa mai mult de 2.5 ani de chin si cautari am gasit cauza tulburarilor mele in ortostatism
am facut un RMN, 'cap coada', la coloana sub directa coordonare unui medic neuro chirurg foarte bun din Bucuresti iar rezultatul este mai jos :

concluzii =RMN:

-debut herniar C5 stanga
-stenoza constitutionala severa de canal spinal cervico-toraco-lombar
-degenarari discale L1-L5etajat cu debut herniar L1 cu conflict disco-radicular bilateral

medicul neuro-chirurg mi-a spus ca-n opinia lui la zona cervicala nu are ce opera iar zona lombara este la limita operatiei si atunci trebuiesc facute 2 interventii deoarece sunt distantate zonele intre ele.

am inteles mesajul dansului, ceea ce n-am inteles este :
ce trebuie sa fac pentru zona cervicala ?!

ca atare am inceput sa caut alternative :

dupa un alt consult specilizat, anul asta prin august timp de 3 saptamani am facut elongatii, alternativ cu Kiropractica si gimnastica la coloana, undeva in Bucuresti la o clinica particulara. Cu toate c-am platit destul de mult in speranta ca se vor ameliora simptomele, din pacate, pot afirma ca mare lucru nu s-a intamplat,..., ba mai mult tot acolo mi s-a facut si-o injectie in coloana 'sub imagistica', iar efectul aproape ca nu s-a simtit(din contra piciorul stang l-am avut amortit 2 zile) !

deci ca intrebare daca cineva a mai trecut prin asa ceva si cum a procedat ?!


va multumesc frumos !
4 comentarii
0
15-12-2013, ora 10:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cred ca medicul neurochirurg (pe care ati precizat ca il apreciati) a fost destul de clar: fie interventie chirurgicala, fie gimnastica medicala specializata (kineto-terapia coloanei).
Pentru a fi eficace, kineto-terapia trebuie aplicata zilnic, timp de ani de zile, uneori tot restul vietii, iar primele rezultate se observa dupa cateva luni si nu dupa 3 saptamani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
15-12-2013, ora 14:37
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
buna ziua domnule doctor !

intelegeti nerabdarea mea,..., am inteles ideea si mi se pare corect ce mi-ati recomandat ! ce mi-ati spus dvs. acum nimeni nu mi-a specificat sa fac (n.r.gimnastica+kineto) pe perioada mare de timp !

va multumesc frumos !
0
15-12-2013, ora 14:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
In nici un caz nu v-am sugerat "kiro", ci doar kineto-terapie specifica coloanei vertebrale.
Aceasta gimnastica trebuie practicata la domiciliu ani de zile, uneori intreaga viata.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
15-12-2013, ora 18:32
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
ok,..., am inteles acum foarte bine !

am o grupa de exercitii care le fac deja din august acasa,..., recunosc ca nu le fac in fiecare zi (programul de la servici este destul de complicat,..., n-am o ora fixa cand incep si nici cand termin,. )

inca odata multumesc frumos !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.