inflamaţia genunchiului

19-10-2014
curea ruben
Nu este medic/terapeut
curea ruben
Bună ziua! As dori un sfat de la dl Dr. Marius Uscatu!
În urma cu 1 luna jumătate mama mea s-a trezit intr-o dimineaţă cu o durere foarte mare la genunchiul stâng. Nu a dat prea mare importanta, accesând în prima faza leacurile băbeşti. Durerea nu a cedat şi a fost nevoie de consult de specialitate. A mers la un medic ortoped iar acesta i-a spus ca are sindrom laba de gasca.
Durerea este localizata la 2 cm sub genunchi şi puţin spre stanga şi este intensa în momentul flexibil. A luat tratament la indicaţia medicului (zaldiar, mydocalm şi sidolor gel) iar durerea nu a cedat deloc...
Am revenit la medic şi i-a făcut o infiltrate cu xilina, la fel, fără rezultat..
Care este sfatul dumneavoastră cu privire la aceasta.? Va mulţumesc!
7 comentarii
0
19-10-2014, ora 12:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai elementele semnificative: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, metabolice, reumatologic-inflamatorii, vasculare, neurochirurgicale etc
Astept detalii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
19-10-2014, ora 15:18
curea ruben
Nu este medic/terapeut
curea ruben
Mama mea are vârsta de 46 ani, înălţimea 177 cm, 100 kg, operaţie hernie de disc L4-L5 în urma cu 4 ani! Activitatea ei este relativa fiind casnica! Face mişcare dimineaţă aproximativ 2-2, 5 km. Regimul alimentar consta mai mult în dieta vegetariana, carne foarte rar, minim 2 l apa la zi, nu consuma cafea/alcool deloc, nu fumează. Nu are antecedente heredocolaterale.
Cu respect!
0
19-10-2014, ora 15:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre distrugerea cartilajului articular al genunchiului (gonartroza), cauzata de cele 35 kg in exces si efortul fabulos pentru aceeasta greutate.
Singura sansa de ameliorare a suferintei consta in reducerea solicitarii de tip mecanic: scadere ponderala majora si urgenta (35 kg) si reducerea drastica a efortului fizic (stat in picioare, mers pe jos). Trebuie insa sa constientizati ca acest cartilaj este definitiv distrus si nu exista metode de 'refacere', de 'regenerare' (exista incercari notabile in acest sens, insa nu se adreseaza in nici un caz persoanelor supa-ponderale).
Medicamentele sunt total inutile in aceasta situatie, deoarece nu pot actiona pe o articulatie deja distrusa. Medicamentele/injectiile/infiltratiile sunt contraindicate si din punct de vedere psihologic, deoarece i-ar putea creea falsa impresie ca poate continua sa se deplaseze cu aceasta greutate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
19-10-2014, ora 15:35
curea ruben
Nu este medic/terapeut
curea ruben
Vă mulţumesc foarte frumos pentru informaţiile acordate!
Cu respect !
0
19-10-2014, ora 15:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Am omis sa va precizez: este catastrofal regimul fara carne, deoarece nu ii permite sa slabeasca (dieta vegetariana ingrasa tocmai datorita abuzului de carbohidrati, in detrimentul proteinelor).
Este infinit preferabil sa manance carne decat sa traiasca cu cele 35 kg in exces (se stie foarte bine ca este singurul aliment care nu ingrasa).
Trebuie doar sa renunte total la carbohidrati: paine, paste, cereale, orez, cartofi, dulciuri si fructe.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
19-10-2014, ora 16:04
curea ruben
Nu este medic/terapeut
curea ruben
Eu am făcut un curs de nutriţie acum un an, cu un medic din Brăila şi acesta a recomandat regim alimentar total lipsit de carne ea fiind înlocuită cu leguminoase (năut, soia), consum redus de produse animale şi acestea constau doar în lapte fiert rece şi un ou la săptămână...
Eu am încercat acest regim şi am slăbit în 3 luni 11 kg. Care este recomandarea dvs. în acest caz?
0
19-10-2014, ora 16:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ceea ce descrieti D-Voastra este un regim de ingrasare, si nu un regim de slabire.
Regimul de slabire presupune proteine (carme, peste etc) si legume, excluzand carbohidratii (naut, soia, cereale, fasole, cartofi, paine etc).
Nu puteti slabi daca excludeti carnea (este impotriva logicii elementare).
Trebuie doar sa renunte total la carbohidrati: paine, paste, cereale, orez, cartofi, dulciuri si fructe.
Puteti consulta orice nutritionist cu experienta, eu am discutat cu acestia...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.