inflamatie zona inghinala. care ar fi cauza?

07-03-2013
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
buna.prietenului meu i-a aparut in zona inghinala chiar la incheietura o inflamatie ca o ciuperca cu mici basicute purulente, cu usturimi si mancarimi...ce poate fi?mentionez ca am facut sex f des, zilnic as spune eu nu am nimic...dar ma ingrijoreaza iritatia asta a lui...sa fie de la exces?
8 comentarii
0
07-03-2013, ora 15:25
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Cauta informatii despre herpesul genital si vezi daca-i vorba despre asta.
0
08-03-2013, ora 15:54
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
am citit..prietenul meu nu a mai avut probleme e prima data cand are o astfel de iritatie, , , iar acum i-a trecut..dupa cateva zile, , , , , i-a aparut basici din cauza ca s-a scarpinat f tare...si nu i-a aparut pe organele genitale ci in zona inghinala la incheietura...eu nu am nici un fel de leziune sau eruptie.e cazul totusi sa fac un control?
0
10-03-2013, ora 10:29
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nu e cazul ca tu sa mergi la medic, herpesul se poate diagnostica numai atunci cand este in eruptie ( se poate faca si o analiza de sange insa daca ai avut herpes oral atunci este irelevanta pentru a afla daca ai sau nu herpes genital). Oricum de herpes nu scapi cu niciun tratament, apare si dispare singur, la unele persoane des, la altele o data la cativa ani.
Cand ii mai apare prietenului tau sa evitati contactul sexual pana la vindecare ( pentru a nu-ti transmite si tie ce are, orice ar fi) si sa mearga la medic pentru un diagnostic si a afla daca e ceva transmisibil sau nu.
PS: herpesul genital poate sa apara pe scrot, in zona pubiana, pe penis, in jurul anusului, pe coapse, etc,
0
11-03-2013, ora 12:43
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
multumesc...nu am herpes oral, nu am suferit de asa ceva, si nici in alta parte nu mi-a iesit, , , , prietenului meu i-a iesit pt prima data, totusi am sa-l trimit la o analiza de sange.daca pot sa-l conving..inca ceva...herpesul poate fi si asimtomatic, cum e cazul meu?
0
12-03-2013, ora 09:59
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Herpesul genital se transimte prin contact sexual cu o persoana infectata care are leziuni ulcerative, dar poate fi transmisa si prin contactul sexual oral sau anal.Cele mai multe persoane cu herpesuri genitale sunt asimptomatice sau au simptome si semne minore.
0
12-03-2013, ora 14:54
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
ca sa aflu daca am ce analiza ar trebui sa fac?
0
12-03-2013, ora 14:56
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Exista analize specifice de sange, se fac la orice clinica.
0
12-03-2013, ora 14:57
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.