inflamatie la nivelul maxilarului

10-06-2011
endlesssummer03
Nu este medic/terapeut
endlesssummer03
Totul a inceput cu o saptamana in urma, cand am simtit o durere de masea... ma durea si urechea putin si am presupus ca am primit curent. Am luat un nurofen, mi-a mai trecut, iar spre seara durerea a revenit asa ca am mai luat un algocalmin. A doua zi, am simtit ca mi s-a inflamat zona aceea din jurul maselei (mentionez ca maseaua este si cariata). A treia zi, insa, mi s-a inflamat si mai mult... atat de mult incat am inceput sa am dificultati in a-mi misca maxilarul, pana am ajuns sa nu imi pot deschide gura decat foarte putin... nici chiar cat sa mananc normal... puteam doar sa sorb...
Am constatat ca imi sunt inflamati ganglionii de pe linia maxilarului si inflamatia s-a extins spre gat. Deoarece medicul de familie nu era la cabinet, mi-a recomandat telefonic sa iau un antibiotic-Ospamox. Am luat 4 doze de 1000 mg, fara niciun rezultat. Am dormit doua nopti tinand gheata pe acea zona, crezand ca va reduce inflamatia, insa nu a fost asa.
Am consultat medicul de familie si acesta m-a diagnosticat cu abces amigdalian si mi-a prescris un antibiotic injectabil-Axetine, cate o doza de 750 mg la fiecare 12 ore. Mi s-au administrat deja 5 doze din acest antibiotic. Durerea a trecut, insa inflamatia persista si am chiar si dificultati de vorbire. Mananc si foarte greu, deoarece imi este imposibil sa misc maxilarul decat foarte putin si deci imi e imposibil sa deschid gura si sa mestec.
Va rog sa imi spuneti daca puteti care este cauza inflamatiei si daca este maseaua ce ar trebui sa fac, avand in vedere ca datorita inflamatiei nu pot sa consult un stomatolog pentru a trata maseaua. Ce ar putea sa reduca inflamatia?
2 comentarii
0
10-06-2011, ora 23:24
andutzza
Nu este medic/terapeut
andutzza
am trecut si eu prin ceva de genu si singurul sfat care pot sa ti-l dau e sa consulti un chirurg maxilo-facial. nu te teme nu cred se pune problema de operatie.
0
10-06-2011, ora 23:55
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,
pai te intreb, ma intreb si eu,
DE CE nu ai mers din start cand era putin inflamat..la stomatologie???

NICI acum nu-i tarziu..
DAR
e URGENT, acum..si
stai linistita
o poate trata si
DACA e inflamata.

O seara buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.