inflamatie la degetul mare al piciorului stang

28-02-2011
Marsch
Nu este medic/terapeut
Marsch
In urma cu cateva saptamani m-am lovit la degetul mare de la piciorul stang.
Am simtit o durere puternica, care s-a diminuat treptat, cam in doua zile.
A ramas o usoara inflamare in partea stanga a unghiei, iar unghia era mai albicioasa la culoare, cu "luna" inchisa la culoare si o urma de culoare inchisa, transversala.
Mi-a fost frica sa tai unghia respectiva cam doua saptamani, ca sa nu ating ceva din greseala.
Cand am taiat-o, am observat ca un strat de piele era desprins, cam ca la o julitura.
In urma cu cateva zile a trebuit sa plec in provincie timp de doua zile.
In acea perioada a trebuit sa port incaltaminte incomoda si stau incaltat lungi perioade de timp (16 ore).
De cand m-am intors degetul a inceput sa ma doara destul de tare si s-a inflamat toata partea interioara, pana la radacina.
Ce sa fac? Sa aplic rivanol sau un antibiotic?
1 comentarii
0
01-03-2011, ora 22:19
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,
medicul de familie va zice daca sa luati un antibiotic sau nu (puteti sa-l intrebati si la telefon), DAR,
pana atunci..
eu am patit asa ceva..si n-am lasat sa treaca mult timp...poti ca pe timpul zilei sa tii degetul intr-o sticluta cu rivanol(borcanel)..in care, sa incapa degetul...asa vreo 1/2 ora..apoi sa-l tii badijonat cu rivanol.
Repeta asta de 2-3 ori/ zi.
ce am facut eu? de-am scapat intr-o zi?..iata explicatia:
- in primul rand ca am inceput "tratamentul" imediat;
- intotdeauna am in casa, petale de crin (doar partea alba de crin..din acela simplu, NU crin imperial) pus in spirt medicinal si care, il am la macerat de cativa ani..iar cum folosesc sau mai dau la prieteni, cunostinte adaug spirt si cand sunt crinii..tot mai adaug petale albe;..niciodata sa nu-ti lipseasca din casa, de acum inainte...si am tinut degetul intr-un borcanel cu aceste petale si spirt, iar noaptea, infasuram degetul in petala tinuta in acel spirt.
iti doresc sanatate si sa auzim de bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.