inflamatie dentara

15-09-2011
roxxana_90
Nu este medic/terapeut
roxxana_90
Buna seara!Am o problema care ma tot deranjeaza de vreo 2 saptamni.Totul a inceput cu o durere usoara la o masea in partea stanga jos.Cand am mers la dentist mi-a recomandat sa fac radiografie si pe aceasta aparea ca am nervul inflamat.A zis ca trebuie scos nervul si am fost de acord.Cand mi-a facut anestezie sa mi-l scoata nu a reusit deoarece cele 2 anestezii forte pe care mi le facuse nu-si faceau efectul la maseaua cu pricina si simteam chiar si jetul de aer.Desi imi amortise toata partea stanga acea masea era tot vie.Mi-a aplicat apoi un tratament ca sa-mi omoare nervul si in cateva zile dupa ce se presupunea ca nervul era mort m-am reintors la cabinet si a incercat iar sa umble cu acele pe canal si tot ma durea dar mai putin si mi-a zis ca din cauza ca am o inflamatie foarte puternica.Mi-a pus un antibiotic acolo si mi-a dat si reteta de amoxicilina pt 4 zile si dupa 4 zile tot ma durea la presiune.Cu nervul nu mai aveam nici o problema dar ma durea foarte tare cand apasam pe masea.Am tot aplivat acest tratament aproape seara de seara si anume, imi facea ca un fel de drenaj sa-mi scoata o substanta care a zis ca se produce in timpul inflamatiei si care produce presiune asupra maselei si acesta ar fi motivul durerii.De vreo 4 ori am facut treaba asta la interval de 1-2 zile si inca ma doare.Mai putin dar ma doare si nu mai suport.Nu pot sa mananc bine si am o constanta senzatie de jena.M-am saturat si nu stiu ce sa mai fac.Mai vrea o alta parere ca am ajuns sa cred ca ceva nu e regula.Tin sa precizez ca atunci cand umbla cu acele pe canal durerea e foarte mare dar dupa ce imi pune acel ciment sa acopere ma doare mai tare si nu inteleg de ce.Acum iar dalacin.Mi-a dat din nou sa iau antibiotic ca a zis ca se retrage prea greu inflamatia.Va rog frumos sa ma ajutati si sa ma sfatuiti, sa-mi spuneti daca ar trebui sa merg la alt dentist sau daca exista o alta cale de a scapa de durerea asta!Va multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul