inflamarea pleoapei superioare a ochiului

06-04-2010
jiulial
Nu este medic/terapeut
jiulial
Buna ziua!de trei saptamani de zile sotul meu are pleopa superioara umflata, si partea inferioara spre obraz avand ca efect micsorarea vizibila a ochiului.Ideea este ca pana in prezent nici un medic nu a putut sa-i puna un diagnostic precis.La inceput s-a mers pe ideea unei alergii si o mica infectie si a facut timp de sapte zile tratament cu 1 g cefort la 12 ore intravenos si 100 mg hidrocortizon hemisuccinat la 12 ore.In timpul tratamentului se deschisese f mult ochiul, se desumflase, dar nu complet.Dupa terminarea tratamentului, la 1-2 zile a inceput sa se umfle iar.Am uitat sa precizez ca ochiul este perfect sanatos, l-au vazut 4 oftalmologi si toti au spus ca ochiul nu-i afectat, fundul de ochi perfect sanatos.A facut si tomografie si a iesit curata.Astept un raspuns urgent!va multumesc
7 comentarii
0
06-04-2010, ora 20:23
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Cu aceste medicamente si tratamente nici nu are cum sa se vindece asa ceva pt. ca cauza nu sunt microrbii ci pur si simplu um blocaj intr-un canal fin al pleoapei sau al ochiului care nu se desfunda nici cu 100 de antibiotice. Se poate vindeca insa cu catevea granule dintr-un remediu homeopat bine ales si corespunzator simptomelor pe care le are. Consultati un medic homeopat cu experienta sau scrieti-mi aici un mesaj in caz ca nu aveti posibilitatea si va ajut. Este un caz foarte banal pt. homeopatie, chiar si de la distanta.
0
24-08-2011, ora 01:52
papaka
Nu este medic/terapeut
papaka
buna seara...in urma cu 5 ani am avut un mic accident..ma lovit fratemiu cu o piesa de la tabla deasupra sprancenei ochiului drept...de atunci am pleoapa superioara a ochiului putin mai umflata am fost la medicul de familie din sat si mi'a zis ca sar putea sa fie sechela de os..am facut un tomograf mi'au zis ca nu am nimic dar totusi se vede la ochiul liber ca sub pleoapa am o mica umflatura si ochiul este putin mai inchis decat celalalt si dimineata ma injunghie cand ma trezesc stau si ma gandesc oare sa fie vreun blocaj intr'un canal fin al pleoapei ochiul nu mi la afectat deloc vad perfect doar ca am pleoapa mai inchisa putin si mai umflata deecat cealalta ceea ce se poate observa la ochiul liber...se maai poate face ceva..astept un raspuns urgent..va multumesc.
1
01-02-2019, ora 17:23
yo12345
Nu este medic/terapeut
yo12345
Buna ziua,

Dna jiulial - imi puteti spune, va rog, daca s-a rezolvat problema sotului dvs? Si daca da, cum? Unde? Se pare ca aceeasi afectiune am si eu si nu ii dau de cap :(((. Va rog tare mult daca imi puteti raspunde! Va multumesc!
0
02-02-2019, ora 08:00
Ioanasuteu
Nu este medic/terapeut
Ioanasuteu
Si eu am problema asta yo12345 cum pot sa vb cu tine? Multukesc
0
19-02-2019, ora 08:50
LumiLuma
Nu este medic/terapeut
LumiLuma
Buna ziua.
De o luna pe pleoapa dreapta in coltul dinspre nas mi- a aparut o umflatura cat jumate din unghie, un pic rosie si cu aspect de coaja de portocala uscata.Nu ma doare, nu ma manaca, nu are puroi.Am evitat sa mai dau cu crema in acea zona.Am dat doar cu crema de galbenele o perioada.De cateva zile s- a marit suprafata, e un pic umflata, rosie cu acelasi aspect uscat cu tendinta de a face un fel de coji.
Am mai aplicat crema de fata si banuiesc ca poate fi o alergie.
Va rog mult daca ati mai auzit, sa ma ajutati.Nu am gasit nici un tutorial cu o astfel de iritatie ca a mea pentru a ma lamuri.
Multumesc frumos.
O zi minunata!
0
19-02-2019, ora 11:35
yo12345
Nu este medic/terapeut
yo12345
Buna Ioanasuteu,


Eu inca nu am rezolvat problema. Inca mai am ochiul relative umflat. Am inceput sa imi fac analize pentru alergii (desi niciodata nu am avut genul acesta de probleme, dar am inteles ca se dezvolta pe parcurs alergiile).

Ai inceput sa face ceva teste?

Multumesc,
0
19-02-2019, ora 11:39
yo12345
Nu este medic/terapeut
yo12345
Dna jiulial - Poate a gasit dansa un remediu - dar din pacate fiind o postare veche, probabil ca nu mai este abonata la NL.



Daca totusi vedeti postarile noastre si ne puteti ajuta cu un raspuns, ar fi minunat!



O zi frumoasa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.