inflamarea genunchiului

09-01-2014
crimu sorin
Nu este medic/terapeut
crimu sorin
Am 42 de ani, 1, 77 m, 107 kg, si am fost diagnosticat in perioadele 2006-2009 cu mai multe forme de artrita psoriazica la maini si la genunchi, pe care, , le-am tratat, , la recomandarea medicului cu diferite produse antiinflamatoare nesteroidiene si cu metotrexat. De la inceputul lunii Decembrie 2013 mi-a reaparut o usoara durere la nivelul genunchiului drept, care ulterior s-a complicat cu aparitia unei umflaturi deasupra rotulei, fara durere dar cu incapacitatea de a mai putea flexa piciorul la capacitatea normala. Am solicitat sfatul medicului de familie care
mi-a recomandat Arcoxia 120mg/zi, 10 zile.In perioada tratamentului am observat o usoara ameliorare a inflamatiei, dar pentru faptul ca am desfasurat activitati de suprasolicitare a articulatiei genunchiului umflatura de deasupra rotulei s-a mai marit. M-am prezentat la un medic ortoped care in urma examenului clinic mi-a dat diagnosticul de hidartroza si mi-a recomandat internarea pentru efectuarea unei punctii si scoaterea lichidului. Va rog indrumati-ma catre o cale mai noninvaziva daca exista sau recomandati-mi un alt tratament care sa ma poata ajuta. Va multumesc.
1 comentarii
0
09-01-2014, ora 21:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cheia succesului in gestionarea afectiunilor reumatologice de tip auto-imun consta in administrarea corecta a tratamentului de fond (de tip Metothrexat sau similar).
Prin urmare, inflamatia actuala a genunchiului (artrita) poate avea drept cauza afectiunea de baza (artrita psoriazica), dar nu trebuie sa neglijati nici cele 37-45 kg in exces, care distrug definitiv genunchiului oricarui individ, si cu atat mai mult in cazul cuiva afectat de o afectiune inflamatorie de tip auto-imun.
Prin urmare, trebuie sa va vizitati atat reumatologul (pentru revizuirea tratamentului de fond), dar nu trebuie sa neglijati obezitatea grava, care necesita un suport psihologic adecvat (trebuie sa intelegeti legatura indisolubila dintre alimentatie si greutatea corporala).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.