infectii respiratorii repetate

03-10-2010
artemism
Nu este medic/terapeut
artemism
Sunt o profesoara din Bv, de când am intrat în învăţământ (7 ani), am suferit mai multe pneumonii interstiţiale, bronşite, amigdalite, laringite, faringite, după care mă refac foarte greu. Febra nu creşte mai mult de 37.4, mai nou, de când vine vremea rece fac febră, care nu mai trece până vine vremea caldă (lunile mai-iunie), şi mă simt foarte obosită. Analizele medicale sunt în limite normale, au apărut doar anticorpi antinucleari (care dispar în perioada de vară). Pe toată perioada rece trebuie să mă feresc de frig, asta însemnând că nu pot iesi afară. La tratamantele cu antibiotice nu mai răspund, iar vaccinul broncho-vaxom, mă ajută doar dacă nu a început febra. Dacă-l iau după ce am început să fac 37.-37.4, nu mai are nici un efect. (am făcut şi o bronhoscopie, dar totul e în regulă) În plus, s-a declanşat o alergie, mă mănâncă ochii, nasul, cerul gurii.(am început un tratament homeopat în vederea stimulării sistemului imunitar şi împotriva alergiei, nu ştiu însă dacă mă va ajuta. Rog un sfat, care să-mi fie de ajutor. Mulţumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce sunt infecțiile respiratorii mai frecvente iarna
  • Infecțiile respiratorii înainte de vârsta de doi ani pot crește riscul de deces din cauza unei boli respiratorii la vârsta adultă
  • Rolul vitaminei D în infecțiile acute ale tractului respirator la copii
  •