infectii oculare?

10-12-2008
markus86
Nu este medic/terapeut
markus86
buna seara.as vrea si eu o informatie in privinta trasmiterii unor bacterii si microbi la nivelul ochilor! spre ex : este posibil sa te infectezi sa zicem cu un streptococ sau stafilococ la nivelul ochiului si sa nu existe nici un simptom???exista conjunctivite sau alte afectiuni cauzate de bacterii la nivel ocular fara sa dea nici un semn adica sa fie asimptomatice??daca da cum putem afla ?cat timp pot trai unele bacterii(stafilococi, streptococi) in mediul exterior pe diverse obiecte ??va respect si sper cat mai repede sa primesc o informatie !
4 comentarii
0
14-12-2008, ora 08:21
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Exista specii ale acestor germeni care fac parte din flora saprofita umana ( Staphylococcus epidermidis si streptococcus viridans)si produc imbolnaviri numai in conditii de imunitate scazuta; prezenta unor astfel de stafilococi sau streptococi, in absenta unei simptomatologii oculare, nu inseamna conjunctivita;Sunt ubicuitari( speciile saprofite se gasesc pe mucoase, tegumente), sunt sensibili la antiseptice si dezinfectante uzuale;numai bine
0
15-12-2008, ora 13:10
markus86
Nu este medic/terapeut
markus86
va multumesc pt informatii.dar speciile de streptococi si stafilococi patogeni ???pot trai asimptomatic in ochi?
p.s:iar daca mi-am turnat visine in ochi si din greseala am atins ochiul cu picuratorul, ar mai trebui sa folosesc tubul, este posibil sa se infesteze continutul flaconului iar apoi la urmatoare folosire sa te reinfectezi ???
0
21-02-2009, ora 15:11
dianned
Nu este medic/terapeut
dianned
Mi-a aparut pe pleoapa interioara jos, o bubita rotunda. Are usoare urme galbene, insa pare mai mult rosie. Nu a crescut foarte mult in trei zile de cand a apaut. Nu ii vad un eventual cap ca sa se sparga etc. Am pus picaturi Tobradex 2 zile si de aseara Kanamicina Sulfat. Dar pata sta tot pe loc, nu am observat nici o ameliorare, din contra ochiul este iritat si rosu si parca are o foita subtire ca o membrana in coltul dinspre nas.
Ce sa fac? Ce este asta?
0
04-11-2009, ora 14:05
clauadriana
Nu este medic/terapeut
clauadriana
As dori o parere
Fetita mea face chalazioame repetate de vreo 2 ani (trei au trebuit operate) la ambii ochi, iar analiza secretiei oculare a aratat prezenta stafilococului auriu. Nu a luat nici un antibiotic, dna doctor nu i-a prescris, a precizat ca se poate face vaccinul anti-stafilococic daca timp de 4 luni nu are nici o eruptie. AM incredere in ea, dar nu mai stiu ec sa fac...fetita are 7 ani, a inceput scoala, saptamana trecuta a fost operat aiar acum i-a aparut altul. Ii dau vitamine si sucuri naturale, anemica nu este, are pofta de mancare, totul mi se pare ok in rest.
Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac, sa-i dau ceva antibiotic?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: