infectii in gat repetate

11-05-2010
camelalin
Nu este medic/terapeut
camelalin
Am un baiatel de 6 ani si 2 luni, pe care la 2 ani si jumatate l-am dus la gradinita si de atunci nu mai pot sa-l duc deoarece face infectii repetate in gat si anual pneumonie. El prezinta o singura amigdala marita.Acum de exemplu este bine, dar la recomandarea mediculul ORL-ist i-am efectuat analize de ASLO, fibrinogen care au iesit bine, dar cel de exudat faringian nu si anume are streptococ betahemolitic grup G si stafilococ aureus.Medicul mi-a indicat administrare timp de 7 zile augmentin 625 mg si sinupret 10 zile.Trebuie sa-i dau 7 zile, 5 zile de antibiotic nu ajung?Doza nu e totusi prea mare?D-nul doctor a indicat cure heliomarine si salina, polipi nu are ca i s-a facut si rinoscopie si a zis sa mai asteptam cu extirparea amigdalelor fapt indicat de medicul pediatru.
13 comentarii
0
11-05-2010, ora 02:10
camelalin
Nu este medic/terapeut
camelalin
Am uitat sa precizez si faptul ca este alergic la penicilina.
0
11-05-2010, ora 08:54
viorica_
Nu este medic/terapeut
viorica_
buna!
Baietelului meu se inflamau la fel amigdalele, cu puroi pe ele, ii faceam penicilina si febra nu ceda decat dupa doua trei zile.Vreau sa va spun ca un medic pediatru mi-a dat ILOSONE(eritromicina), si temperatura ceda dupa a doua doza (era sirop).Incercati sa-i faceti badijonaj cu tictura de propolis (daca el suporta).Sanatate!
0
11-05-2010, ora 08:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
5-7 sau 10 zile.. se decide pe moment, dupa starea copilului, dupa aspectul local a mucoasei faringelui si amigdalelor.
In rest.. trebue sa va dotati cu preparate naturiste antibacteriene si imunostimulatore ca sa preveniti acutizarile.
Extr. din seminte de grefe, uleiuri volatile de eucalipt, busuioc, lamaie, balzam din 33 plante..s.a
0
11-05-2010, ora 19:04
camelalin
Nu este medic/terapeut
camelalin
Stimate d-nule doctor
Va mutumesc mult pentru raspunsul primit. De asemenea si Laurei, Vioricai.
0
13-02-2011, ora 10:59
oak
Nu este medic/terapeut
oak
Am o fetita de 3 ani si 2 luni care in luna ianuarie a fost operata de polipi, dupa aceasta operatie a facut infectie pe amigdale. A luat antibiotic (klacid) 10 zile...iar acum dupa 2 saptamani de la terminarea tratamentului a facut iar
infectie.
0
18-08-2014, ora 15:55
aceias eu
Nu este medic/terapeut
aceias eu
buna ziua!am o infectie cu stafilococul aureus in nas de un an si ceva imi apar pe mana stanga periodic ca niste brobonite pe suprafata destul de mare am incercat cu antibiotic dar nu are efect. ma puteti ajuta va rog!!multumesc
0
20-08-2014, ora 12:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 se face consult la dermatologie
2 se face Radiografie SAF sa se vada daca nu este impicat si sinusul
dupa care se face o schema completa de tratament local a mucoasei nazale
0
21-08-2014, ora 17:57
aceias eu
Nu este medic/terapeut
aceias eu
am fost la dermatolog, am facut exudate si cel din nas a iesit pozitiv mi sa dat antibiotic mai multe luni fara efect am facut chiar si moldamin nu mai stiu ce sa mai fac nu reusesc sa scap
0
05-09-2014, ora 15:49
alizuca
Nu este medic/terapeut
alizuca
Buna ziua.Fetita mea in varsta de 18 ani va efectua o interventie cirurgicala pentru scoatrea celor 4 masele de minte, sub sedare intravenosa. Ea are de peste 7-8 luni o infectie cu klebsiella inca nu am reusit sterilizarea bacteriei.Se poate efectua aceasta inerventie fara riscuri?Multumesc.
0
05-09-2014, ora 16:35
alizuca
Nu este medic/terapeut
alizuca
Am uitat sa precizez la intrebarea sus pusa klebsiella in gat.Multumesc.
0
07-09-2014, ora 11:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da..se poate.
Posibil din cauzq da turii sa fost purtatoare de acel microb
0
07-09-2014, ora 13:25
feliciabda@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
feliciabda@yahoo.com
Buna ziua, am un baiat de 9ani care in decursul unui an a facut de 9 ori puroi in gat, i-am scos polipii in februarie dupa ce a facut de a sasea oara puroi, dupa un timp, adica prin iunie a inceput din nou sa faca puroi, iar acum deja a treia oara, deci de 9 ori in total. Paradoxal e faptul ca medicul NU recomanda scoaterea lor si ne chinuim asa.. nu stiu ce sa mai fac. am vorbit cu 3 medici orl-isti si su zis ca nu e necesar sa scoatem amigdalele, medicul de familie a zis ca ar trebui, iar un alt medic orl a zis ca trebuie scoase, trebuia sa fac niste analize care au aratat ca are stafilococul auriu in nas si candida in gura iar cand am cautat-o era in concediu.. Ce sa fac? Nu stiu ce sa mai zic...cat sa mai sufere copilul? Cum trebuie sa arate amigdalele ca sa poata fi scoase. Ce tratament sa ii dau sa nu mai faca?
Va multumesc!
0
08-09-2014, ora 08:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
facetio cateva poze cu gatul copilului.. unde sa se vada bine si amigdalele si peretele posterior a faringelui
atasati pozele pe adresa mea personala.fvaleriu.pe hotmail
Am scris sute de sfaturi pe forum.. unde explic ca 99% din problemele din gat se datoreaza faptului ca copilul are probleme gastrice, reflux gastro-esofagian si este alimentat incorect
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •