infectie urinara si nisip la rinichi

11-01-2009
kralitza
Nu este medic/terapeut
kralitza
as vrea si eu un tratament.
2 comentarii
0
11-01-2009, ora 21:49
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Pt infectie urinara Ciprofloxacin 2 cp pe zi, cite una la 12 ore + diclofenac tot 2 cp pe zi cite una la 12 h.In loc de ciprofloxacin poti lua si biseptol tot una la 12 ore.ATENTIE daca esti insarcinata sau alaptezi e mai bine sa eviti sa iei medicamente, eventual te sfatuiesti gu medicul care iti supravegheaza sarcina ca in fct de marimea ei sa iti recomande medicamentul cel mai potrivit.Oricum recomandabil e un consult urologic + ecografie care sa precizeze localizzarea infectiei si existenta sau nu a complicatiilor
Pentru nisip e bine sa bei minim 2 litri lichide pe zi (ceaiuri.bere...orice) pentru a nu permite formarea calculilor
0
08-11-2010, ora 10:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ kralitza

Se pot elimina pietrele/nisipul la rinichi facand baie in apa plina cu apa fierbinte cate jumatate de ora pe zi.

In plus faceti o cura de cateva zile cuceai din radacina de patrunjel care are gustul unei supe. Nu este deranjant precum alte ceaiuri din plante medicinale.

Se ia 1/2 kg radacina de patrunjel si se spala bine cu mana. Se rupe (nu se taie cu cutitul sau cu alte metale).

Se pune la fiert in 3 litri de apa si se lasa sa fiarba pina raman 2 litri de lichid. Se strecoara si lichidul obtinut se pastreaza. Peste radacina fiarta mai inainte, se toarna alti 2 litri de apa si se fierbe din nou pina ramane 1 litru de lichid. Vor fi in total 3 litri de lichid care se va pastra in sticla in frigider. Se beau 3 pahare pe zi (dimineata, pranz, seara), inainte sau dupa masa. Cu timpul calculii se vor gelatiniza si se vor descompune pe nesimtite producand eliminarea fara dureri.

Se bea lichidul pina se termina. Daca este cazul, se reia tratamentul dupa o pauza de 3 luni.

Dar infectia trebuie tratata cu antibiotice si in paralel nizoral sa nu va apara candida.

Eu am facut tratamentul o singura data, acum 7 ani si nu a mai fost necesar sa il mai fac.

Multa sanatate, pace si liniste sufleteasca va doresc.

Clara
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.