infectie urinara si iritatie in zona vaginala-va rog ajutati-ma | Forumul Medical ROmedic

infectie urinara si iritatie in zona vaginala-va rog ajutati-ma

20-04-2007
andreea_sto
Nu este medic/terapeut
andreea_sto
cam de 4 zile am o usturime cand urinez.la inceput m-a durut si in zona spatelui...presupun ca rinichii.acum mi-au aparut si niste bubite(basici mici) in zona vaginala.nu stiu daca e o infectie urinara sau cistita dar m-am speriat tare cand mi-a aparut iritatia in zona vaginala.timp de 3 zile am urmat o cura cu tinctura de ienupar.nu am apucat sa merg inca la medic si nu stiu ce sa fac pe weekend pana saptamana viitoare cand merg(ce este si ce sa iau).va rog mult ajutati-ma.
5 comentarii
0
20-04-2007, ora 00:00
al_dumitru
Identitate neconfirmată
al_dumitru
Mergi la o camera de garda la Panduri sau Municipal. Poate fi nisip la rinichi care s-a eliminat si, implicit, a "ros" si acolo jos, dar poate fi si cistita sau alta infectie urinara. Medicul de la camera de garda iti va da macar o reteta, sa nu stai asa pana luni.
0
20-04-2007, ora 00:00
andreea_sto
Nu este medic/terapeut
andreea_sto
am inceput sa iau biseptrim
0
20-04-2007, ora 00:00
andreea_sto
Nu este medic/terapeut
andreea_sto
ce parere aveti?
0
21-04-2007, ora 00:00
al_dumitru
Identitate neconfirmată
al_dumitru
Nu stiu ce parere sa am, cata vreme nu stiu ce ai. Medicamentul poate sa mearga si sa te usureze de data asta, sau nu. Daca e nisip, iti trebuie alt tratament. Daca e infectie urinara si faci tratament incomplet sau cu alt medicament decat cel care ti s-ar potrivi, nu faci decat sa iti selectezi tulpinile cele mai rezistente (adica omoara microbii cei mai slabanogi, iar pe cei puternici si rezistenti doar ii ameteste. Astfel, infectia pare sa treaca pe loc, dar, dupa o vreme, microbii cei rezistenti isi fac iar de cap, se inmultesc si uite asa ti-ai selectat o generatie mai greu de contracarat).
0
23-02-2009, ora 20:08
anaigroeg
Nu este medic/terapeut
anaigroeg
buna.si eu am o usturime vaginala.si in timpul actului sexual.mi-e frica sa nu am ceva grav.ce parere aveti.dc se poate as dori o parere profesionista.mersi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce ibuprofenul nu este indicat în tratamentul infecÈ›iilor urinare la femei?
  • Semne È™i simptome de infecÈ›ie urinară pe care trebuie să le recunoÈ™ti
  • De ce fac atât de des infecÈ›ii urinare?
  • Este sucul de meriÈ™oare eficient în infecÈ›iile urinare? Ce spun studiile
  • Cele mai bune metode de a preveni infecÈ›iile urinare
  • Obiceiuri sexuale care duc la infecÈ›ii urinare
  • InfecÈ›ie urinară cronică sau recidivantă - cauze È™i tratament
  • IritaÈ›ie în zona genitală - cauze È™i tratament
  •