infectie urinara cu E.coli | Forumul Medical ROmedic

infectie urinara cu E.coli

28-05-2008
crystal_18k
Nu este medic/terapeut
crystal_18k
Am o infectie urinara cu E.coli de ceva timp.Am facut tratament cu norfloxacin.ciprofloxacin.rovatinex, urinal, si ceaiuri de tot felul.Nu au avut efect.La ultima antibiograma au iesit hematii peste(250), leucocite(75m3)denectei(55m3)E.coli>10"6.Pe linga astea mai am si o staza renala bilaterala.E sensibil doar la ceftriaxon si ceftazidin.acestea nu le gasesc in farmacii.Exista si un alt tratament care da rezultate la infectiile urinare cu E.coli?
Ce trebuie sa fac sa scap de aceasta infectie care ma chinuie de ceva timp? Va multumesc
7 comentarii
0
29-05-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Antibiograma ne arata sensibilitatea germenului la antibiotice;Tramentul corect al infectiei urinare se face in functie de rezultatul antibiogramei ;Ceftriaxona este substanta activa din medicamentul Rocephine, exista de asemenea mai multe preparate care contin ceftazidim; Trebui sa existe aceste medicamente intr-o farmacie; De asemenea, cred ca trebuie rezolvata cauza stazei care intretine infectia; aveti litiaza renala( prezenta hematiilor in urina s-ar putea datora unei litiaze; exista si alte cauze) ?;Ar trebui sa mergeti la un medic urolog pentru investigatii suplimentare pentru a stabili cauza stazei renale si monitotizarea tratamentului;Numai bine
0
06-03-2010, ora 15:48
szabo_oana
Nu este medic/terapeut
szabo_oana
buna ziua. ma numesc oana si sunt insarcinata in 18 saptamani.mi-am facut analizele iar rezultatul uroculturii a fost urmatorul: escherichia coli 100000 UFC/m, ciprofloxacin sensibil, norfloxacin sensibil, perfloxacin rezistent, cefuroxim rezistent, cefaclor rezistent, ac. nalidixic rezistent, colistin rezistent, biseptol rezistent.as dori ca cineva sa ma ajute sa inteleg rezultatul deoarece medicul meu de familie a fost inlocuit de altcineva si acea persoana nu a avut timpul necesar sa mi-l explice. exista tratamente pentru aceasta infectie si pentru gravide, tratamente care nu afecteaza fatul?va rog sa ma ajutati
0
21-10-2011, ora 13:51
mihaela_simion
Nu este medic/terapeut
mihaela_simion
Am infectie urinara de 2ani de zile ! nici eu nu mai stiu cate antobiotice am luat si cate injectii am facut..degeaba..imi reapare la 3luni..acum mi -a iesit iar e coli. mi a dat antibiotic, dar as vrea sa iau urinal akut sa renunt la atatea antibotice care sunt imbibate deja in corpul meu.. vreau sa raman si eu insarcinata si mi e frica ca aceasta infectie sa nu provoace moartea copilului cum am mai auzit. cum pot scapa de ea??
0
20-01-2012, ora 11:35
mitulik
Nu este medic/terapeut
mitulik
Buna ziua ! Am infectie urinara de aproape 8 ani !Am facut urocultura si in functie de antibiograma medicul mi-a prescris tratament.Degeaba, infectia nu a cedat, recidiveaza foarte des.As vrea sa incerc uro-vaxom, nu mai vreau antibiotice, m-am saturat!M-am ales si cu o candida de toata frumusetea !Am facut ecograf, rinichii mei sunt plini cu depunere. Am facut control ginecologic, test Papanicolau si aici mi s-a depistat o vulvo-vaginita.Mi s-a prescris orfloxacin, flamexin si gynozol.Dupa tratament, ma simt la fel.Ce as putea sa mai fac ? Multumesc
0
20-01-2012, ora 11:45
mitulik
Nu este medic/terapeut
mitulik
Am uitat sa specific, infectia urinara este provocata de bacilul E.coli, rezultatul uroculturii.
0
18-03-2013, ora 22:35
laulau
Nu este medic/terapeut
laulau
si eu am infectie urinara cronica, bacteriana. mi s a propus instilatii vezicale, sau spalaturi. A facut cineva asa ceva ?
0
22-03-2013, ora 10:32
botosita
Nu este medic/terapeut
botosita
laulau !!! am facut eu instilatii. iti pot da sfaturi -*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.