infectie urinara cronicizata?!

16-12-2005
theo
Nu este medic/terapeut
theo
De vreo 6-7 luni ma confrunt cu o problema. Prezint disconfort si urinari frecvente cu dureri usoare. Ce mi s-a spus ca se crede a fi e o infectie urinara cronicizata. Am fost la urolog, mia facut o ecografie, la care totul a fost ok. De asemenea in vara am facut o urocultura, care a iesit sterila. Singurul lucru care mi-a iesit ciudat a fost Ca ionic in valoare de 5.4! Pentru infectia respectiva sunt in tratament profilactic cu urowaxon, dupa ce am urmat diferite tratamente cu antibiotice. Infectia nu mai este atat de puternica momentan, insa sunt perioade in care revine(ultima data in urma folosirii tampoanelor interne). Sunt destul de precauta, insa am o sensibilitate foarte mare, totodata.
As aprecia o parere din partea dumneavoastra...ma gandesc poate sa imi mai fac o programare la un urolog(daca aveti vreo recomandare, este binevenita).
Va multumesc.
1 comentarii
0
12-02-2006, ora 00:00
kharma
Nu este medic/terapeut
kharma
Tratamentul cu Urovaxom e un fel de vaccinare impotriva germenilor cel mai frecvent incriminati in infectiile urinare.E util si eficient daca se face o cura completa (10 zile pe luna, 3 luni consecutiv, primavara si toamna martie-mai si septembrie-noiembrie, 2 ani consecutiv).E bine sa luati si un antiinflamator (de exemplu ibuprofen de 400 mg, de 3 ori pe zi, 10 zile pe luna, 3 luni.Trebuie sa beti minim 3 litri de apa pe zi si sa evitati frigul si curentii de aer(inclusiv aerul conditionat).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.