infectie urinara

03-05-2011
gabrielel79
Nu este medic/terapeut
gabrielel79
Buna ziua.Sunt un baiat, am si eu o intrebare.Am o senzatie de a urina des si usturime. Am facut analize in romania si elvetia acum ma aflu tot in strainatate.Pot sa am starea aceasta ?din cauza vezici sau a rinichilor, Mentionez ca am si un herpes genital la nivelul p Ce pot face ca am fost la N domni doctori Ce imi recomandati.VA MULTUMESC
1 comentarii
0
04-05-2011, ora 22:04
elena raluca
Nu este medic/terapeut
elena raluca
Hristos a inviat !Gabriel, daca ai senzatie de urinare des si in plus te mai si ustura la mictiune, DA pot sa zic ca vorbim de infectie urinara.Analize poti sa faci cate vrei, dar trebuie sa incepi un tratament cat mai repede.In principal trebuie marita cantitatea de lichide pe zi (in jur de 2, 5 -3litri pe zi)+o igiena genitala atenta+fereste-te de frig(sa fii mereu cald la picioare-poate parea ciudat, dar sa stii ca are legatura)+fereste-te sa te asezi pe pietre, banci de metal(intr-un cuvant locuri reci care sa vina in contact cu zona genitala).Pt. infectii urinare se face tratament cu ciproxin 500mg(1cp. la 12 ore-daca esti adult, deci nascut in "79)dupa ce ai mancat+un pansament gastric ca Omezul (din Romania), Lansoprazolo (in Italia);pt.Elvetia nu stiu cum se numeste medicamentul.Te dor si rinichii???Ai cazut cumva si te-ai lovit cu spatele, zona rinichilor???Urmareste culoare urinei-daca este usor rosiatica mergi la urgenta pt.ca in felul asta iti vor face un test pt.a stabili daca in urina se gaseste sange, iar daca e va fi alt tratament de facut.Asi fi curioasa ce ti-au spus cei N doctori la care ai fost?Si un simplu asistent medical poate sa-ti dea minimum de indicatii cum si ce trebuie sa faci.
Sanatate multa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.