infectie urinara

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Numele meu este Florentina G, am 28 ani si am un copilas de 8 luni. Mentionez ca inca il alaptez si nu am deocamdata menstruatie dupa nastere. Nasterea a fost naturala. De aproximativ 5 luni iau anticonceptionale Excluton pt a preveni o eventuala sarcina dar fara a afecta laptele matern.
In decursul lunii ianuarie am facut atit eu cit si sotul meu analize de singe si uroculturi de rutina.
Lui nu i-a gasit nimic, iar urocultura a fost sterila, iar mie mi-au gasit " infectie cronica".
Si la mine urocultura a iesit sterila, dar medicul de familie care ne-a citit rezultatele mi-a spus ca am "infectie cronica" nespecificind unde anume, pt ca nu a stiut.
Va rog frumos daca se poate sa imi spuneti in urma datelor pe care o sa vi le dau daca este aceasta infectie in corp.
Am sa va scriu doar valorile care au iesit mai mici sau mai mari:

Limfocite 1.41
VSH 1h 20mm
Fibrinogena 420
Acid uric seric 2.35

La Electroforeza proteinelor serice

Albumina 51.8%
Gamma 20.0%

Va multumesc anticipat si astept raspuns.
1 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Draga Florentina,
Asa cum am mai scris si altora de pe acest forum, iti spunem si tie ca fiecare laborator are propriile valori normale. Drept urmare te rog sa ne precizezi valorile normale ale laboratorului unde ti-ai facut analizele (in cazul in care ele sunt trecute pe buletinul de analize pe care l-ai primit de acolo).

Dintre analizele mentionate de tine VSH este intr-adevar cam mare, ceea ce semnifica o infectie sau o inflamatie, lucru sustinut si de cresterea usoara a fibrinogenului si a gammaglobulinei.
Mai trebuie sa stii ca pot apare infectii urinare cu germeni care nu apar la o urocultura obisnuita, ci numai in conditii speciale de incubare; este si cazul infectiilor urinare fungice. Deci este posibil sa ai infectie urinara cu urocultura "sterila". In cazul in care ai si alte simptome acestea trebuie luate in calcul pentru a afla sursa de infectie/inflamatie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.