infectie urinara - tratament | Forumul Medical ROmedic

infectie urinara - tratament

27-02-2007
ingrid_lavi
Nu este medic/terapeut
ingrid_lavi
care sunt simptomele infectiei urinare? o infectie se poate trata cu un tratament de antibiotice tari? cum es manifesta boala? eu simt o usturime si imi simt trompele un pic ma dor si nu sunt in perioada (pre)ciclului! am avut si o infectie in gat!oare am infectie urinara?
10 comentarii
0
28-02-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Infecţia urinară se manifestă, de regulă, prin urinări frecvente, dureri sau ustorimi la urinat, modificări ale culorii şi limpezimii urinii. Sunt posibile şi semne generale: transpiraţii, febră, frison (mai ales frison).
2. Da, infecţiile urinare se pot trata prin antibiotice "tari". Acest lucru este foarte indicat in special cand infecţia a fost luată din spital.
3. Este posibil să aveţi infecţie urinară; există şi alte posibilităţi. Diagnosticul necesită un consult medical şi, adeseori, analize de laborator.
0
29-05-2007, ora 00:00
arsenalx2003
Nu este medic/terapeut
arsenalx2003
infectia urinara se paote trata.. nu este atat de grav si poate sa treaca in cateva zile.. incearca un tratament cu ''biseptrim'' si eu cred ca o sa dea rezultate..
0
02-04-2008, ora 00:00
crina30
Nu este medic/terapeut
crina30
am dureri mari lombare dar si in zona pelvina si la ultima menstruatie am avut dureri mari si urinez destul de des dar nu ma ustura trebuie sa precizez ca mi-am facut urocultura si a iesit steril.dar luasem inainte antibiotic ce trebuie sa fac?multumesc mult.
0
26-04-2008, ora 00:00
l_maryy
Nu este medic/terapeut
l_maryy
DE 2 ZILE AM DURERI DE SPATE SI MA DOARE UN OVAR FOARTE RAU SI MA USTURA JOS SI MA DOARE FOARTE RAU SI NU STIU CE SA FAC SAU CE TRATAMENT SA IAU OARE SA FIE VREUN CHIST SAU O INFECTIE URINARA DATIMI UN SFAT CE SA FAC VA MULTUMESC
0
13-07-2010, ora 15:46
Valll
Nu este medic/terapeut
Valll
Sanatate, Doamne ajuta! Tatal meu sufera de Alzheimer si implicit de incontinenta urinara care induce infectie urinara.A facut mai multe tratamente cu succes dar, aceasta recidiveaza.Un domn doctor ne-a sfatuit ca dupa tratmentul de 10 zile cu antibioticele la care virusul e sensibil, sa continuam tratamentul cu cate o caps de antib(seara) inca 2-3luni.Intrebarea mea este: Varianta aceasta nu este periculoasa pt ficat si astfel evitam infectia urinara dar complicam situatia ?
Daca poate sa ne ajute cineva. multumim mult si anticipat.
0
05-05-2022, ora 14:43
Dr. sexolog Adrian Sadovnic
Urologie, Chişinău, Republica Moldova
Dr. sexolog Adrian Sadovnic
E. Coli este o bacterie care colonizeaza intestinul gros și zona urogenitala la bărbați și femei.
Prezenta acestei bacterii in uretra nu este o problema dacă nu aveți simptome : dureri, mictii dureroase, senzații de arsura …
O problema este dacă in analiza generală de urina sunt prezente ( baterii + ) și ( leucocite mai mult de 3-5 in Cîmpulung De vedere ) iar la UROCULTURA se confirma E. Coli cu titlul mai mare de 10.*2 !!!!
In așa caz adresați-vă la urolog !
Sucese și multă sănătate va dorim !
0
12-05-2022, ora 01:27
olenuta00
Nu este medic/terapeut
olenuta00
Buna ziua, as fi recunoscatoare din suflet pentru un sfat.
Locuiesc in afara tarii si am o infectie urinara de aproape 2 saptamani, initial am avut dureri de solduri puternice si test urina pozitiv, iar urina era galben inchis la culoare si ramaneau urme galbene evidente pe hartia igienica, testul de urina a indicat doar ultimul nivel la culoare la leucocite (+500 WBC/ul)si am primit tratament 3 zile cu Nitrofurantoin, apoi durerile s-au ameliorat dar testul de urina facut acasa era identic cu leucocite +500 WBC/ul, am contactat doctorul iar si am primit 5 zile tratament cu amoxicilina. Testul de urina inca arata nivel maxim de leucocite dupa 2 saptamani de la inceputul simptomelor si mai am 2 zile de tratament.

Ar trebui sa ma ingrijorez de nivelul leucocitelor din urina ? Ar trebui sa cer si analize de sange ?
Mentionez ca din Ianuarie am fost pe tratament cu terbinafine, la inceput de tratament am facut teste de sange si urina repetate la 1 luna timp de 3 luni si totul era ok. Cand au aparut simptomele acum 2 saptamani am intrerupt brusc tratamentul.


Multumesc in avans
0
12-05-2022, ora 08:30
Dr. sexolog Adrian Sadovnic
Urologie, Chişinău, Republica Moldova
Dr. sexolog Adrian Sadovnic
https://medicamente.romedic.ro/terbinafina-250mg *

(*modificat de admin)
0
12-05-2022, ora 08:32
Dr. sexolog Adrian Sadovnic
Urologie, Chişinău, Republica Moldova
Dr. sexolog Adrian Sadovnic
Buna ziua !
Spune-ți va rog cu ce scop ați utilizat terbinafina, in ce mod, ce doza, cât timp ?
Mulțumim
0
12-05-2022, ora 09:47
olenuta00
Nu este medic/terapeut
olenuta00
Iau Terbinafină (250mg / 1 pe zi) din ianuarie 2022 pentru a trata o infectie fungica la unghia mare a unui picior. la inceput mi s-au facut analize lunar si dupa 3 luni mi s-a zis ca, corpul accepta pastila ok.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce ibuprofenul nu este indicat în tratamentul infecÈ›iilor urinare la femei?
  • Semne È™i simptome de infecÈ›ie urinară pe care trebuie să le recunoÈ™ti
  • De ce fac atât de des infecÈ›ii urinare?
  • Este sucul de meriÈ™oare eficient în infecÈ›iile urinare? Ce spun studiile
  • Cele mai bune metode de a preveni infecÈ›iile urinare
  • Obiceiuri sexuale care duc la infecÈ›ii urinare
  • InfecÈ›ie urinară cronică sau recidivantă - cauze È™i tratament
  •