infectie urinara

11-12-2009
ionescu camelia
Nu este medic/terapeut
ionescu camelia
am dureri pelvine renale si mult nisip in urina la ex urinasuna asa...sg1020, ph5, leu+ celelante negative leucocite izolate si grupate=10/hpf, celule epiteliale scuamoase izolate si in placarde100/lpf unele tapetate cu flora microbiana, cristale atipice de oxalat de calciu la eco rinichii fara distensie si vezica corecta...mi s a recomandat un sumar si urocultura abia pot merge sapt ce vine va rog ce pot lua inafara de ceai contra infectiei urinare si biseptol sau ce e interzis pt a iesi o urocultura sa mi fie de folos
2 comentarii
0
12-12-2009, ora 15:43
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Pentru a obtine un rezultat al uroculturii corect, nu trebuie sa iei antibiotic decat dupa ce s-a recoltat urina; poti lua quinolona, de exemplu, Ciprofloxacina 500 mg ( sau Norfloxacina400mg)-1cpr la 12 h - minim 7 zile sau 10 zile( daca se banuieste o infectie cu chlamydia- faceti si consult ginecologic si examenul secretiei cervicale ; durerile pelvine sugereaza si BIP-boala inflamatorie pelvina), tratamentul ajustandu-se in fuctie de rezultatul culturilor; in plus, ca tratament adjuvant, Urinosalm 2 cpr pe zi, 3luni sau Cystone 2 cpr pe zi, 14 zile;numai bine
0
19-01-2010, ora 21:36
blood_anita
Nu este medic/terapeut
blood_anita
buna seara.acum 2 luni miau aparut niste basicute in interiorul vaginului care ma mancau rau s cand urinam ma manca.am facut niste ceai cu bicarbonat si foi de dafin s miau trecut.in decembrie am avut menstruatie pe data de 26 si pe 13 luna asta mia venit iar.am fost la doctorul de familie si ma trimis la planning familiar sami iau niste anticonceptionale.si dupa ce mia trecut menstruatia mia aparut iar niste basicute care ma mananca.ce as putea sa am?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.