infectie urinara | Forumul Medical ROmedic

infectie urinara

18-07-2009
camelia suciu
Nu este medic/terapeut
camelia suciu
as vrea sa stiu dak nolicinul este bun la tratarea acestei infecti.mai exact cand urinez spre sfarsitul urinari am usturimi si doctorul de familie mi-a recomandat nolicin.si as mai avea o intrebare:nolicinul este bun la tratearea de cipercuta?
3 comentarii
0
18-07-2009, ora 18:44
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nolicin este o fluorochinolona foarte buna in infectii urinare, activ doar pe coci Gram- pozitivi, pseudomonas, ureapalma etc. si inactiv pentru ciuperci.Deci in infectii micotice nu se da.
0
19-07-2009, ora 17:39
camelia suciu
Nu este medic/terapeut
camelia suciu
mutumesc mult pt informatie
0
25-07-2009, ora 20:59
totemro
Nu este medic/terapeut
totemro
in urma uroculturii (sterila) si a sumarului de urina (leucocite +) mi s-a pus diagnosticul de infectie urinara si mi s-a dat urmatorul tratament: ciprofloxacina, meloxicam, urinex si no-spa. pe acesta din urma nu l-am luat pt ca nu aveam dureri. intrebarea mea este daca acesta e un tratament corect, pt ca am senzatia ca unele medicamente imi fac rau, mai exact meloxicamul. azi e a 4-a zi de tratament si de fiecare data, dupa ce luam meloxicam, in aprox o ora aveam usoare ameteli. azi am iesit la farmacie, iar pe drumul de intoarcere mi s-a facut rau: stare de lesin, palpitatii, ameteli si uscarea gurii. initial am crezut ca mi s-a facut rau din cauza caldurii, desi am mers f putin prin soare si era ora 11, apoi m-am gandit ca poate fi din cauza medicamentelor pe care le luasem cu aprox o ora in urma. credeti ca poate fi asta cauza? am hotarat ca de maine sa nu mai iau meloxicam
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce ibuprofenul nu este indicat în tratamentul infecÈ›iilor urinare la femei?
  • Semne È™i simptome de infecÈ›ie urinară pe care trebuie să le recunoÈ™ti
  • De ce fac atât de des infecÈ›ii urinare?
  • Este sucul de meriÈ™oare eficient în infecÈ›iile urinare? Ce spun studiile
  • Cele mai bune metode de a preveni infecÈ›iile urinare
  • Obiceiuri sexuale care duc la infecÈ›ii urinare
  • InfecÈ›ie urinară cronică sau recidivantă - cauze È™i tratament
  •