infectie urinara copil de 8 ani | Forumul Medical ROmedic

infectie urinara copil de 8 ani

07-01-2009
jerky
Nu este medic/terapeut
jerky
am un baietel de 8 ani in urma unui control sa depistat ca are infectie urinara.ii dau sumetrolim, triderm si il tin permanent cu pansament cu rivanol.vrea sa stiu daca aceasta boala este grava si daca s-ar putea trata si altfel si de la ce a facut-o.va multumesc anticipat.
7 comentarii
0
08-01-2009, ora 19:45
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Infectia urinara nu este ceva foarte rar.E drept, la fete e mult mai frecventa, dar si baietelul putea sa o faca daca a stat in frig de pilda.A avut simptome(dureri de burta.febra...usrurime la urinat.urinat des) sau totul a fost doar un control de rutina?Care au fost analizele proaste?S-a gasit puroi in urina ?S-a facut urocultura?E o infectie joasa(doar vezica) sau inalta(la rinichi)?
0
09-01-2009, ora 16:37
jerky
Nu este medic/terapeut
jerky
nu am facut nici-o analiza pentru ca nu mi-a dat sa faca.acum ia sumetrolim de 3 zile, dar peste 4 zile mergem la control si ma gandeam sa cer un test de urina.pe canal ia curs ceva galbui si il durea.atat.va fi bine?poate sa revina aceasta infectie dupa ce termina tratamentul?nu a fost racit de ce poate avea infectie un copil de 8 ani?
0
09-01-2009, ora 19:26
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Copii fac frecvent infectii urinare, microbii "urcand " dinspre vezica spre rinichi sau acesti microbi pot ajunge la nivel renal de la o alta sursa de infectie aflata in organism, pe cale sanguina [ de la o amigdalita, o infectie dentara, un furuncul al pielii etc.]. O proba de urina trebuia luata inainte de inceperea tratamentului, si parerea mea este ca trebuia sa-i fie administrat copilului si un antibiotic [Sumetrolim-ul nu-i antibiotic ].Durata tratamentului trebuia sa fie 10-14 zile.Ce faci cu Triderm?Si pansament cu Rivanol unde pui??
0
12-01-2009, ora 21:37
jerky
Nu este medic/terapeut
jerky
cu tridermul ii dau la puta si il bandajez cu rivanol
0
12-01-2009, ora 21:40
jerky
Nu este medic/terapeut
jerky
cu tridermul ii dau la puta si il bandajez cu rivanol.ce antibiotic ar trebui sa-i dau?pot sa-i fac acum un test de urina?
0
20-03-2010, ora 22:14
kama
Nu este medic/terapeut
kama
luati astragalus impreuna cu un protocol urinal compus din herbal diuretic si cranberry, la mine a functionat dupa 7 ani mi a iesit urocultura sterila in urma tratamentului, il gasiti pe internet.eu am fost operata acum 23 de ani de hidronefroza congenital bilaterala si acum 7 ani de calcul mare mare
0
01-10-2010, ora 22:25
cosmo2
Nu este medic/terapeut
cosmo2
Buna seara sunt o mamica disperata a unui baiat de 20 ani care a fost operat in urma cu 3 luni si a suferit o heminefrectomie dupa care ne luptam cu o infectie urinara cu enterococ a luat 2 cutii cu nitrofurantoin am asteptat 2 saptamani si i-am repetat urocultura si i-a iesit din nou iar sensibilitatea a iesit doar la augmentin, care a luat 10 zile 2 pe zi si am repetat dupa saptamina si jumatate urina si a iesit din nou leucocite 500, proteine 30, hematii 10, epitelii foarte frecvente si sensibilitate doar la imipinem. Suntem disperati iar este demoralizat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce ibuprofenul nu este indicat în tratamentul infecÈ›iilor urinare la femei?
  • Semne È™i simptome de infecÈ›ie urinară pe care trebuie să le recunoÈ™ti
  • De ce fac atât de des infecÈ›ii urinare?
  • Este sucul de meriÈ™oare eficient în infecÈ›iile urinare? Ce spun studiile
  • Cele mai bune metode de a preveni infecÈ›iile urinare
  • Obiceiuri sexuale care duc la infecÈ›ii urinare
  • InfecÈ›ie urinară cronică sau recidivantă - cauze È™i tratament
  •