infectie urinara + infectie vaginala | Forumul Medical ROmedic

infectie urinara + infectie vaginala

22-04-2013
diamond_br
Nu este medic/terapeut
diamond_br
Buna seara! Am problema care ma supara din septembrie, am o infecie urinara pe care am incercat sa o tratez cu multe tratamente dar fara niciun rezultat. Am inceput prin a lua tavanic + flamexin si pentru candida canesten gyn ovule, nu au avut rezultat. Am incercta dupa aceea cu urinex + flamexin + ciprinol, nici dedata aceasta nu a dat rezultat. Dupa aceea am facut o urocultura la care mi-a iesit infectie urinara cu bacilul coli ufc 100.000(sper sa nu gresesc deoarece am rezultatul la medicul de familie). La aceasta urocultura mi-a iesit ca este sensibil la mai multe medicamente si am luat zinnnat (7zile) + augumentin(5zile), nici de data asta nu a dat rezultate. Am inceput dupaceea sa beau cate 2 litri de ceai de: coada soricelului, coada calului, urzica, cozi de cirese, matase de porumb, cozi de afine si sa beau tinctura de propolis si uei de lavanda, sper sa dea rezultate. Chiar sunt disperata, nu stiu ce sa mai fac. Va rog frumos sama ajutati, va multumesc anticipat!
14 comentarii
0
23-04-2013, ora 15:27
Dr. Nicoleta Nechita
Medicina generala, Cluj-Napoca
Dr. Nicoleta Nechita
Va recomand o cura cu produse naturale care a dat rezultate foarte bune: soluţie Biosept Forte-A3, 5 picaturi de 4 ori pe zi intr-o lingura de miere, timp de două săptămâni, apoi capsule Biosept-A4, cate o capsula de 3 ori pe zi, timp de o lună, urmate de o cură de întreţinere de trei luni cu capsule Diurosept-U63, cate o capsula de 3 ori pe zi. La acestea recomand asocierea ceaiului Diurosept, 3 cani pe zi, pe tot parcursul curei.
0
13-05-2013, ora 11:06
ulita23
Nu este medic/terapeut
ulita23
Buna ziua.ce imi recomandati in cazul urinari si usturimi atunci cand beau rece.stau in apa rece.mai de dimineata imi da trezirea niste frisoane si dupa merg la baie. Si incep sa iau cate un medicament(Nolicin400mg) si dupa un tim nu ma mai ustura.Multumesc
0
20-09-2013, ora 19:02
Onutza_Tm
Nu este medic/terapeut
Onutza_Tm
BUna ziua,

Am fost diagnosticata cu infectie urinara cu E-coli, am urmat tratam cu antibiotic, dar nu a cedat, acum urocultura arata infectie cu klepsiella, ex ginecologic cu flora microbiana IV, prezrente leucocite. Mentionez ca am dureri de burta surde inghinal si care iradiaza in spate, acum urmez tratam antibiotic injectabil, Doresc sa stiu daca nu e o problema cu aceste dureri de burta, sunt normala in infectii ? sau ce altceva naturist ma sfatuiti ? Multumesc, -
0
21-12-2013, ora 00:54
anne36
Nu este medic/terapeut
anne36
Buna seara sunt ANA si eu am suferit de infectie urinara 1 an si ceva am avut diferiti microbi de 5 ori e.coli de 5 ori entercocous klebsiela si proteus..Binenteles am facut urocultura cu antibiograma si am luat antibiotice la care chipurile era sensibil microbul dar am avut usturimi tot timpul.la un moment dat din cauza augumentinului mi au aparut si senzatie de arsura extrem de puternica in special inainte de menstruatie.. Am fost si la nefrologi si mi au zis ca nu am nimic la vezica sau rinichi care sa imi mentina aceasta infectie Intr un final mi sa ameliorat cu probiotice de la jarrow cu probiotice giniel intravaginal si cu urnial acut nu am simit ameliorari chiar din prima zii dar acu sunt mult mai bine cand imi mai are senzatia de usturime o data la cateva luni iau un urinal akut si imi trece in 10 minute. Sper sa va ajute
0
26-05-2014, ora 17:19
andreearom2006
Nu este medic/terapeut
andreearom2006
Eu am avut aceasta problema doi ani de zile. De la o vreme la fiecare contact sexual faceam infectie urinara, deci viata mea sexuala a avut mult de suferit. Am luat antibiotice de fiecare data, luam si preventiv, am incercat si merisor, si Urovaxom, chiar. Doar antibioticile isi faceau efectul, dar pana cand te poti indopa cu ele fara sa aiba efecte secundare? Ah, pe deasupra aveam o scurgere abundenta de vreo 10 ani de zile pe care niciun medicginecolog(au fost vreo 7 pe parcursul anilor) nu a reusit sa mi-o trateze. Din cauza antibioticelor, evident, faceam candida f.des. Salvarea mea a venit de la o farmacista care mi-a recomandat 2 pastile de Golden Seal Root dimineata, timp de 25 de zile, apoi sa iau lactobacili (nu mai tin minte numele, sper sa mai am cutia goala pe acasa). La urmatorul contact sexual nu am mai facut infectie urinara si din ziua in care am inceput sa iau lactobacili nu am mai avut scurgere! Tratamentul e destul de scump, am dat in jur de 160 de lei pe el, dar ii multumesc lui Dumnezeu ca am deschis gura sa ii povestesc farmacistei despre problema mea. Sanatate multa si sper sa va ajute :)
0
15-11-2016, ora 21:38
carisma
Nu este medic/terapeut
carisma
Buna seara! Va rog sa ma ajute si pe mine cineva cu un sfat. Am o usturime vaginala de mai multi ani, pe care am incercat s_o tratez cu tot felul de medicaments de la urologi si ginecologi.Inca urmez tratamentul naturist (pentru a trata consecintele Ureaplasmei care in s analyze deja e negative) cu Biomicin Forte, Biosept si acum cu Diurosept, deja il beau de 20zile si inca nu s_a ameliorat mimic.In urocultura mi_au gasit for Pseudomonas aeroginosa 10 000, dar mi_au zis ca aceasta nu mi_ar putea da disconfort. De asemenea am avut o papiloma pe colul uterin si am cauterizat_o. Deja sunt 7 ani de cind ma chinuie usturimea permanents si nu mai scriu ca sa fac. Multumesc!
0
16-11-2016, ora 05:32
Dr. Rosu Corina Mariana
Nefrologie, Bacau
Dr. Rosu Corina Mariana
Nu dezarmati ! Din pacate, trebuie sa aveti multa rabdare si sa tratati pe termen lung problemele ginecologice, cotroland in acelasi timp si urina(ex.sumar si urocultura).Sper ca ati facut si examen ecografic vezical si renal
1
15-12-2016, ora 23:25
anisi
Nu este medic/terapeut
anisi
Buna seara! Infectie urinara cu enterococcus spp...se transmite bacteria? În ce condiții?
1
16-12-2016, ora 06:55
Dr. Rosu Corina Mariana
Nefrologie, Bacau
Dr. Rosu Corina Mariana
Bacteria face parte din flora microbiana personala. Nu se transmite decat, cel mult partenerului sexual
0
19-12-2016, ora 22:43
anisi
Nu este medic/terapeut
anisi
Deci nu este posibila transmiterea bacteriei altor membri din familie, casa (copii, parinti...) ci doar partenerului sexual? Enterococcus spp este sensibil la tratamentul cu sumetrolim? Mulțumesc.
0
13-01-2017, ora 08:34
anisi
Nu este medic/terapeut
anisi
Bună ziua. În timpul tratamentului cu antibiotic norfloxacina, se poate lua și urinal, uraktiv? Mulțumesc!
0
28-02-2017, ora 13:59
stasi
Nu este medic/terapeut
stasi
Buna ziua, mama are 88 ani, suspecta de cancer esofagian(nu i-am facut biopsie) si acum in urma uroculturii i-a iesit infectie Klebsiella pn, sensibila la fosfomicina si gentamicina, as prefera doza unica de fosfomicina, i-am mai dat acum 2 saptamani, dar n-a scapat...se poate administra antibiotic in cazul cancerului ? Multumesc ft mult
0
12-01-2018, ora 23:16
AlisaZ
Nu este medic/terapeut
AlisaZ
Buna seara!
Am "capatat" bacteria E-coli de 2 ani.
Am fost la 2 medici, primul medic mi-a recomandat tavanic, am facut tratatemntul de 2 ori, dar nu a avut niciun efect, al doilea medic mi-a spus sa fac analize la urina ( unde a si iesit ca am bacteria asta) si mi-a dat tratament cu zinat timp de 10 zile.
Nu a avut efect pentru ca usturimile, arsurile, durerile au conitinuat sa apara o data la o luna sau doua, le numesc eu "crize".
Am avut crize de genul care s-au manifestat si cu mictiune cu sange.
In momentul de fata am din nou problema asta de vreo 3 zile. Am incercat si cu tot felul de ceaiuri pentru a ma ajuta sa mictionez mai des, beau apa, 1.5-2L/zi...
Mi-am dat cu crema Canesten si Clotrimazol la orificiul urinar...
Ma puteti ajuta cu niste sfaturi, va rog din suflet..
Vreau sa scap odata de problema asta..
Va multumesc!
0
18-02-2018, ora 12:29
M123
Nu este medic/terapeut
M123
Dupa cate infectii recurente pe parcursul a 6 luni, la recomandarea farmacistei am inceput sa folosesc GynieL, probiotice vaginale. Mai iau Urisan sau Urinal. O data la cateva zile iau si un Biomicin Forte de la Fares si probiotice pentru stomac. De atunci nu am mai avut simptome de infectie urinara.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.