infectie urinara? | Forumul Medical ROmedic

infectie urinara?

22-11-2013
onutza11
Nu este medic/terapeut
onutza11
buna ziua! am o problema cu fetita mea si poate ma puteti ajuta cu un raspuns. are 5 luni si jumatate si pana acum execptand prima luna de viata cand a luat 300 de grame (alimentata la san) si a doua luna cand a luat 800 de grame (alimentata artificial) nu a luat decat 500 de grame pe luna in fiecare luna. medicul nostru ne-a recomandat un set de analize (hemoleucograma, proteina c reactiva, proteine totale serice, calciu seric, calciu ionic, sideremie, fosfataza alcalina, glicemie, TGO, TGP, uree, creatinina, sumar de urina, urocultura +ABG, ex coproparazitologic, coprocultura, Ag. giardia si proba de digestie). absolut toate au iesit foarte bine mai putin sumarul de urina. urocultura este sterila.

Urina - biochimie
metoda fotometrica (pe strip) * densitate 1010 1015 - 1025
* pH 8 4.8 - 7.4
* nitriti negativ negativ
* leucocite (esteraza granulocitara) 500 /µL negativ
* proteine 10 mg/dL 10
* glucoza nedecelabil nedecelabil * corpi cetonici negativ negativ
* urobilinogen normal normal * bilirubina negativ negativ
hematii (hemoglobina) 10 /µL negativ
Urina - sediment
examen microscopic
Leucocite 5-15 1-4
Hematii 5-15 0-1
Celule epiteliale scuamoase 1-15 1-15
Urocultura (cu antibiograma dupa caz)
Urocultura
Bacteriurie 1000 UFC/mL (fara semnificatie clinica)

fetitza este vioaie, mananca, se joaca, zilele astea ne-a iesit primul dintisor si incepem sa mergem in 4 labe. se rostogoleste pe toate partile toata ziua, incearca sa se ridice singura in funduletz.. nu a facut niciodata febra si suntem cu toate vaccinurile obligatorii la zi. doarme toata noaptea si nu este plangacioasa sau maraita. nu pare sa o deranjeze/doara ceva.
eu am mai recoltat o proba si am dus-o la alt laborator si acum asteptam rezultatele. intrebarea mea este: poate fi infectie urinara asa fara simptome? e posibil sa nu fi recoltat eu tocmai steril si de asta sa iasa asa sumarul? daca analizele ies la fel ce ma sfatuiti sa fac in continuare? va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce ibuprofenul nu este indicat în tratamentul infecÈ›iilor urinare la femei?
  • Semne È™i simptome de infecÈ›ie urinară pe care trebuie să le recunoÈ™ti
  • De ce fac atât de des infecÈ›ii urinare?
  • Este sucul de meriÈ™oare eficient în infecÈ›iile urinare? Ce spun studiile
  • Cele mai bune metode de a preveni infecÈ›iile urinare
  • Obiceiuri sexuale care duc la infecÈ›ii urinare
  • InfecÈ›ie urinară cronică sau recidivantă - cauze È™i tratament
  •