infectie urat mirositoare din cerul gurii

04-01-2011
hitman
Nu este medic/terapeut
hitman
Buna seara, am si eu o problema.Acum cateva luni am fost la un control ORL deoarece am mereu nasul infundat si trag mereu din cerul gurii (dinspre nas, partea de sus, nu stiu cum sa spun mai exact) o infectie galbena si care miroase foarte urat.Mi-a facut radiografie, mi-a spus ca am rinita cronica hipertrofica, mi-a dat picaturi de nas, antihistaminice, etc.Dupa ce imi puneam picaturi, mi se desfunda putin nasul maxim 2 ore, dupa care se infunda la loc. Am fost la alt control, alte picaturi (rhinocort, pinosol, nazomer, biorinil), alte histaminice (claritine), dar acelasi rezultat. Mentionez ca am deviatie de sept la nara dreapta. Eu unul cred ca asta este cauza, cu picaturi tratez efectul si nu cauza...Trebuie sa ma operez?As vrea sa stiu ce este de facut pentru ca e neplacut ca am respiratia urat mirositoare din cauza a ceea ce trag din gat, mai ales dimineata cand ma trezesc, ma sperii ce se aduna "acolo" de peste noapte. Astept raspuns, multumesc!
3 comentarii
0
05-01-2011, ora 10:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da trebuie sa operezio deviatia de sept.. si poate sa micsorezi si cornetele in volum. o sa ajute la o respiratie nazala buna si vindecarea mucoasei care produce acea secretie
+ INhalatii, spalaturi nazale
deasemenea tre sa fii atent daca nu e problema si la mucoasa faringelui.. uneori de la acidulate, acrus i fructe citrice si mucoasa faringelui se irita se ingroasa si produce o secretie vascoasa.
0
22-10-2012, ora 15:08
richardd
Nu este medic/terapeut
richardd
buna ziua
pt d_nul doctor
in urma cu cateva saptamani am avut putin sange in gura, dar nu am dat prea mare importanta pt ca stiinduma cu probleme dentare mam gandit ca de acolo vine.Dupa vreo trei saptamani acelasi lucru, sange in gura, putin, prima data rosu si pe urma tot mai deschis la culoare pana la normal, asa am scuipat.De atunci am un miros ciudat in gura si in nas parca.cand stau cu gura inchisa si respir pe nas simt un miros de ars parca, nu stiu cum sa va explic, parca acel miros este in incaperea in care stau dar nu e asa.alte simptome nu am, decat din cand in can mai stranut si un faringe iritat si rosu(zicea medicul orl).Spuneti-mi va rog, ce credeti ca ar putea fi, va multumesc
0
22-10-2012, ora 21:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Multe pot fi
Se incepe cu rezolvarea problemelor dentare si gingivale
Endoscopie nazala
Endoscopie esofagiana
Endoscopie traheobronsica...
Toate i caz ca sangerarea se reoeta si nu din cavitatea bucala
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Miroși urât deși ai o igienă corectă? Câteva motive surprinzatoare
  • Un mic dispozitiv care elimină rapid respirația urât mirositoare
  • Combaterea respirației urât mirositoare
  • O combinație de bacterii este responsabilă pentru mirosul foarte urât al respirației
  •