infectie scalp

17-01-2012
nodata22
Nu este medic/terapeut
nodata22
am pe tot scalpul cosuri de o perioada mai lunga dar de 2 ani de cand ma tund f scurt sunt foarte evidente.
Am inceput un tratament acum un an la un medic si mi a dat o crema de facut in farmacie care n a avut efect. dupa mi a dat erifluid cu augmentin care a dus la disparitia completa doar pt 3 luni dupa care au reaparut. am facut antibiograma la care nu a iesit bacterie patogena.
Am mers la medicul de familie care a facut o solutie cu eritromicina si metro.( nu mai stiu exact cum). m am dat vreo 3 luni fara efect...
Dupa asta am reincercat cu erifluid si augmentin dar cred ca tratamentul de la med de fam a facut virusul rezistent pt ca nu a mai avut nici un efect.
am facut analizele complete plus antibiograma. nu am probleme de sanatate si antibiograma iarasi nu a gasit nimic patogen.
Am mers la medsana..la alt medic.iar antibiograma iar nimic ca rezultat. medicul mi a dat o crema parca fluocinolol si niste antibiotic pastile dar fara nici un rezultat.
Nu mai stiu ce sa fac...autovaccin.?. dar se poate atata timp cat nu se descopera virusul?
2 comentarii
0
17-01-2012, ora 08:24
mocca
Nu este medic/terapeut
mocca
aceeasi problema o am si eu vreau sa spunca am consulktat cativa dermatologi din capitala si fara prea multe rezultate bani cheklutiti degeaba, pastile, unguente, am avut cateva tratamente diferite, spalatul asternuturilor era la zi calcate mereu vreau sa spun ca deja a ajuns un chin, pana cand am dat peste un antibiotic care acum nu se mai elibereaza fara reteta incearca doxicilina, asta folosesc si eu in 1 -2 zile dispar toate cosurile de pe scalp nu mai ai probleme dar asta nu e o solutie afecteaza ficatul eu iau 1-2 pastile pe saptamana si nu am prob, daca nu le mai iau apar din nou, problema e ca nush ce sa mai fac sa termin definitiv pentru ca sunt vizibile si iti da o stare de disconfort in permanenta
0
17-01-2012, ora 17:59
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Daca din pustule nu a crescut nimic la cultura, cel mai probabil este vorba de acnee. Fiind o boala dictata hormonal este foarte probabil sa va apara in continuare pana cand se va echilibra balanta hormonala.
Pe langa antibioticele recomandate pentru acnee (Doxiciclina, Azitromicina) exista si alte variante de tratament in funcie de gravitatea situatiei.
Medicul dermatolog este in masura sa va prescrie un tratament adecvat si sa va consilieze in ceea ce priveste afectiunea.
Numai bine,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.