infectie puternica gat-nas

26-01-2012
adryan01
Nu este medic/terapeut
adryan01
Buna ziua

Totul a inceput ieri noapte cu o simptome tipice de gripa(stare generala proasta, dureri generalizate in tot corpul, febra, dureri de gat, nas congestionat.
M-am prezentat la medic, am facut analize care au relevat o infectie bacteriana.Am primit antibiotic.
Desi starea generala s-a mai imbunatatit oarecum vad ca gatul(faringele) este parca si mai rosu decat ieri(un rosu aprins parca) iar secretiile pe nas sunt galbene si ieri foarte abundente.
Ce ma deranjeaza si ingrijoreaza acum este faptul ca ma doare gatul cand inghit sau beau ceva dar simt o durere musculara cervicala si laterala(musculatura de sub ureche) parca nu direct de gat in sensul clasic, plus ca ceafa si musculatura laterala de sub ureche dor si ele destul de serios cand misc capul.
In plus ieri si azi am avut cum mi-am tras nasul 2 dopuri mucopurulente si maronii extrem de mari si scarboase pe care le-am eliminat prin gura venite dinspre nasofaringe nu din nas...formate in zona de deasupra omuletului, repert extrrem de solide.cel de astazi a avut si o consistenta tare, era parca ca o piela tabacita, uscat probabil de aerul tras pe nas in timpul noptii.cum le-am eliminat am simtit o eliberare a respiratiei.Marturisesc ca n-am mai avut asa ceva in viata mea.
Ar trebui sa ma ingrijoreze aceste lucruri sau sunt oarecum normale?
4 comentarii
0
26-01-2012, ora 13:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice infectie bacteriana sau virala.. cu tratament sau fara.. trebuie sa treaca prin mai multe etape 2-3 zile de acutizare 4-5 de stagnare 10- 14-21 de vindecare completa
0
27-01-2012, ora 14:38
adryan01
Nu este medic/terapeut
adryan01
Va multumesc pentru raspuns.Aveti dreptate dar ce fac cu aceste secretii postnazale groase, aderente, mucopurulente lipite pe mucoasa epifaringelui..Eu m-am chinuit si am dat cu limba, mi-am mai tras nasul le-am mai desprins.Am facut asta de 4-5 ori, ele se tot refac.Intotdeauna vin cu niste vinisoare de sange.Ele banuiesc ca nu vor disparea de acolo singure, iar daca raman acolo si le las in pace banuiesc ca raman in continuare sursa de infectie, nu?Secretiile ce ies din nas insa sunt clare.
0
27-01-2012, ora 14:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e bine sa te vada un medic ORL
pana atunci tre sa faci inhalatii, spalaturi nazale, gargara, aromoterapie
0
27-01-2012, ora 14:51
adryan01
Nu este medic/terapeut
adryan01
Ce sa folosesc pt aromaterapie?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •